نشانه های کولیک نوزاد و درمان آن

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، اگر به تازگی بچه دار شده اید و تجربه چیزی بیشتر از گریه های طبیعی به جهت برطرف احتیاج در نوزاد خود می بینید، به طوریکه هرچه امتحان کنید نمی توانید گریه فرزنداتان را کنترل کنید به دنیای کولیک نوزادان خوش آمدید!

نشانه های کولیک نوزاد و درمان آن
واقعیت این است که همه نوزادان گریه می نمایند: این برترین و تنها راه آن ها برای برقراری ارتباط با محیط پیرامون و هم چنین کوشش به جهت برطرف احتیاجهایشان است. اما در نوزادان مبتلا به کولیک، گریه به طور ناگهانی آغاز می شود؛ بدون هیچ دلیلی و گاهی یک ریتم معین شبانه روزی به خود می گیرد به گونه ای کودک دل بندتان در ساعت معینی از شبانه روز آغاز به گریه کردن می نماید.

کولیک یک بیماری نیست، بلکه ترکیبی از رفتار های ناخوشایند است و باید اذعان کرد هیچ راه چاره معینی برای برطرف آن غیر از گذشت زمان وجود ندارد. کولیک در یک کودک از هر پنج کودک شایع است. این دوره می تواند برای ساعت ها در یک زمان، گاهی اوقات هنگام نیمه شب اتفاق افتد و معمولا منجر به آزردگی و خستگی والدین می شود؛ بنابراین طبیعی است که شما به عنوان پدر و مادر در کوشش یافتن راهی برای تشخیص و درمان کولیک نوزاد خود باشید.

تشخیص کولیک نوزادانپزشکان معمولا گریه های کولیک را با سه قانون زیر از گریه های معمولی تشخیص می دهند:

گریه کولیک به مدت حداقل سه ساعت در یک محدوده طول می کشد

حداقل سه روز در هفته رخ می دهد

حداقل سه هفته متوالی به طول می انجامد

سایر علائم و نشانه های کولیک در نوزادانبرای اینکه مطمئن باشید که آیا گریه نوزادتان کولیکی است یا خیر علاوه بر موارد بالا می توانید علائم مورد اشاره در پایین را هم مد نظر قرار دهید:

گریه هر روز در یک زمان اتفاق می افتد (معمولا در اواخر بعدازظهر یا اوایل شب، اما ممکن است متفاوت باشد).

به نظر می رسد گریه بدون هیچ دلیل خاصی اتفاق می افتد (نه پوشک کثیف است و نه نوزاد گرسنه یا خسته یا بیمار است).

کودک ممکن است پا های خود را بالا بیاورد، مشتهایش را جمع کند و به طور کلی پا و بازوهایش را حرکت دهد.

او بعلاوه اغلب چشم های خود را می بندد و حتی برای کوتاه مدت نفس خود را نگه می دارد.

غذا خوردن و خوابیدن او نامنظم می شود. ممکن است حین شیردهی به عمد دهان خود را از پستان جدا کند و آغاز به گریه کند.

دلیل کولیک نوزادان چیست؟در حالی که دلیل دقیق کولیک معین نیست، کارشناسان بر این نظر هستند که این گریه یک رفتار مادرزادی یا چیزی است که در دوران بارداری یا زایمان اتفاق می افتد. بعضی علل احتمالی بدین ترتیب هستند:

1. احساسات بیش از حد تحریک شدهنوزادان دارای یک مکاهمم داخلی برای بررسی چشم انداز ها و صدا های اطراف شان هستند. بعضی نوزادان بیش از حد معمول به محرک های محیط اطرافشان حساس هستند. با احساسات نوی که در آن ها به وجود می آید، بعضی از نوزادان اغلب در خاتمه روز خسته می شوند و در نتیجه به دلیل خستگی بیش از حد گریه می نمایند. این امر به مرور زمان و با خوگیری به محیط اطراف و فیلتر کردن و حذف محرک های اضافی کاهش یافته و حذف می شود.

2. سیستم گوارشی نابالغهضم یک وظیفه سخت برای یک سیستم گوارشی تازه بالغ است. در نتیجه آن غذا ممکن است هنگام عبور از سیستم گوارشی به طور کامل شکسته نشود و در نتیجه تجمع گاز در روده به کودک فشار وارد کند و موجب گریه وی شود.

3. ریفلاکس اسید معدهتحقیقات نشان می دهد که ریفلاکس گوارشی گاهی اوقات یک ماشه برای کولیک نوزاد است. نوزادان اغلب در نتیجه این که دارای اسفنکتر مری کمتر پیشرفته هستند (دریچه ای که اسید معده را از برگشت به داخل گلو و دهان باز می دارد) با بازگشت اسید معده به مری و گا ها دهان روبرو می شوند که این موضوع می تواند موجب تحریک مری، احساس سوزش سر معده و در نتیجه آن گریه و ناآرامی نوزاد شود. خبر خوب این است که رفلاکس نوزادی تا یک سالگی به طور کامل درمان می شود.

4. آلرژی یا حساسیت غذاییبعضی از کارشناسان معتقدند که کولیک در اثر آلرژی به پروتئین شیر (یا عدم تحمل لاکتوز) هم اتفاق می افتد. به ندرت واکنش به غذا های خاص در رژیم غذایی مادر هم می تواند به کولیک در نوزاد منجر شود. در هر صورت، این آلرژی ها یا حساسیت ها می توانند باعث ایجاد درد شکمی و نهایتا بروز رفتار های کولیک محور شوند.

5. قرار گرفتن در معرض تنباکوگرچه معین نیست که چگونه سیگار باعث ایجاد کولیک می شود، مطالعات متعدد نشان می دهد که مادرانی که در دوران بارداری یا بعد از بارداری سیگار می کشند بیشتر محتمل است نوزادانی با کولیک داشته باشند.

راه های درمان کولیک نوزادانهمان طور که پیش از این گفتیم کولیک نوعی رفتار است و درمان معینی برای آن وجود ندارد. با این حال با انجام بعضی ترفند های مادرانه می توان از شدت آن بکاهید تا هم خود و هم نوزادتان خستگی و استرس کمتری تجربه کنید. در ادامه می توانید با بعضی از این روش ها آشنا شوید.

پاسخ سریع به گریه: کودک برای برطرف احتیاجهایش گریه می نماید و این تنها راه جهت هوشیار کردن شما نسبت به احتیاج های نوزاد است. مطالعات نشان می دهد که واکنش سریع به گریه های کودک باعث می شود گریه او در بلند مدت کاهش یابد.

کاهش هیجانات: کودک با ورود به جا های نو و بعلاوه در برخورد با افراد تجزیه و تحلیل بیشتری انجام می دهد و همین امر موجب خستگی بیش از حد وی می شود. بازدیدنمایندگان تان را محدود کنید و تا جایی که می توانید برگزاری دید و بازدید ها و روابط فامیلی را به روز موکول کنید. سعی کنید در اواخر روز و شب محیط آرامی برای کودک فراهم کنید.

ایجاد آرامش هنگام خواب: هنگامی که زمان خواب کودک فرا می رسد از سروصدا های موجود در منزل بکاهید، نور محیط خواب را کاهش دهید و با صدای خیلی آهسته با او صحبت کنید تا بتواند به راحتی به خواب رود.

مراقبت های غذایی: همان طور که گفته شد یکی از دلایل کولیک مسائل مربوط به دستگاه گوارش نوزاد است. سعی کنید با لمس ناحیه شکم و وارد کردن فشار های جزئی به وی در برطرف گرفتگی و اسپاسم های روده ای یاری کنید.

تغییر رژیم غذایی مادر: در خصوص رژیم غذایی خود با پزشک صحبت کنید و سعی کنید موقتا مواد غذایی حساسیت زا را از رژیم غذایی خود حذف کنید. بعضی از این مواد غذایی شامل سبزیجاتی مثل کلم، گل کلم و بروکلی، میوه های اسیدی مانند مرکبات و آجیل هایی از قبیل بادام زمینی است.

آیا باید به پزشک مراجعه کرد؟در حالی که گریه های کولیک فقط احتیاج به گذشت زمان دارند، ایده خوبی است که شرایط را با پزشک در میان بگذارید. توصیف نوع گریه (مدت آن، شدت، الگو، هر گونه تغییر و علائم همراه آن) به پزشک یاری خواهد نمود که دلیل را بهتر شناسایی کند. به یاد داشته باشید، هرگز نباید هر گونه داروی گیاهی یا دیگر دارو ها را بدون در نظر گرفتن پزشک متخصص اطفال به کودک خود بدهید و قبل از ایجاد تغییرات عمده در رژیم غذایی خود هم با پزشک متخصص تغذیه صحبت کنید.

خبر خوب این است که کولیک اغلب اوقات حدود 6 هفته طول می کشد و سپس معمولا بعد از 10 تا 12 هفته کاهش می یابد بنابراین توصیه می شود شکیبا باشید و با به کارگیری ترفند های ذکر شده سعی کنید محیط را برای کودک خود آرام تر کنید.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1759

به "نشانه های کولیک نوزاد و درمان آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشانه های کولیک نوزاد و درمان آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید