فصل هفتم پژوهش های باستان شناسی بین المللی در محوطه تاریخی ریوی شروع می گردد

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی گفت: فصل هفتم پژوهش های باستان شناسی ایرانی آلمانی در محوطه تاریخی ریوی واقع در دشت سملقان از ابتدای مهرماه امسال با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور شروع خواهد شد.

فصل هفتم پژوهش های باستان شناسی بین المللی در محوطه تاریخی ریوی شروع می گردد

میراث آریا: حبیب یزدان پناه اضافه نمود: این فعالیت ها با همکاری این اداره کل و موسسه باستان شناسی آلمان از سال 1394 شروع شده و هر ساله در مهر و آبان ماه در محوطه تاریخی ریوی انجام می گردد. مهم ترین فعالیت های این فصل، کاوش باستان شناسی، مطالعه ژئومورفولوژی، سامان دهی محوطه و تهیه طرح سایت پلان مدیریتی و مرمت آثار حاصل از کاوش خواهد بود که با همکاری متخصصانی از ایران و آلمان انجام خواهد گرفت.

محوطه تاریخی ریوی در سه کیلومتری غرب شهر آشخانه و یک کیلومتری غرب روستای نجف از توابع شهرستان مانه و سملقان قرار گرفته است. بر اساس پژوهش های باستان شناسی این محوطه یک استقرارگاه کهن در دشت سملقان بوده که از حدود 3500 سال قبل تا کنون مورد توجه جوامع بشری بوده است. مهم ترین دوران استقراری این محوطه مربوط به دورانهای هخامنشی، اشکانی و ساسانی بوده که سکونتگاه شهری و مرکز استقرار مردمان دشت سملقان بوده است.

محوطه تاریخی ریوی یکی از مهمترین استقرارگاه های تاریخی در شمال شرق کشور است که نزدیکی آن به جاده ارتباطی گرگان به مشهد فرصت مناسبی را برای ایجاد سایت موزه گردشگری و رشد صنعت توریسم دشت سملقان فراهم کرده است.

با توجه به ماهیت علمی و فرهنگی این پژوهش و لزوم حفظ و معرفی این استقرارگاه تاریخی و فراهم نمودن شرایط جذب گردشگر، شرایط بازدید از این محوطه در حین کاوش ­های باستان شناسی برای عموم فراهم است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 2 آبان 1398 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 326

به "فصل هفتم پژوهش های باستان شناسی بین المللی در محوطه تاریخی ریوی شروع می گردد" امتیاز دهید

1 کاربر به "فصل هفتم پژوهش های باستان شناسی بین المللی در محوطه تاریخی ریوی شروع می گردد" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فصل هفتم پژوهش های باستان شناسی بین المللی در محوطه تاریخی ریوی شروع می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید