سختگیرترین کشورها در صدور گواهینامه رانندگی

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، هفته نامه تجارت فردا - مینا جوشقانی: مایوس کننده ترین جمله ای که داوطلب دریافت گواهینامه رانندگی در انتهای آزمون عملی می تواند بشنود این است: پیاده شو، ردی! و البته این جمله یا معادل آن در زبان های مختلف در برخی کشورها به نسبت برخی دیگر بیشتر شنیده می شود.

سختگیرترین کشورها در صدور گواهینامه رانندگی

شاید فکر کنید آزمون رانندگی در کشور ما سخت است و دنگ و فنگ زیادی دارد. اما لیست های مختلفی از کشورهای سختگیر در صدور گواهینامه رانندگی وجود دارد و لازم است بدانید در هیچ یک از آنها ایران جایی ندارد. اسمی که صدر تمامی این لیست ها را به خود اختصاص داده، فنلاند است. این کشور شما را برای گواهینامه از هفت خوان رستم رد می کند. در فنلاند باید امتحان بدهید، تا برای امتحانات بعدی آماده شوید.

برای اکثر مردم جهان نیز به همین ترتیب است و دریافت گواهینامه رانندگی یک فرآیند ترکیبی است. باید از قوانین جاده ای اطلاع پیدا کنید، کلاس رانندگی بروید و امتحان دهید و اگر با پیروزیت امتحانات را سپری کردید، گواهینامه می گیرید. برای مثال در ایران با قبول شدن در آزمون آیین نامه و آزمون عملی کار متقاضی تمام می شود اما در برخی کشورها این فرآیند به مراتب پیچیده تر است و نه تنها ماه ها، بلکه ممکن است سال ها به طول انجامد.

فنلاند

این کشور شمالی ایمن ترین راننده های روی کره زمین را پرورش می دهد اما این پیروزیت بی دلیل نبوده؛ رانندگان فنلاندی آموزش رانندگی بسیار پیچیده ای می گیرند. فنلاندی ها باید حداقل 18 ساعت کلاس آموزش عملی در خیابان ببینند (که البته در یک جلسه نیست). اما آنها فقط می توانند رانندگی را از خانواده یا اقوام یاد بگیرند، مشروط به آنکه ماشین شان دارای پدال ترمز تعبیه شده زیر پای شاگرد راننده باشد.

آموزش رانندگی باید شامل تمرین رانندگی در جاده لغزنده نیز بشود. متقاضیان فنلاندی باید 19 ساعت درس تئوری بگذارند و وقتی تمام این فرآیند به سرانجام رسید، در آزمون تئوری کامپیوتری شرکت کرده و آزمون عم لی را که حداقل 30 دقیقه طول می کشد پشت سر بگذارند. پس از آنکه تمامی این مراحل را با پیروزیت پشت سر گذاشتند، گواهینامه اولیه به آنها داده می شود!

مدت اعتبار این گواهینامه دو سال است که طی این دو سال راننده نمی تواند بیش از دو تخلف رانندگی داشته باشد، در غیر این صورت گواهینامه اولیه را از دست می دهند. برای کسب گواهینامه کامل، باید کلاس های بیشتر تئوری و عملی را پشت سر بگذارند تا برای امتحان های نهایی آماده شوند. هیچ کس در فنلاند نتوانسته در دوره کوتاه تر از دو سال، گواهینامه کامل دریافت کند.

استرالیا

سرزمین آفتاب سوخته هم شرایط زیادی بر سر راه متقاضیان گواهینامه رانندگی قرار داده است. سنجش بینایی در همان محلی انجام می شود که شما هزینه گواهینامه یادگیرنده را می پردازید و در وهله بعدی آزمایش پزشکی واقع شده است که تنها در صورتی لزوم می یابد که شرایط جسمانی خاصی دارید یا به خاطر بیماری خاصی که روی رانندگی تاثیر دارد، دارو مصرف می کنید.

سپس نوبت به آزمون تئوری می رسد که شامل 30 سوال چهار جوابی است و برای قبول شدن در آن باید حداقل به 24 سوال پاسخ درست بدهید. در مرحله بعد باید 25 ساعت آموزش عملی پیشین را پشت سر بگذارید، که این آموزش مهارت های رانندگی باید توسط فردی با صلاحیت انجام گیرد. سپس مهارت های اولیه شما به مدت 35 دقیقه ارزیابی می شود تا نوبت به 25 ساعت آموزش مهارت های پسین برسد.

اگر از آزمون دوم نیز با پیروزیت عبور کنید باید شش ماه صبر کنید، طی این مدت باید 50 ساعت در حضور ناظر رانندگی کنید تا به شما اجازه شرکت در آزمون ادراک خطر داده شود. در این آزمون 28 کلیپ ویدئویی، هرکدام به طور 30 ثانیه، به شما نشان داده می شود که باید با استفاده از موس کامپیوتر سرعت را کم کنید، سبقت بگیرید، دور بزنید یا حرکت کنید. برای قبولی در این آزمون نیاز به 54 درصد واکنش درست دارید.

البته هنوز کار تمام نشده و وقتی از این امتحان گذشتید پلاک (P) قرمز می گیرید که نشان می دهد مجوز موقت رانندگی دارید و شش ماه باید با آن عبور و مرور کنید، بعد از آن پلاک (P) سبز می گیرید که تا سرانجام دوره دوساله امتحانی معتبر است. همان طور که از مراحل فوق بر می آید، استرالیا هم یکی از سختگیرترین ها در ارائه گواهینامه رانندگی است.

کانادا (اونتاریو)

مراحل دریافت گواهینامه در کانادا به شرح زیر است: ارائه درخواست گواهینامه رانندگی: برای این درخواست باید در سنجش بینایی و آزمون کتبی علائم راهنمایی و رانندگی بزرگراه ها قبول شوید تا بتوانید گواهی سطح 1 (G1) بگیرید. آزمون جاده ای G1: پس از 12 ماه از گواهی G1 که با محدودیت هایی نظیر صفر درصد الکل در خون و رانندگی همواره در حضور ناظر، می توانید در آزمون شرکت کنید که چنانچه پیروز شوید به شما گواهینامه سطح 2 (G2) تعلق می گیرد. با گذشت 12 ماه دیگر، نوبت به آزمون G2 می رسد که به مراتب سختتر است و مهارت های پیشرفته رانندگی را محک می زند. با پیروزیت در این آزمون می توانید گواهینامه کامل رانندگی دریافت کنید. در اونتاریوی کانادا، در بهترین حالت برای کسب گواهینامه باید دو سال صبر کنید.

نیوزیلند

در کشور کیوی ها (پرنده کیوی نماد ملی نیوزیلند است) سه مرحله عمده برای اخذ گواهینامه وجود دارد. مرحله اول البته کسب گواهینامه یادگیرنده است: چنانچه بینایی مناسب و مطابق با استانداردها را داشته باشید، می توانید در آزمون تئوری شرکت کنید که با درست جواب دادن به حداقل 32 سوال از 35 سوال کل، می توانید در آزمون پیروز شوید. شما باید شش ماه را با گواهینامه یادگیرنده سپری کنید تا در قدم بعدی بتوانید در آزمون عملی یک ساعته محدود شرکت کنید.

پس از پیروزیت در این آزمون می توانید بین پنج صبح تا 10 شب رانندگی کنید اما نمی توانید در ماشین سرنشین جابه جا کنید، البته به استثنای همسر، فرزند یا افرادی که تحت تکفل شما هستند. رانندگان جوانی که زیر 25 سال سن دارند، قبل از شرکت در آزمون دریافت گواهینامه کامل، باید حداقل 18 ماه با گواهینامه یادگیرنده رانندگی کرده باشند؛ در حالی که متقاضیان با سن بالای 25 سال تنها لازم است شش ماه صبر کنند.

سوئد

چندان بعید به نظر نمی رسد که کشور فوق قانونمند سوئد در این لیست جای گیرد. اگر می خواهید در سوئد رانندگی کنید، باید اقدامات زیر را انجام دهید: درخواست گواهی یادگیرنده که در صورتی به شما داده می شود که از سنجش بینایی عبور کنید و در کلاس های آموزشی داروهای اجباری و مواد مخدر شرکت کنید. در این کلاس ها درباره تاثیر مواد مخدر و داروهای نسخه ای به شما آموزش داده می شود.

مرحله بعد آزمون جاده لغزنده است: این کلاس چهارساعته شامل رانندگی با سرعت بالای 100 کیلومتر و حفظ کنترل ماشین است. سپس نوبت به آزمون تئوری می رسد که شامل 70 سوال است؛ اما پنج سوال اول در نمره سرانجامی تاثیری ندارد. بنابراین شما باید به 52 سوال از 65 سوال باقی مانده پاسخ صحیح دهید. مرحله نهایی شرکت و پیروزیت در آزمون 45 دقیقه ای عملی است که در آن باید صلاحیت خود را در رانندگی ایمن ثابت کنید. بعد از اخذ این گواهی، وارد دوره دوساله امتحانی می شوید.

کاستاریکا

این کشور آمریکای مرکزی هم با رانندگان تازه کار سرسختی می کند. برای دریافت گواهینامه در کاستاریکا باید سه آزمون جداگانه را با پیروزیت پشت سر بگذارید. در قدم اول باید آزمون تئوری بدهید، قدم دوم آزمون عملی است. این تست عملی با شبیه ساز انجام می شود و با خیابان های واقعی کشور کاری ندارد. وقتی از دو آزمون تئوری و شبیه سازی بگذریم، نوبت به آزمایش پزشکی می رسد. فشار خون و بینایی تنها دو جزء از موارد آزمایش شده هستند. در کاستاریکا تنها زمانی می توانید گواهینامه بگیرید که علاوه بر آزمون های عملی و تئوری، از آزمایش پزشکی نیز سربلند بیرون بیایید.

برزیل

میزبان جام جهانی و المپیک اخیر نیز در گواهینامه دادن به اقشار مختلف جامعه اش چندان دست و دلباز نیست. در ادامه خواهیم گفت شهروندان برزیل برای رانندگی باید از چه مراحلی عبور کنند. در برزیل افرادی هستند که به آنها گواهینامه رانندگی داده نمی شود، برای مثال افراد بی سواد و بچه ها. در این کشور به عنوان متقاضی، قبل از آنکه برای گواهینامه رانندگی درخواست کنید باید آزمایش های فیزیکی و روانی را با پیروزیت بگذرانید.

با گذراندن این آزمون ها، کلاس های تئوری 45 ساعته شروع می شود که در انتهای آن باید در امتحان تئوری شرکت کنید. مرحله بعدی آن کلاس های 20 ساعته آموزش عملی رانندگی است. در این کشور تنها معلم های رانندگی تایید شده می توانند آموزش رانندگی دهند. وقتی آمادگی کامل پیدا کردید، نوبت به آزمون عملی می رسد. تنها زمانی که این آزمون و آزمون های پیش از آن را با پیروزیت سپری کنید، صلاحیت دریافت گواهینامه رانندگی در برزیل را خواهید داشت.

منبع: برترین ها
انتشار: 25 آذر 1398 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 459

به "سختگیرترین کشورها در صدور گواهینامه رانندگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سختگیرترین کشورها در صدور گواهینامه رانندگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید