پوشک هوشمند با بررسی ادرار، پزشک را از شرایط بیمار آگاه می نماید

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، محققان نشان دادند که با ساخت حسگری انعطاف پذیر و قرار دادن آن در پوشک می توان در زمان واقعی ادرار فرد را انالیز کرد و اطلاعات را مستقیم به وسیله تلفن همراه دریافت نمود.

پوشک هوشمند با بررسی ادرار، پزشک را از شرایط بیمار آگاه می نماید

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، محققان نشان دادند که با ساخت حسگری انعطاف پذیر و قرار دادن آن در پوشک می توان در زمان واقعی ادرار فرد را انالیز کرد و اطلاعات را مستقیم به وسیله تلفن همراه دریافت نمود.

ادرار بیمار می تواند اطلاعات مهم زیادی را در خصوص سلامت یک فرد نشان دهد. اما پزشکان در حال حاضر راه مناسب یا سریعی برای ردیابی غلظت ترکیبات مهم در ادرار بیماران ندارند. به تازگی، محققان مقاله ای در ACS Applied Nano Materials منتشر کردند که در آن جزئیات مربوط به یک نانوحسگر انعطاف پذیر ارائه شده است، حسگری که در پوشک قرار می گیرد، اجزای متعدد ادرار را میزان گیری می نماید و می تواند نتایج را به وسیله بلوتوث به اشتراک بگذارد تا تجزیه و تحلیل های لازم روی ادرار سالمندان یا نوزادان در زمان واقعی انجام گردد.

غلظت بعضی از ترکیبات در ادرار می تواند اطلاعاتی در خصوص بسیاری از شرایط مختلف از جمله بیماری کلیوی، عفونت های دستگاه ادراری و کمبود الکترولیت ها ارائه دهد. اگرچه بسیاری از افراد مبتلا به دیابت سطح گلوکز خود را با آزمایش خون کنترل می نمایند، سطح گلوکز در ادرار آن ها نیز می تواند افزایش یا کاهش را نشان دهد. با این حال، برای تجزیه و تحلیل ادرار، پزشکان معمولاً باید آزمایش ادرار را به آزمایشگاه بیمارستان سفارش دهند، که زمان بر است، یا از نوار های تست کاغذی استفاده نمایند که خیلی حساس نیستند. هیچ کدام از سیستم ها نمی توانند تحلیل های سریع و کنار تخت را ارائه دهند. بعضی از محققان دستگاه های پوشیدنی را برای نظارت بر نشانگر های سلامتی - مانند محتوای الکترولیت و قند در عرق - آنالیز نموده اند.

زی شی و هوی جیون چشن می خواستند نوع مشابهی از دستگاه های پوشیدنی را طراحی نمایند که می تواند به دقت و با حساسیت بالا غلظت چندین نشانگر سلامت در ادرار را میزان گیری کند و در زمان واقعی به پزشکان بازخورد بدهد.

این تیم ابتدا آرایه الکترود انعطاف پذیری به میزان یک سکه ساخت. این ساختار شامل پنج الکترود مختلف روی آرایه بودند که به طور خاص برای تشخیص یون های پتاسیم، یون های سدیم، پراکسید هیدروژن، اسید اوریک یا گلوکز طراحی شده بودند که نشانگر های زیستی برای شرایط مختلف هستند. سپس آرایه را به یک برد مدار چاپی که دارای یک ماژول بلوتوث و منبع تغذیه باتری لیتیوم یونی بود وصل کردند. هنگامی که آرایه در معرض نمونه های ادرار سه داوطلب نهاده شد، همچون یک سیستم آزمایش ادرار تجاری عمل کرد. سپس، محققان این آرایه را در پوشک قرار دادند و دریافتند که وقتی ادرار در محیط وجود دارد، می توانند سیگنال های قابل خواندن برای نشانگر های زیستی دریافت نمایند. با این حال، آن ها پیش بینی می نمایند که در یک محیط واقعی، جایی که پوشک های خشک به آرامی با ادرار اشباع می شوند، آرایه الکترود باید چندین میزان گیری را انجام دهد تا خوانش های پایداری داشته باشد. به گفته محققان، با بهینه سازی، این پوشک هوشمند می توان راهی برای ارائه آزمایش سریع و بدون درد ادرار با فناوری دستگاه های پوشیدنی ارائه کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 تیر 1401 بروزرسانی: 13 تیر 1401 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 2000

به "پوشک هوشمند با بررسی ادرار، پزشک را از شرایط بیمار آگاه می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوشک هوشمند با بررسی ادرار، پزشک را از شرایط بیمار آگاه می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید