پیری مغز و مسائل حافظه نتیجه غذا های تولید شده

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، مصرف یک رژیم غذایی فرآوری شده می تواند نقصان های حافظه قابل توجه و ناگهانی به خصوص در افراد سالخورده ایجاد کند.

پیری مغز و مسائل حافظه نتیجه غذا های تولید شده

خبرنگاران| یک مطالعه نو نشان می دهد که چهار هفته رژیم غذایی با غذا های فرآوری شده منجر به واکنش التهابی قوی در مغز موش های مسن شده که با علائم رفتاری از دست دادن حافظه همراه بوده است.

به گزارش خبرنگاران؛ محققان بعلاوه دریافتند که مکمل رژیم غذایی فرآوری شده با اسید چرب امگا 3 DHA از مسائل حافظه جلوگیری نموده و اثرات التهابی را تقریباً به طور کامل در موش های مسن تر کاهش می دهد.

التهاب عصبی و مسائل شناختی در موش های بالغ جوانی که رژیم غذایی فرآوری شده مصرف کردند، مشاهده نشد.

این رژیم غذایی از غذا های آماده برای انسان شبیه سازی شده بود که اغلب برای ماندگاری طولانی بسته بندی می شوند، مانند چیپس سیب زمینی و سایر تنقلات، غذا های منجمد مانند غذا های پاستا و پیتزا، و گوشت های اغذیه فروشی حاوی مواد نگهدارنده.

محققان می گویند رژیم های غذایی فرآوری شده با چاقی و دیابت نوع 2 نیز مرتبط است و نشان می دهد که مصرف نمایندگان مسن تر ممکن است بخواهند از غذا های فست فودی خودداری نمایند و غذا های غنی از DHA مانند ماهی سالمون را به رژیم غذایی خود اضافه نمایند - به ویژه با در نظر گرفتن آسیب به مغز افراد سالخورده که طی این مطالعه تنها در چهار هفته آشکار شد. این واقعیت که ما این اثرات را به سرعت می بینیم نگران نماینده است.

این یافته ها نشان می دهد که مصرف یک رژیم غذایی فرآوری شده می تواند نقصان های حافظه قابل توجه و ناگهانی ایجاد کند و در افراد مسن، کاهش سریع حافظه احتمال بیشتری برای پیشرفت به بیماری های عصبی مانند بیماری آلزایمر دارد. با آگاهی از این موضوع، شاید بتوانیم غذا های فرآوری شده را در رژیم غذایی خود محدود کنیم و مصرف غذا های غنی از اسید چرب امگا 3 DHA را افزایش دهیم تا از این پیشرفت جلوگیری کنیم یا آن را کاهش دهیم.

دانشمندان در حال مطالعه این موضوع هستند که چگونه رویداد های زندگی روزمره - مانند جراحی، عفونت یا در این مورد، یک رژیم غذایی ناسالم - ممکن است باعث التهاب در مغز افراد مسن گردد. این کار مبتنی بر تحقیقات قبلی است که نشان می دهد یک رژیم غذایی کوتاه مدت و پرچرب می تواند منجر به از دست دادن حافظه و التهاب مغز در حیوانات مسن تر گردد.

دوکوزاهگزانوئیک اسید یا DHA، یک اسید چرب امگا 3 است که همراه با ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) در ماهی و سایر غذا های دریایی وجود دارد. از جمله عملکرد های چندگانه DHA در مغز، نقش آن در دفع پاسخ التهابی است - این اولین مطالعه در خصوص توانایی عملکردی DHA در برابر التهاب مغزی است که به وسیله رژیم غذایی فرآوری شده ایجاد می گردد.

بسیاری از انواع رژیم هایی وجود دارد که به عنوان کم چرب تبلیغ می شوند، اما بسیار تولید شده اند. این غذا ها فیبر ندارند و کربوهیدرات های تصفیه شده دارند که به عنوان کربوهیدرات های با کیفیت پایین نیز شناخته می شوند. افرادی که عادت دارند به اطلاعات تغذیه ای نگاه نمایند، باید به فیبر و کیفیت کربوهیدرات ها توجه نمایند. این مطالعه واقعاً نشان می دهد که این چیز ها مهم هستند.

منبع: Technology.org

منبع: فرادید
انتشار: 11 آذر 1400 بروزرسانی: 11 آذر 1400 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1794

به "پیری مغز و مسائل حافظه نتیجه غذا های تولید شده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیری مغز و مسائل حافظه نتیجه غذا های تولید شده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید