زیان 20 میلیارد دلاری حملات سایبری به کسب و کار ها

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، افزایش سریع حملات سایبری با هدف دریافت باج، نشان می دهد ریسک سایبری به یک بخش یا صنعت در اقتصاد محدود نیست و درحال تبدیل شدن به یک تهدید مالی و امنیتی در کل جهان است. انتظار می رود موارد حملات سایبری یاد شده گسترده تر و پیچیده تر شود، زیرا ریسک به دام افتادن هکر ها نسبتا پایین و سود حاصل از این عملیات های غیرقانونی بالاست. از دید موسسه رتبه سنجی فیچ، افزایش حملات و شدت پیدا کردن آن ها یک عامل منفی در رتبه اعتباری شرکت هاست.

زیان 20 میلیارد دلاری حملات سایبری به کسب و کار ها

به گزارش جهانی اقتصاد به نقل ازسی ان ان، سال گذشته میلادی موارد حملات سایبری با هدف باج گیری در سرتاسر جهان 485 درصد افزایش یافت و این نوع حملات یک چهارم کل حملات سایبری بود که در سال قبل انجام شد. از سوی دیگر، تخمین ها حاکی از آن است که هزینه عملیات های یاد شده 20 میلیارد دلار بوده است. آن دسته از حملات سایبری باج خواهانه که در آن ها شرکت قربانی به افشا و انتشار داده های به سرقت رفته تهدید می شود، درحال افزایش است و در سه ماه نخست سال جاری 77 درصد کل حملات یاد شده را تشکیل داد.

بیشتر شدن موارد این حملات سبب شده هزینه های تحمیل شده به قربانیان بالا رود. بنا به اعلام موسسه کاوویر متوسط باج درخواست شده در حملات سایبری در سه ماه نخست سال جاری 220 هزار دلار بوده است. این رقم نسبت به رقم مربوط به سه ماه چهارم سال 2019 رشد 43 درصدی را نشان می دهد. موارد جدید حملات سایبری می تواند بر تلاش های بین المللی دولت ها و بخش خصوصی برای آماده شدن جهت مقابله با حملات یاد شده بیفزاید.

موسسه امنیت و فناوری اخیرا در گزارشی خاطرنشان کرد مبارزه با حملات سایبری که با هدف باج خواهی انجام می شود باید یک اولویت جهانی باشد. وزارت دادگستری آمریکا یک گروه ویژه مبارزه با باج خواهی تاسیس کرده که با اف بی آی و سیستم قضایی کشور همکاری خواهد کرد و هدف آن افزایش هماهنگی ها بین بخش خصوصی و دیگر آژانس هاست.

شرکت هایی که شبکه ها و سیستم های امنیتی پیشرفته و به روزرسانی شده ندارند، در برابر حملات سایبری بیشتر از دیگر شرکت ها آسیب پذیر هستند. اما خطرات قربانی حمله سایبری شدن برای سازمان های بزرگ و پراهمیت بسیار بالاتر است. هکر ها تمامی بخش های اقتصاد را مورد حمله قرار می دهند. اما برخی بخش ها برای آن ها جذاب تر از دیگر بخش ها هستند.

شرکت های ارائه کننده خدمات تخصصی نظیر موسسات کوچک حقوقی و نیز شرکت های خدمات مالی اهداف جذابی برای هکر ها محسوب می شوند، زیرا میزان آسیب پذیری آن ها بالاست. حملات سایبری علیه مدارس و ارائه کنندگان خدمات درمانی سال گذشته دو برابر شد و به 2354 مورد رسید. یک نکته مهم این است که پرداخت باج به هکر ها تضمین نمی کند، آن ها فایل های به سرقت برده را در اختیار قربانی قرار خواهند داد یا از انتشار آن ها اجتناب خواهند کرد. پرداخت باج می تواند شرکت خدمات مالی را در معرض ریسک مالی بالاتر قرار دهد.

موضوع بسیار مهم این است که دولت ها و شرکت ها باید به افزایش پیدا کردن تهدید حاصل از حملات سایبری باور پیدا کنند و تدابیر لازم جهت مقابله با این تهدید را اتخاذ کنند. حملات سایبری از هر نوع، اثرات بزرگی بر شرکت ها و کل اقتصاد دارد و اگرچه نمی توان به طور کامل این حملات را متوقف کرد. اما باید از ریسک آن ها کاست و انگیزه هکر ها را تا حد امکان پایین آورد.

منبع: فرارو
انتشار: 16 تیر 1400 بروزرسانی: 16 تیر 1400 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1606

به "زیان 20 میلیارد دلاری حملات سایبری به کسب و کار ها" امتیاز دهید

1 کاربر به "زیان 20 میلیارد دلاری حملات سایبری به کسب و کار ها" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیان 20 میلیارد دلاری حملات سایبری به کسب و کار ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید