فشارها علیه شیخ زکزاکی تشدید شده است

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی لندن در سخنانی با اشاره به اینکه فشارها علیه رهبر نهضت اسلامی نیجریه تشدید شده است، گفت: اقدامات دولت نیجریه نشان می دهد شرایط برای آزادی شیخ زکزاکی فراهم نیست.

فشارها علیه شیخ زکزاکی تشدید شده است

به گزارش گروه رسانه های پایگاه اینترنتی مأوا، حدود 5 ماه پیش بود که دولت نیجریه تحت فشار افکار عمومی و سازمان ها و نهادهای حقوق بشری مجوز آزادی شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر نهضت اسلامی نیجریه و همسر وی را صادر کرد. بدین ترتیب، شیخ زکزاکی و همسرش که به شدت بیمار بودند، جهت انجام معالجه تحت تدابیر شدید امنیتی به هندوستان منتقل شدند .

این اتفاق درحالی رخ داد که دولت نیجریه پیشتر مخالفت خود با رسیدگی به اوضاع جسمانی وخیم شیخ زکزاکی را اعلام نموده بود. اما با این حال، پس از افزایش نگرانی های افکار عمومی و ملت های مسلمان و آزاده در سراسر دنیا از شرایط جسمانی رهبر نهضت اسلامی نیجریه، دادگاه عالی این کشور انتها مجوز درمان وی در هندوستان را صادر کرد .

ازهمین روی، شیخ ابراهیم زکزاکی پس از تحمل 4 سال بازداشت، رنج و بیماری، آزاد و جهت درمان به بیمارستانی در هند منتقل شد. علیرغم این مسأله، دیری نپایید که افکار عمومی متوجه شدند که صدور حکم آزادی شیخ زکزاکی و انتقال وی به بیمارستان چیزی بیش از یک ظاهرسازی توسط دولت نیجریه نبوده است؛ به ویژه اینکه اکنون شیخ زکزاکی و همسرش توسط دولت نیجریه به زندان مرکزی ایالت کادونا منتقل شده اند .

درهمین ارتباط گفتگویی با مسعود شجره رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی لندن ترتیب داده شده که مشروح آن از نظر می گذرد؛

همانطور که می دانید اخیراً شیخ زکزاکی رهبر نهضت اسلامی نیجریه به همراه همسرش به بیمارستان مرکزی ایالت کادونا منتقل شده است. این درحالی است که رهبر نهضت اسلامی نیجریه از بیماری های فراوانی رنج می برد که پزشک معالج وی نیز بدان اشاره نموده است. لطفاً توضیحاتی را در مورد آخرین شرایط شیخ زکزاکی ارائه بفرمایید؟

بله … شیخ زکزاکی به تازگی به زندان مرکزی ایالت کادونا منتقل شده است. در این خصوص باید گفت که زندان مذکور فاقد استانداردهای مورد احتیاج برای حفظ سلامت زندانیان است. جای هیچ شکی در این مسأله نیست. زندان کادونا در واقع، یکی از خطرناک ترین زندان ها نه تنها در نیجریه که در سطح آفریقا، محسوب می گردد .

افرادی که به زندان کادونا منتقل می شوند، جملگی با شرایط بدی روبرو هستند. در مورد شیخ زکزاکی نیز همین مسأله صادق است. شیخ زکزاکی درحالی به زندان کادونا منتقل شد که دادگاه نیجریه تحت هیچ شرایطی مجوز اعزام وی به بیمارستان برای درمان و مداوا را صادر نکرد. از دیدگاه ما شیخ زکزاکی با شرایط کاملاً اضطراری روبرو بوده و هست و می بایست به بیمارستان منتقل می شد، اما با تصمیم دولت نیجریه وی به زندان کادونا انتقال یافت .

آیا پیگیری های کمیسیون حقوق بشر اسلامی لندن که حضرتعالی مسئولیت اداره آن را برعهده دارید، تا به امروز پیشرفتی در پفراینده شیخ زکزاکی و همسرش و همچنین شیعیان نیجریه حاصل نموده است؟ این کمیسیون در راستا پیگیری های خود در مورد شرایط شیخ زکزاکی با چه موانعی تا به امروز روبرو شده است؟

علیرغم اینکه کمیسیون اسلامی حقوق بشر لندن پیگیری های زیادی را در مورد شرایط شیخ زکزاکی انجام داد، اما متأسفانه این پیگیری ها با وجود گذشت زمانی بسیار، به نتیجه مثمرثمری منجر نشد. ما کوشش زیادی کردیم تا شیخ زکزاکی به دلیل شرایط وخیم جسمانی به بیمارستانی در خارج از نیجریه منتقل گردد، اما این اتفاق نیفتاد .

ما کوشش بسیاری کردیم تا اسناد و مدارک مورد احتیاج برای بیرون آوردن شیخ زکزاکی از زندان را تهیه کنیم تا بتوانیم وی را از زندان خارج کنیم. متاسفانه زمان بسیاری صرف شد؛ ما امیدوار بودیم که نتایج درمان ایشان مطلوب باشد و شرایط درمانی و جسمی وی بهبود پیدا کند .

با تمامی اینها، هر کوششی که ما کردیم با کارشکنی دولت نیجریه روبرو شد. ما نه تنها مجبور بودیم با نهادهای مختلف در این زمینه رایزنی کنیم؛ بلکه حتی مجبور شدیم با دادگاه عالی و مرکز رسیدگی به امور زندان ها مذاکره کنیم، با این حال این مذاکرات و رایزنی ها به نتیجه مطلوب نرسید. دولت نیجریه با استفاده از زور و فشار، در راستا این رایزنی ها سنگ اندازی کرد .

درحال حاضر برآورد هایی مبنی بر احتمال صدور حکم آزادی شیخ زکزاکی تا پیش از ماه فوریه توسط دادگاه عالی نیجریه، در رسانه ها مطرح می گردد. حتی پزشک معالج شیخ زکزاکی نیز اخیراً به این مسأله اشاره داشته است. دیدگاه شما در این خصوص چیست؟ آیا می توان انتظار صدور حکم آزادی رهبر نهضت اسلامی نیجریه پیش از ماه فوریه را داشت؟

در این خصوص باید گفت که احتمال آزادی شیخ زکزاکی کم است. پیگیری های ما و نتایج اوضاع میدانی حاکی از آن است که طی 2 سال گذشته فرایند رفتارهای دولت نیجریه درقبال پفراینده شیخ زکزاکی نه تنها بهتر نشده بلکه بدتر و سخت تر نیز شده است. در واقع، برخلاف اینکه ما انتظار داشتیم فشارها علیه شیخ زکزاکی از سوی دولت نیجریه کاهش یابد، این فرایند طی 2 سال گذشته تشدید شده است .

از سوی دیگر، در حال حاضر نیز در هیچیک از رفتارهای دولت نیجریه با شیخ زکزاکی نشانه ای از کاهش فشارها علیه وی وجود ندارد؛ فشارهایی که سلامتی شیخ را با خطر جدی روبرو ساخته است. به طور کلی باید بگوییم که در طول مدت زمان گذشته فرایندی طی شده است که حاصل آن افزایش فشارها، بی عدالتی ها و رفتارهای نامناسب علیه شیخ زکزاکی بوده است .

سؤال آخر در مورد زینت ابراهیم همسر شیخ زکزاکی است. در شرایط کنونی با توجه به وخامت اوضاع جسمانی همسر شیخ زکزاکی، آیا می توان انتظار داشت که دولت نیجریه حداقلی ترین کار را صورت داده و همسر شیخ را آزاد کند؟ آیا داده های کنونی می توانند دالّ بر احتمال آزادی همسر شیخ باشند؟

احتمال آزادی همسر شیخ زکزاکی نیز کم است. همسر شیخ زکزاکی نیز مانند وی از شرایط جسمانی خوبی برخوردار نیست. اعمال محدودیت های فراوان علیه شیخ زکزاکی و همسرش نیز شرایط جسمانی آنها را تشدید نموده است .

در حال حاضر با توجه به اقدامات دولت نیجریه و دادگاه این کشور، شرایط برای آزادی شیخ زکزاکی و همسرش فراهم نیست. آنها هم اکنون در شرایط ناعادلانه ای در زندان نگهداری می شوند؛ کما اینکه در طول 4 سال گذشته شرایطشان به همین صورت بوده است. برآوردهای ما نشان از آن دارد که شرایط جسمانی هر دو رو به وخامت است .

منبع:مهر

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 19 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 585

به "فشارها علیه شیخ زکزاکی تشدید شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فشارها علیه شیخ زکزاکی تشدید شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید