حراج مجموعه هنری یکی از بنیانگذاران مایکروسافت به ارزش بیش از یک میلیارد دلار

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، مجموعه هنری پل آلن، یکی از بنیانگذاران شرکت مایکروسافت به ارزش بیش از یک میلیارد دلار به حراج گذاشته شد.

حراج مجموعه هنری یکی از بنیانگذاران مایکروسافت به ارزش بیش از یک میلیارد دلار

مجموعه هنری پل آلن، یکی از بنیانگذاران شرکت مایکروسافت که ارزش آن بیش از یک میلیارد دلار تخمین زده می شود، به زودی به حراج گذاشته خواهد شد.

قرار است این مجموعه هنری، در نوامبر سال جاری از طریق حراج خانۀ کریستیز در نیویورک در معرض فروش گذاشته شود و انتظار می رود که فروش آن، بار دیگر رکورد جدیدی را رقم بزند.

بر اساس بیانیه مطبوعاتی که از سوی این حراج خانه منتشر شده، بیش از 150 اثر هنری از جمله تابلوی کوه سنت ویکتور اثر پل سزان، نقاش فرانسوی که ارزش آن بیش از 100 میلیون دلار تخمین زده شده، در این مجموعه منحصر بفرد وجود دارد.

از دیگر آثارمجموعۀ هنری او، می توان به نقاشی هایی از جاسپر جونز، نقاش جنجالی آمریکایی اشاره کرد که ارزش آن بیش از 50 میلیون دلار برآورد شده است.

کریستیز اعلام کرد که قرار است تمام درآمد حاصل از فروش این آثار صرف امور خیریه شود.

پل آلن در سال 2018 میلادی در حالی که 65 سال داشت، بر اثر ابتلا به سرطان درگذشت. او که سرمایه دار و خیری آمریکایی بود، به همراه بیل گیتس در سال 1975 میلادی شرکت مایکروسافت را تاسیس کرد.

پل آلن در سال 1983 میلادی به دلیل مسائل سلامتی همچنین اختلافاتی که با بیل گیتس داشت مایکروسافت را ترک کرد؛ با این وجود در زمان مرگ چهل و ششمین فرد ثروتمند جهان بود.

سالی درخشان در تاریخ معاملات آثار هنری

کارشناسان آثار هنری، سال 2022 میلادی را یکی از سال های درخشان تاریخ برای بازار آثار هنری می دانند؛ چراکه پیش از عرضۀ مجموعۀ نفیس پل آلن در ماه نوامبر نیز، خبر خرید آثاری همچون پرتره مشهور مرلین مونرو که از طریق اندی وارهول نقاشی شده بود و در اوایل ماه مه به قیمت 195 میلیون دلار فروخته شد، شگفتی بسیاری را برانگیخت.

این پرتره، گران ترین اثر هنری است که تا کنون در قرن بیستم در یک حراج عمومی فروخته شده است.

از دیگر معاملات بزرگ هنری سال جاری میلادی می توان به فروش سه نقاشی از آثار پل سزان و پابلو پیکاسو و کلود مونه اشاره کرد که در مجموع به بهایی حدود 166 میلیون دلار فروخته شدند.

رکورد کنونی بالاترین قیمت فروش برای یک مجموعۀ هنری خصوصی، به زوج آمریکایی هری و لیندا مکلوی اختصاص دارد که در بهار گذشته در جریان حراج های ساتبیز به بهای 922 میلیون دلار فروخته شد.

خبرنگاران فضای مجازی دریچه فناوری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 7 شهریور 1401 بروزرسانی: 7 شهریور 1401 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 2045

به "حراج مجموعه هنری یکی از بنیانگذاران مایکروسافت به ارزش بیش از یک میلیارد دلار" امتیاز دهید

1 کاربر به "حراج مجموعه هنری یکی از بنیانگذاران مایکروسافت به ارزش بیش از یک میلیارد دلار" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حراج مجموعه هنری یکی از بنیانگذاران مایکروسافت به ارزش بیش از یک میلیارد دلار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید