نفت در بازار جهانی از مرز 85 دلار عبور کرد

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، قیمت نفت روز جمعه تحت تاثیر پیش بینی ها از کمبود عرضه در چند ماه آینده، به رکورد بالای جدیدی جهش یافت و از مرز 85 دلار عبور کرد.

نفت در بازار جهانی از مرز 85 دلار عبور کرد

به گزارش خبرنگاران، بهای معاملات نفت برنت با 86 سنت معادل یک درصد افزایش، در 84 دلار و 86 سنت در هر بشکه بسته شد. قیمت ماه آینده به 85 دلار و 10 سنت رسید که بالاترین قیمت از اکتبر سال 2018 بود و رشد هفتگی سه درصد را نشان داد که ششمین رشد هفتگی متوالی بود.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با 97 سنت معادل 1.2 درصد افزایش، به 82 دلار و 28 سنت در هر بشکه رسید و 3.5 درصد رشد هفتگی به ثبت رساند که هشتمین رشد هفتگی متوالی بود.

بازارهای سهام قوی در هر دو سوی آتلانتیک که اغلب بر قیمت نفت تاثیر می گذارند هم از فرایند صعودی قیمتها پشتیبانی کردند.

تحلیلگران به کاهش چشمگیر ذخایر نفت سازمان توسعه و همکاری اقتصادی که به پایینترین حد از سال 2015 افت کرده ست، اشاره کردند. تقاضا با احیای اقتصادها از پاندمی کووید 19 اوج گرفته و سوئیچ صنعت از گاز و زغال سنگ گران قیمت به نفت کوره و دیزل برای تولید نیرو هم تقویت بیشتر تقاضا را در پی داشته است.

جفری هالی، تحلیلگر ارشد شرکت OANDA در یادداشتی نوشت: این حقیقت که بازارهای آسیایی به جای این که منتظر کاهش قیمتها باشند، راضی هستند قیمتها بالاتر را دنبال کنند، سیگنال قوی از قوی ماندن تقاضا برای انرژی است.

آژانس بین المللی انرژی روز پنج شنبه پیش بینی کرد کمبود انرژی تقاضا برای نفت را به مقدار 500 هزار بشکه در روز افزایش می دهد. این امر به کمبود عرضه به مقدار 700 هزار بشکه در روز تا پایان امسال منتهی می شود مگر این که اوپک پلاس همان طور که برنامه ریزی کرده است، در ژانویه تولیدش را افزایش دهد.

سرمایه گذاران رشد بالاتر از حد انتظار ذخایر نفت آمریکا در هفته گذشته را نادیده گرفتند زیرا تولید پالایشگاهی کاهش داشت. اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز پنج شنبه بیان نمود ذخایر نفت در هفته منتهی به هشتم اکتبر، به مقدار 6.1 میلیون بشکه افزایش یافت و به 427 میلیون بشکه رسید در حالی که تحلیلگران در نظرسنجی رویترز رشد ذخایر به مقدار 702 هزار بشکه را پیش بینی کرده بودند.

بر اساس گزارش رویترز، شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز روز جمعه بیان نمود شمار دکلهای حفاری نفت و گاز طبیعی آمریکا هفته گذشته برای ششمین هفته متوالی افزایش یافت. شمار دکلهای حفاری نفت و گاز طبیعی در هفته منتهی به 15 اکتبر، با 10 حلقه افزایش، به 543 حلقه رسید که بالاترین مقدار از آوریل سال 2020 بود. شمار دکلها در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 261 حلقه معادل 93 درصد افزایش داشته است. دکلهای حفاری نفت آمریکا در این مدت با 12 حلقه افزایش، به 445 حلقه رسید در حالی که دکلهای گاز با یک حلقه کاهش، 98 حلقه بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 آبان 1400 بروزرسانی: 11 آبان 1400 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1760

به "نفت در بازار جهانی از مرز 85 دلار عبور کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نفت در بازار جهانی از مرز 85 دلار عبور کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید