خطر تداخل دارویی ایبوپروفن برای بیماران فشار خون

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، محققان ادعا می نمایند بیماران مبتلا به فشار خون بالا نباید ایبوپروفن مصرف نمایند تا از آسیب کلیه جلوگیری گردد.

خطر تداخل دارویی ایبوپروفن برای بیماران فشار خون

به گزارش ایرنا، بر اساس تحقیقات جدیدی که در مجله Mathematical Biosciences منتشر شده است، بیمارانی که برای کنترل فشار خون بالا، یک داروی ادرار آور (دیورتیک) و دارو های فشار خون مصرف می نمایند، باید از مصرف ایبوپروفن خودداری نمایند.

دارو های ادرار آور و نیز دارو هایی که برای کنترل فشار خون و تنظیم مایعات بدن تجویز می شوند مانند مهارنماینده سیستم رنین آنژیوتانسین (RSA) با نسخه پزشک و با نام های تجاری مختلف دارویی در دسترس هستند، در حالی که مسکن هایی مانند ایبوپروفن عمدتاً بدون نسخه با نام های تجاری مختلف مانند ادویل (Advil) یا موترین (Motrin) در دسترس هستند.

محققان دانشگاه واترلو در این مطالعه با استفاده از آزمایش های دارویی شبیه سازی شده با کامپیوتر، به آنالیز تداخلات دیورتیک ها (دارو های ادرار آور)، RSA و ایبوپروفن پرداختند. آن ها دریافتند که در بعضی از بیماران با مشخصات پزشکی خاص، ترکیب این سه دارو می تواند باعث آسیب کلیه گردد که این آسیب در بعضی موارد می تواند دائمی باشد.

آنیتا لیتون، استاد زیست شناسی و پزشکی در دانشگاه واترلو، گفت: دیورتیک ها (دارو های ادرار آور) خانواده ای از دارو ها هستند که باعث می شوند بدن آب کمتری در خود نگه دارد.

لایتون شرح داد: کم آبی بدن عامل اصلی آسیب حاد کلیه است و در نتیجه مصرف مهارنماینده RAS به همراه ایبوپروفن می تواند ضربه سه گانه ای به کلیه وارد کند. اگر از این دارو های فشار خون استفاده می کنید و به مصرف مسکن احتیاج دارید، به جای مصرف ایبوبروفن، استامینوفن مصرف کنید.

آزمایش های دارویی شبیه سازی شده با رایانه می تواند نتایج را سریع تر از آزمایش های بالینی انسانی به محققان ارائه دهد؛ بنابراین لیتون و تیم تحقیقاتی او در این مطالعه از ریاضیات و علوم رایانه استفاده کردند تا اطلاعات اولیه ای به پزشکان در خصوص مسائلی مانند عوارض دارویی ارائه دهند.

البته لیتون اظهار داشت: اینطور نیست که همه افرادی که این ترکیب دارو ها را مصرف می نمایند، دچار مشکل می شوند، اما تحقیقات نشان می دهد که این ترکیب می تواند مشکل ساز باشد و باید در این زمینه احتیاط کرد.

این مطالعه نشان داد که مصرف دیورتیک و مهارنماینده های ACE/ARB به همراه ایبوپروفن، در مقایسه با بیمارانی که فقط با دیورتیک و مهارنماینده های ACE/ARB درمان می شدند، با 31 درصد افزایش خطر ابتلا به آسیب حاد کلیه (AKI) همراه بود

محققان اظهار داشتند که برای هر کسی که دارو مصرف می نماید مهم است که قبل از مصرف هر نوع دارو یا مکمل بدون نسخه، با پزشک یا داروساز خود مشورت کند تا از هرگونه تداخل دارویی جلوگیری گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 8 تیر 1401 بروزرسانی: 8 تیر 1401 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1996

به "خطر تداخل دارویی ایبوپروفن برای بیماران فشار خون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر تداخل دارویی ایبوپروفن برای بیماران فشار خون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید