رهنمودهای اتحادیه بین المللی تأمین اجتماعی - 2019

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، به گزارش خبرنگاران اتحادیه بین المللی تأمین اجتماعی (ISSA) بیش از یک دهه است به موضوع حکمرانی در نهادهای تأمین اجتماعی توجه نشان می دهد. این نهاد در سال 2008 پروژه ای پژوهشی را با موضوع حکمرانی آغاز کرد که تا به امروز ادامه دارد و هدف از آن ارائه رهنمودهای کاربردی با هدف تحقق حکمرانی خوب در نهادهای تأمین اجتماعی است. نسخه نخست این رهنمودها در دسامبر 2010 در کیپ تاون آفریقای جنوبی و نسخه دوم آن در نوامبر 2013 در دوحه قطر ارائه شد. در اکتبر 2019 نیز از ویرایش سوم و آخرین ویرایش این سند تا این تاریخ در بروکسل رونمایی شد و در سطح گسترده در اختیار نهادهای تأمین اجتماعی عضو ISSA قرار گرفت.

رهنمودهای اتحادیه بین المللی تأمین اجتماعی - 2019

هرچند ISSA صراحتاً تأکید دارد که نمی توان یک روش حکمرانی را برای نهادهای مختلف تأمین اجتماعی ارائه داد و کشورها به دلیل تفاوت در پیشینه سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی خود روش های حکمرانی متنوعی دارند، اما تصریح می کند درخصوص اهداف حکمرانی خوب می توان یک برداشت مشترک داشت و آن عبارت است از: انجام وظایف و تعهدات قانونی و کسب اطمینان از تأمین نیازهای فردی و جمعی. بر همین اساس نیز ISSA در گام نخست تعریفی از حکمرانی خوب با توجه به اهداف نهادهای تأمین اجتماعی و نیازهای جامعه هدف آن ارائه می دهد و در ذیل آن چارچوبی را پیشنهاد می کند که از حکمرانی خوب با تعریف ارائه شده، پشتیبانی کند.

گزارش 90 موسسه راهبردهای بازنشستگی صبا، ترجمه ای از ویرایش سوم (2019) رهنمودهای حکمرانی خوب ISSA است. ویرایش قبلی این رهنمودها توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و موسسه عالی پژوهش در دو پروژه جداگانه ترجمه شده است. از آنجایی که مقدمات و مباحث ابتدایی رهنمودها در نسخه فعلی همانند نسخه پیشین است در ترجمه جدید از تکرار مقدمات و تعاریف اولیه پرهیز و تنها به ترجمه رهنمودها اکتفا شده است. البته برای درک بهتر خوانندگان از تغییرات کلی ویرایش جدید نسبت به ویرایش قبلی، در مقدمه مهم ترین تغییرات نسخه فعلی نسبت به نسخه 2013 خلاصه شده است. این بخش حاصل کار اجرا شده در مؤسسه است و در رهنمودهای ISSA چنین سرفصلی وجود ندارد. این مقایسه کمک می کند درک بهتری از جهت گیری های ISSA در مسئله حکمرانی و نتایج به دست آمده از تجربیات پیروز کشورها در حکمرانی نهادهای تأمین اجتماعی به دست آید.

ترجمه این گزارش با سمانه گلاب از گروه مطالعاتی رفاه و تأمین اجتماعی موسسه بوده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 26 اسفند 1399 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1407

به "رهنمودهای اتحادیه بین المللی تأمین اجتماعی - 2019" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رهنمودهای اتحادیه بین المللی تأمین اجتماعی - 2019"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید