عملیات اجرای طرح محتوای خانه موزه قرایی رشتخوار شروع شد

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی از شروع عملیات اجرای طرح محتوای خانه موزه قرایی رشتخوار اطلاع داد.

عملیات اجرای طرح محتوای خانه موزه قرایی رشتخوار شروع شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، ابوالفضل مکرمی فر مدیرکل میراث فرهنگی استان امروز 30 آبان با اعلام این خبر اضافه کرد: مطالعات ایجاد این موزه در فاز اول از سه ماه پیش، شروع شده و پس از تایید طرح پیشنهادی توسط مشاور توسط اداره کل موزه های سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور ، در فاز دوم بصورت رسمی عملیات اجرایی این موزه شروع شد.

او ادامه داد: این خانه تاریخی متعلق به خان قرایی (خانه حاجی خان) بوده و قدمت آن به دوره قاجاریه می رسد که توسط این اداره کل در سال 1380 به شماره 5147 ثبت فهرست آثار ملی کشور شده است و در سال های 1389 تا 1395 در چند مرحله مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

مکرمی فر با بیان این که خانه تاریخی قرائی در سال 1387 و به منظور ایجاد موزه شهرستان ، خریداری و تملک شده است، گفت: این بنا دارای 1500 متر مربع زیر بنا و از دیگر ویژه گیهای آن ،بادگیرها و شومینه های گچی است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ادامه داد: قرار است در این موزه، آیین و آداب و رسوم شهرستان رشتخوار همانند آیین های مذهبی ، عقد و عروسی ،شب چله و...بافته های سنتی شامل فرت بافی، قالی و قالیچه بافی، پوشش و پوشاک شهرستان ، معرفی گیاهان دارویی و طب سنتی و عطاری ،انسان شناسی معاصر شهرستان ، پرتره نگاری ، معرفی موسیقی محلی ،معرفی خان قرایی ، هنرهای سنتی و معاصر شهرستان به نمایش عموم گذاشته گردد.

به گفته مکرمی فر هم چنین قرار است این موزه به عنوان یکی از دیگر پروژه هایی افتتاحی این اداره کل در دهه مبارک فجر سال جاری ،افتتاح و بهره برداری گردد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 23 فروردین 1398 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 29

به "عملیات اجرای طرح محتوای خانه موزه قرایی رشتخوار شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عملیات اجرای طرح محتوای خانه موزه قرایی رشتخوار شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید