روسیه: آمریکا امنیت بین المللی را در معرض خطر جدی قرار داده است

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، نماینده روسیه در نشست ویژه شورای امنیت به منظور آنالیز آزمایشات موشکی جدید آمریکا، هشدار داد که دنیا به خاطر بلندپروازی های ژئوپلیتیکی واشنگتن در آستانه یک مسابقه تسلیحاتی غیرقابل کنترل قرار گرفته است.

روسیه: آمریکا امنیت بین المللی را در معرض خطر جدی قرار داده است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه ایزوستیا، چاپ مسکو امروز نوشت: دمیتری پولیانسکی کفیل نماینده دائم روسیه در سازمان ملل شب گذشته در نشست ویژه شورای امنیت که به درخواست روسیه و چین برای آنالیز مسئله آزمایشات موشکی جدید در ایالات متحده برگزار شده بود، هشدار داد که دنیا، به خاطر بلندپروازی های ژئوپلیتیکی آمریکا، در آستانه یک مسابقه تسلیحاتی غیرقابل کنترل قرار گرفته است.

این دیپلمات بلندپایه روس گفت: آمریکا از مدتها قبل و بطور عمدی نقض پیمان نابودی موشک های برد کوتاه و متوسط را شروع نموده و قصد داشته تا آن را از بین ببرد و آزمایشات اجرا شده به روی موشک هایی که در چارچوب این پیمان ممنوع بود، تنها دو هفته پس از خروج آمریکا از این توافقنامه، گویای این واقعیت تلخ است.

به گفته وی، اکنون آینده موجودیت بشریت در گرو ادامه توسعه مذاکرات در زمینه کنترل تسلیحات واقع شده است.

پولیانسکی همچنین یادآور شد که پیمان مربوط به کاهش تسلیحات راهبردی تهاجم این معروف به استارت-3، اکنون و پس از خروج آمریکا از پیمان نابودی موشک های دارای برد کوتاه و متوسط در معرض خطر قرار گرفته است.

این دیپلمات شرح داد: مدت اعتبار پیمان استارت-3 در فوریه سال 2021 به سرانجام می رسد و از هم اکنون آینده آن در معرض خطر جدی واقع شده است. چرا که شخصیت های کلیدی در دولت آمریکا بارها گوشزد نموده اند که حفظ این پیمان در شکل کنونی آن مورد علاقه آنها قرار ندارد. از اول ماه آگوست امسال که پیمان نابودی موشک های برد کوتاه و متوسط متوقف شده، دیگر محدودیتی برای فراوری و استقرار چنین موشک هایی وجود ندارد و این مسئله می تواند باعث ازسرگیری مسابقه تسلیحاتی غیرقابل کنترلی در دنیا گردد .

به گفته وی، پس از فروپاشی پیمان مربوط به محدودیت سامانه های دفاع موشکی، یکی از ستون های اصلی معماری کنترل تسلیحات از بین رفت و اکنون پیمان کاهش تسلیحات راهبردی نیز در معرض خطر جدی واقع شده است و همه این خطرات در نتیجه اقدامات طرف آمریکایی بوجود آمده است.

در همین رابطه، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز روز گذشته (پنجشنبه) در کنفرانس مطبوعاتی در مسکو گفت که طرح های آمریکا برای فراوری و استقرار موشک های دارای برد متوسط زمینی و همچنین نظریه استقرار چنین موشک هایی در منطقه آسیا و اقیانوس آرام، تهدید جدی برای امنیت بین المللی است .

وی تاکید نمود: آنچه در حال رخ دادن است، وخامت اوضاع در دنیا را تشدید می نماید. اقدامات آمریکا تهدیدی برای امنیت بین المللی شده است و در همین رابطه روسیه و چین خواهان تشکیل نشست اضطراری شورای امنیت شده اند، چرا که این مسئله ای است که هر یک از اعضای شورای امنیت باید به آن توجه داشته باشد.

زاخارووا اضافه کرد: مبنای درخواست روسیه که دارای استدلال کاملا جدی است، این واقعیت است که اهداف شنیده شده از ایالات متحده در رابطه با قصد آنها برای استقرار موشک های دارای متوسط در منطقه آسیا و اقیانوس آرام، بسیار نگران کننده و خطری جدی برای امنیت بین المللی بشمار می رود و ما انتظار داریم که همتایان ما در شورای امنیت و همچنین نماینده بلندپایه دبیرکل سازمان ملل تبادل نظرات شفافی در این باره داشته باشند.

لازم به یادآوری است که وزارت دفاع آمریکا روز دوشنبه از شروع آزمایشات به روی موشک های کروز استقرار زمینی و انواع موشک های دیگری که تاکنون در چارچوب پیمان نابودی موشک های دارای برد کوتاه و متوسط مربوط به سال 1987 منع شده بود، اطلاع داد. این توافقنامه که در تاریخ دوم آگوست (11 مرداد ماه) و به ابتکارعمل واشنگتن به موجودیت خود سرانجام داده بود، فراوری و استقرار موشک های دارای برد 500 الی 550 کیلومتر را برای دو طرف روسی و آمریکایی ممنوع نموده بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 مهر 1398 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 236

به "روسیه: آمریکا امنیت بین المللی را در معرض خطر جدی قرار داده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه: آمریکا امنیت بین المللی را در معرض خطر جدی قرار داده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید