واکسن هندی پس از واکسن روسی می آید

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، برنامه دست در دست دوشنبه 20 بهمن و در حالیکه تنها ساعاتی چند به شروع واکسیناسیون سراسری کرونا زمان باقیست، میزبان کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو و مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت شد تا به بیان جزییاتی پیرامون واکسن اسپوتنیک وی و فرایند ایمن سازی عمومی از زبان این مقام مسئول بپردازد.

واکسن هندی پس از واکسن روسی می آید

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور بمبئی ما را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران، دوازدهمین قسمت از برنامه تلویزیونی دست در دست که با آغاز واکسیناسیون همگانی کرونا در ایران همزمان شده بود میزبان کیانوش جهانپور بود. وی در این برنامه با بیان اینکه سه شنبه 21 بهمن در راستا مبارزه با کوید 19 برای کشور ما نقطه عطفی است، بیان داشت: واکسیناسیون به تدریج توسعه می یابد و امیدواریم بسیار زودتر از سایر کشورها ایمنی جمعی بیابیم. برنامه ریزی شده تا سرانجام زمستان امسال و اوایل بهار 1400، حدود 40 میلیون دوز واکسن توزیع و 25 تا 30 درصد افراد واکسینه شوند.

جهانپور با اشاره به اینکه نسبت به بعضی کشورها فرایند واکسیناسیون عمومی را دو سه هفته دیرتر آغاز کردیم، گفت: ما نسبت به مرحله کارآزمایی بالینی انواع واکسن ها بسیارحساسیت نشان داده و چون با دقت بیشتری واکسن را انتخاب کردیم، این مقدار زمان برد. ممکن است بعضی کشورها زودتر آغاز نموده باشند اما قسمت عمده ای از کشورهای جهان چه کسانی که واکسن خریده اند و چه کسانی که توان اقتصادی نداشته اند، هنوز آغاز به واکسیناسیون ننموده اند، مثل ژاپن که تا دو هفته دیگر آغاز می نماید.

واکسیناسیون تنها با واکسن روسی نخواهد بود

سخنگوی غذا و دارو درباره ادامه فرایند واکسیناسیون همگانی کوید 19 در برنامه دست در دست گفت: واکسن ایرانی در مرحله کارآزمایی بالینی واقع شده است. واکسن گروه برکت مراحل سرانجامی کارآزمایی فاز یک را انجام داده و در آستانه فاز دو واقع شده است. واکسن انستیتو پاستور که فاز یک و دو را در کشور همکار کوبا گذرانده، در آستانه فاز سه واقع شده است. همچنین گروه انستیتو رازی نیز در آستانه کارآزمایی فاز یک واقع شده است و تا نوروز 1400 دو واکسن دیگر نیز وارد کارآزمایی فاز یک خواهند شد. واکسن ایرانی از اواخر بهار و تابستان وارد چرخه دارویی کشور می شوند و عمده واکسیناسیون با واکسن های ایرانی انجام خواهد شد.

چه کشورهایی از واکسن کرونای روسی استفاده می نمایند؟

مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت با حضور در برنامه دست در دست بیان داشت: ما مجوز مصرف را به عنوان چهاردهمین یا پانزدهمین کشور به دست آوردیم. امروز بالغ بر 21 کشور این مجوز را صادر نموده و 45 کشور دیگر نیز در لیست انتظار قرار دارند. مجارستان، آرژانتین، برزیل، مکزیک، پاناما، بولیوی، بلاروس و کشورهای آسیای میانه، هند و ... نیز از این واکسن در ایمنی سازی بهره می برند.

برای تزریق واکسن نیز کادر درمان شاغل در آی سی یوها و سایر کادر درمان، سالمندان، بیماری های خاص و صعب العلاج و سپس بقیه گروه ها در دستور کار قرار دارند.

برای ایمنی جمعی در ایران چند میلیون دوز واکسن احتیاج است؟

دکتر جهانپور در پاسخ به این پرسش مجری برنامه دست در دست که برای ایمنی جمعی در ایران چند میلیون دوز واکسن احتیاج است ؟ بیان داشت: در این زمینه دو نگاه وجود دارد. اما برای خروج از همه گیری با نگاه بدبینانه 70 میلیون نفر یعنی 140 میلیون دوز واکسن و در نگاه خوشبینانه 56 میلیون نفر یا 112 دوز برای واکسن هایی که دو دوز هستند، مثل همین واکسن روسی اسپوتنیک وی احتیاج داریم که از این مقدار حداقل 40 میلیون دوز را وارد خواهیم کرد.

موفقیت بالای 90 درصدی واکسن روسی

سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره موفقیت و نتایج کارآزمایی بالینی واکسن روسی مطرح نمود: موفقیت 91 و 6 دهم درصد در جمعیت عمومی و 91 و 8 دهم درصد در جمعیت بالای 60 سال واکسن اثبات شده که نشان دهنده این است که ایران انتخاب درستی داشته است. البته واکسیناسیون عمومی تنها با این واکسن نخواهد بود. کادر درمان عموما این واکسن را دریافت می نمایند. حداقل یک واکسن دیگر از کشور هند مدارک فنی خود را ارائه نموده و در حال آنالیز است که در صورت تایید از آن نیز در واکسیناسیون عمومی استفاده خواهیم کرد.

جهانپور که خود تا کنون دو مرتبه به کرونا مبتلا شده توضیح داد: فروردین و مرداد امسال ابتلا به این بیماری را تجربه کردم و درباره این ویروس می توانم بگویم یک بار ابتلا شاید ایمنی سلولی ایجاد کند اما زمانی که این ایمنی باقی خواهد ماند مهم است. یافته های جمعی نشان می دهد، با یک بار ابتلا ایمنی کامل ایجاد نخواهد شد و امکان ابتلا را از افراد نمی گیرد. به ویژه که دوره ایمنی ویروس کرونا در بدن کوتاه است.

لازم به ذکر است دست در دست در ویژه برنامه فصل زمستانی خود تا کنون میزبان ایرج حریرچی،رسول نجفیان، سیاوش طهمورث، امیر کاظمی، مهشید جوادی، فریبا متخصص، پوراندخت مهیمن، مسعود اسکویی، عذرا وکیلی، مرتضی امیری اسفندقه، مهران رجبی و .. بوده و علاوه بر پرداختن به موضوعاتی مثل زمستان و تاثیرگذاری افراد در بزنگاه های اجتماعی و تاریخی به موضوع مهم همراهی افراد جامعه در جدیدترین میدان همدلی یعنی دوران شیوع کرونا پرداخته و در این راستا هم صحبت افرادی می گردد که گام های موثری در کمک رساندن به همنوعان خود برداشته اند.

دست در دست کاریست از گروه معارف شبکه دو و مرکز رسانه سازمان تبلیغات اسلامی به تهیه نمایندگی هادی خدّادی، اجرای سیاوش عقدایی و کارگردانی بهار ارجمند که پنجشنبه و آدینه هر هفته بعد از گفتگوی ویژه خبری حوالی ساعت 23:30 روانه آنتن می گردد و در ایام دهه فجر نیز طی 10 شب متوالی در جدول پخش برنامه های شبکه دو سیما واقع شده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1389

به "واکسن هندی پس از واکسن روسی می آید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن هندی پس از واکسن روسی می آید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید