پاسخ عوامل افسانه چشم هایت به نقد ها ، از ایران مال تا شعراینترنتی

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، نشست رسانه ای عوامل اجرایی آلبوم افسانه چشم هایت به آهنگسازی مهیار علیزاده و خوانندگی همایون شجریان و علیرضا قربانی در تالار وحدت تهران برگزار گردید.

پاسخ عوامل افسانه چشم هایت به نقد ها ، از ایران مال تا شعراینترنتی

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، نشست رسانه ای عوامل اجرایی البوم افسانه چشم هایت به اهنگسازی مهیار علیزاده و خوانندگی همایون شجریان و علیرضا قربانی امروز سه شنبه بیست و یکم آبان ماه قبل از برگزاری مراسم رونمایی رسمی آلبوم، در تالار وحدت تهران برگزار گردید.

رامین حیدری فاروقی کارگردان مستند ها و تیزر های آلبوم در ابتدای این نشست خبری گفت: ما خیلی مسروریم و دلیل این مسروری هم فقط موسیقی است و اینکه شرایطی ایجاد شده تا بتوانیم در این مجموعه، نتیجه زحماتی که برای این کار کشیده شده را پیش روی شما اصحاب رسانه قرار دهیم. من از این همکاری بسیار کیف کردم و از هنرمندان محترم می خواهم درباره این کیفیت سخن بگویند.

علیرضا قربانی هم در این نشست گفت: بسیار مسرورم که بعد از گذشت پنج سال می توانیم شاهد برگزاری مراسم رونمایی آلبومی باشم که نتیجه زحمت گروهی از هنرمندان از جمله مهیار علیزاده و همایون شجریان است.

پنج سال زمانی طولانی برای فراوری یک آلبوم است

مهیار علیزاده آهنگساز اثر نیز در این مراسم شرح داد: پنج سال زمان زیادی برای فراوری یک اثر موسیقایی است و همان طور که اعلام خبرش در پنج سال پیش برای ما شیرین بود، اما همان قدر هم کار ما را سخت کرد. من بسیار دوست داشتم که این کار هرچه زودتر منتشر شود تا ببینم مخاطبان چه حس و حالی بعد از شنیدن آن پیدا می نمایند. به هر حال این شرایط طولانی زمان، علاقه ما را کم نکرد که هر چه زودتر شاهد رونمایی اثر باشیم.

علیزاده همچنین درباره نحوه همکاری خود با علیرضا قربانی و همایون شجریان برای فراوری این آلبوم گفت: طبیعتاً وقتی یک آهنگساز یک فرد جاه طلب باشد، به طور حتم دوست دارد که بهترین ها را همراه خود داشته باشد. به همین دلیل من بعد از اینکه در ابتدا با علیرضا قربانی صحبت کردم با همایون عزیز هم موضوع را در میان گذاشتم و پس از آن شرایطی فراهم شد که در خدمت دوستان باشیم.

اشتباه عمیقی صورت نگرفته است

این آهنگساز درباره حاشیه به وجود آمده برای انتخاب اشعار آلبوم که موجب طرح نقدهای شد هم بیان نمود: پروسه انتخاب شعر برای این آلبوم بسیار برای من کار سختی بود و سعی کردم با توجه به اثر ماندگار نیما یوشیج، شرایطی را فراهم کنم که هم به کلیت داستان لطمه نخورد و هم هماهنگی با صدای هر دو خواننده داشته باشد. در خصوص آن شعر هم باید بگویم این شعر را در اینترنت جستجو کردم و دیدم همه آن ها با اسم استاد ابتهاج است. البته من هر بار به آلمان سفر می کنم همیشه کوشش می کنم تا با ایشان دیداری داشته باشم. حتی وقتی هم با ایشان دیدار داشتم به استاد نگفتم که تصمیم به استفاده از شعر را دارم. کما اینکه اگر می گفتم امروز این جنجال ها اتفاق نمی افتاد.

وی تأکید کرد: به هر حال من فکر نمی کنم اشتباه عمیقی در این حوزه اجرا شده باشد. اما با توجه به اینکه بعد از بروز حاشیه ها دیدم ماجرا این چنین شده، مراتب عذرخواهی ام را بیان کرد.

ایران مال چرا انتخاب شد؟

رامین حیدری فاروقی هم درباره انتخاب مجموعه ایران مال برای انتخاب لوکیشن جهت ساخت تیزر های تبلیغاتی آلبوم افسانه چشم هایت گفت: ما به همین سادگی دنبال کتابخانه ای بودیم که بتوان در آن فیلمبرداری و عکاسی کرد و اصلا هم بنا نبود که در این مکان کنسرت یا برنامه دیگری اجرا شود. آنچه انجام شد فقط کوشش برای انتخاب مکانی بود که کتابخانه و پله ای با چشم انداز خوب در آن جا باشد، فقط همین.

همایون شجریان هم در این نشست بیان نمود: برای شخص من هم حضور علیرضا قربانی در این کار جذاب بود و هم شعر هایی که مهیار علیزاده برای آهنگسازی انتخاب نموده بود. بعد از اینکه مهیار علیزاده آهنگسازی را انجام داد با من صحبت کرد و من نیز به او پیشنهاداتی دادم که اگر یک پرده پایین تر این کار نوشته می شد آلبوم برای من جذاب تر بود. بعد از این نکات کوچک که نظر شخصی من است، ما کوشش کردیم که مجموعه ای شکل بگیرد و امروز بسیار مسرورم که در این آلبوم حضور داشته ام.

در ادامه قربانی هم درباره انگیزه های خود برای پذیرش حضور در آلبوم افسانه چشم هایت گفت: هیچ اجباری برای حضور من و همایون در کنار هم نبود، مگر احساس همدلی و صمیمتی که با هم داشتیم. در عین حال برای من بسیار ارزشمند بود که حضور او برای من نشانه ای از حضور استاد شجریان بود که این نیز برای من ارزشمند بود.

وی اضافه نمود: برای من این احساس حایز اهمیت بود، چرا که فکر می کردم در این زمان، همدلی و صمیمیت میان هنرمندان ضروری است. این روحیه که سرنوشت ارتیست ها برای یکدیگر مهم است نکته بسیار قابل اهمیتی است که در حوزه نگاه فرهنگی می توانیم به آن توجه کنیم. این ها انگیزه هایی بود که می خواستم به پایان برسد و بدون تعارف باید بگویم که این انتخاب برای من سخت بود. شاید بهترین گزینه در این فضا با افتخار همایون شجریان بود و امیدوارم آن اهدافی که مد نظر من و همایون بود به نتیجه رسیده باشد.

علیزاده: فکر نمی کردیم همایون همکاری را قبول کند

مهیار علیزاده نیز در ادامه این شرحات گفت: وقتی با علیرضا قربانی صحبت کردیم و او پیشنهاد داد تا با همایون شجریان همکاری کنیم، در صادقانه ترین شکل ممکن فکر نمی کردم او قبول کند. من هم بسیار مسرور تر شدم و آغاز به ساخت و طراحی سریع تر اثر کردم و از همه آن ها سپاسگزارم که ما را تحمل کردند.

علیرضا قربانی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا بعد از گذشت چند سال، کماکان حاضر به حضور در این آلبوم هستید؟ گفت: من فکر می کنم با ایجاد تغییراتی در ساختار و فرم این آلبوم، قطعاً دوباره حضور در این اثر را می پذیرفتم. البته ما همان زمان نیز می خواستیم تغییراتی را ایجاد کنیم، اما واقعاً فرصتی پیش نیامد. ما حتی در طول ضبط، اغراق نیست بگویم که عاشقانه در کنار هم به فراوری اثر مشغول بودیم. ما تمام کوشش خود را انجام دادیم تا آن فضای محبت آمیز حفظ شود.

همایون شجریان هم در بخش دیگری از این نشست درباره حضور کمرنگ خود در رسانه ها شرح داد: هیچ دلیل خاصی ندارد. تنها دلیلش این است که شاید فکر کردم بهتر است کسانی صحبت نمایند که بیشتر می توانند در رسانه ها باشند. من به اهالی رسانه احترام می گذارم، اما بدانید نبودم فقط به دلیل گوشه گیری خودم بوده و دلیل دیگری ندارد. مطمئن باشید اگر شما نیایید، من به سراغ شما می آیم.

علیرضا قربانی درباره فضای ارکسترال اثر نیز گفت: انتخاب فضای ارکسترال کار به نگاه و نگرش آهنگسازی مهیار علیزاده برمی شود. کما اینکه ما در آلبوم حریق خزان بازتاب خوبی را از مخاطبان دریافت کردیم که فکر می کنم برای ما تجربه خوبی بود. در این آلبوم هم کوشش کردیم که نگاه جدیدی در کار داشته باشیم. شرایطی که پیش از این در آلبوم حریق خزان تجربه شد و من بسیار این تجربه دوست داشتم.

یک پرده پایین تر می خواندیم، شاهد هجمه نبودیم

همایون شجریان در ادامه این نشست در پاسخ به بعضی واکنش های منفی نسبت به ملودی ثابت قطعات این آلبوم، اظهار کرد: اگر این آلبوم در یک پرده پایین تر فراوری می شد، با این هجمه روبرو نمی شد. این آلبوم فضای مینوری دارد و می توان گفت: دربرگیرنده فضای یک دستی است که ممکن است به بعضی مخاطبان بعد از شنیدن، پاسخ مناسب ندهد. ولی با این حال همه این شرایط مربوط به سلیقه آهنگساز است که باید به آن توجه کرد.

علیرضا قربانی هم گفت: سابقه موسیقایی ارکسترال در کشور ما چندان طولانی نیست و اگر امروز شما بسیاری از اپرا های جهان را ببینید، متوجه بعضی سلایق می شود که ما هنوز به شنیدن آن ها عادت ننموده ایم. من معتقدم گوش ما به فواصل موسیقایی کلاسیک عادت ننموده و شاید بعضی از نقدهای که در این حوزه مطرح می شود به همین دلیل باشد. پس از شما می خواهم ماجرا را به عنوان ایراد نبینید، بلکه آن را به گوش شنیداری مخاطب تعمیم دهید که هنوز به آن عادت ننموده است.

مهیار علیزاده هم در این بخش شرح داد: قبل از اینکه همایون شجریان و علیرضا قربانی این پروژه را بخوانند، آثار بسیار زیادی داشته اند و خیل عظیم طرفدرانشان نوع خاصی از موسیقی را از آن ها شنیده بودند. به هر حال باید بگویم که من هیچ گاه قطعه ای را همین جوری نمی سازم و همیشه برای خودم طراحی دارم. شاید اختلاف نظر ها و این نقدها به دلیل نگاه به گذشته باشد. طبیعتا اگر می خواستم آهنگ هایی را با فراز و فرود بیشتر بسازم، قطعاً نوع دیگری کار را فراوری می کردم.

استقبال همایون شجریان از کنسرت افسانه چشم هایت

همایون شجریان درباره احتمال برگزاری کنسرت مشترک این آلبوم هم گفت: قطعا ادامه همکاری برای من جذاب است و شما مطمئن باشید اگر شرایطی فراهم شود و علیرضا قربانی موافق همکاری باشد قطعا من از آن استقبال خواهم کرد.

وی در پاسخ به سئوالی درباره پروسه طولانی فراوری و پخش آلبوم نیز شرح داد: به اعتقاد من در بعضی موارد رخ داده که پروسه فراوری همیشه با زمان طولانی روبرو می شود، اما چیزی که مهم است این است که درباره حاشیه های مطرح شده پیرامون ورود و خروج بعضی از ناشران در این پروژه موردی نداشته ایم.

علیرضا قربانی نیز در ادامه صحبت های شجریان گفت: از ابتدای آغاز فراوری این آلبوم هم قرار بود این اثر به تهیه نمایندگی من و همایون شجریان در اختیار مخاطبان قرار گیرد؛ بنابراین ما این اختیار را داشتیم که هر زمان مایلیم اثر را منتشر کنیم و اگر هم می بینید کار تا امروز به طول انجامید، حاصل بعضی از تداخل های کاری من و همایون بود که زمان مناسب را در اختیار ما نمی گذاشت. ضمن اینکه ما دوست داشتیم این آلبوم حتما در فصل پاییز منتشر شود.

شجریان در پاسخ به سئوال دیگری درباره متن انتقادی ای که طی از وی در صفحات مجازی منتشر شد، بیان نمود: خود شما شاید بهتر از هرکسی بنده را بشناسید، بنده آدم تکلیف روشنی هستم که دوست ندارم وارد حواشی شوم. فقط در این مورد، اتفاقاتی افتاد که باعث ایجاد موضوعاتی از طرف بعضی ها شد که شاید خبرنگار هم نبودند. شما مطمئن باشید بنده عاشق نقد هستم و حاضرم هر کاریکاتوری هم از من دوست داشتید بکشید.

وی اضافه نمود: از این موضوع هم اصلا ناراحت نمی شوم. اما متاسفانه بعضی از اوقات بعضی از افراد بنا به انگیزه شخصی دست به تخریب هنرمندان می زنند که طرفداران را پریشان می نماید. شما مطمئن باشید برای من هودارانم بسیار مهم هستند و دوست ندارم کسی آن ها را ناراحت کند. اینکه من در متن اعتراضی ام از کلید واژه قلم کشان استفاده کردم، به این دلیل است که قلم برای همه ما حرمت دارد. اما قبول کنید برای بعضی ها شرایط به گونه ای است که اندک حرمت را هم نگه نمی دارند و با ابزار قلم همه را تخریب می نمایند.

شجریان: تنها خواننده ای هستم که حتی یک کار سفارشی ننموده ام

شجریان در بخش دیگری از صحبت های خود تاکید نمود: من فکر می کنم تنها خواننده ای هستم که حتی یک کار سفارشی هم نکردم. اما این نشانه رفتن من فقط به این دلیل بود که این حرف های مطرح شده بسیار کذب بود و من را وادار کرد که نه با عصبانیت بلکه با واکنشی به این افرادبگویم که به من نگویند چه کاری بکنم یا نکنم.

قربانی درباره متن منتشر شده از وی پس از انتشار متن همایون شجریان هم گفت: من بعد از انتشار متن همایون فقط به جهت دلجویی از بعضی دوستان متنی را منتشر کردم. کما اینکه در همان زمان نیز هجمه زیادی انجام شد که ما اصلا انتظارش را نداشتم. به هر حال در آن موقع پیرامون حضورمان در ایران مال حرف های زیادی زدند که درست نبود و آقای فاروقی توضحیاتی را ارائه دادند. به هر حال من می خواستم تاکید کنم که به عنوان یار و رفیق در کنار همایون شجریان هستم و دوست ندارم حقی از او اجحاف شود.

آیین رونمایی رسمی از آلبوم افسانه چشم هایت پس از این نشست رسانه ای و با حضور جمعی از هنرمندان سینما، تئاتر و موسیقی در تالار وحدت برگزار گردید.

حمیدرضا نوربخش، کیخسرو پور ناظری، نوید محمد زاده. بیژن کامکار، تهمورس پور ناظری، محسن حسینی، علی سرابی، بهنوش طباطبایی، محمد علی بهمنی، لیندا کیانی، محمد لقمانیان و رضا کیانیان از هنرمندان حاضر در این برنامه بودند.

اجرای چند برنامه موسیقی به صورت زنده به رهبری مهیار علیزاده و حضور تعدادی از نوازندگان شاخص کشور بخش های مختلف این برنامه را تشکیل می داد.

در بخش پایانی این مراسم همایون شجریان و علیرضا قربانی با حضور بر روی صحنه قطعاتی از آلبوم را به صورت زنده اجرا کردند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 دی 1398 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 501

به "پاسخ عوامل افسانه چشم هایت به نقد ها ، از ایران مال تا شعراینترنتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ عوامل افسانه چشم هایت به نقد ها ، از ایران مال تا شعراینترنتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید