تیم فوتبال دختران پشتوانه ندارد، فرصت آماده سازی برای قهرمانی آسیا کم است

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، شادی مهینی می گوید با توجه به اینکه رده سنی نوجوانان پشتوانه ندارد، انتخاب بازیکن و آموزش آنها سخت و زمان بر خواهد بود.

تیم فوتبال دختران پشتوانه ندارد، فرصت آماده سازی برای قهرمانی آسیا کم است

به گزارش خبرنگاران، تیم ملی فوتبال دختران نوجوان ایران شهریور ماه 1400 مرحله اول مسابقات قهرمانی آسیا را پیش رو دارد و باید آماده این رویداد شود. کمیته زنان فدراسیون فوتبال به تازگی شادی مهینی را به عنوان سرمربی این تیم انتخاب کرده است. البته مهینی پیش از این نیز سرمربی نوجوانان بود و حالا باید تیم زیر 17 سال ایران را تشکیل دهد و آماده حضور در مسابقات آسیایی شود.

سرمربی تیم ملی فوتبال دختران نوجوان در مورد برنامه های خود برای آماده سازی ملی پوشان به خبرنگاران گفت: رده سنی بازیکنان امسال به زیر 17 سال آمده است و مسابقات هم پس از دو دوره تعویق به دلیل شیوع کرونا، 27 شهریور برگزار می شود. در رده سنی ما این زمان یعنی ریسک، چون پشتوانه ای در سطح ایران برای تیم نوجوانان نداریم. در واقع تعداد آکادمی ها و مدرسه های فوتبال قوی خیلی کم است که بازیکنان را از آنجا انتخاب کنیم و رده سنی زیر 12 و زیر 14 سالی هم نداریم که پشتوانه تیم نوجوانان باشند.

او در این مورد افزود: از چهار سال قبل پایگاه هایی برای استعدادیابی در سراسر ایران تعیین و از هر استان یک کننده انتخاب کردیم تا کار استعدادیابی را انجام دهند. البته این کار در سطح عالی نیست، هر استانی در حد بضاعت خود فستیوال برگزار می کند و نفرات برتر را در قالب تیم استانی به المپیاد کشوری می آورد. این کار را در سال 98 انجام دادیم و المپیاد ملی را زیر 15 سال برگزار کردیم. خوشبختانه همان سال مسابقات کافا هم در رده سنی زیر 15 سال برگزار و ایران قهرمان شد. اکنون همان بازیکنان به درد تیم زیر 17 سال می خورند اما این رده سنی خیلی جهش دارد، برخی از روستاها آمده بودند و شاید در این مدت فوتبال کار نکرده باشند.

مهینی به لیست 100 نفره ای از بازیکنان که توسط استعدادیاب های فدراسیون انتخاب شده اند، اشاره و خاطرنشان کرد: ما در سال 98 لیست 100 نفره ای از بازیکنان را انتخاب کردیم که 40 نفر از آنها را دیدیم و 18 نفر را به تیم ملی آوردیم، اکنون این 100 نفر را داریم و از استعدادیاب ها خواستیم تا 20 اردیبهشت آنها را بررسی و نفرات مستعد را معرفی کنند. احتمال دارد این 100 نفر پیشرفت کرده یا فوتبال را کنار گذاشته باشند اما هر استانی سهمیه مشخصی دارد و در حد توان خود بازیکنان را بررسی می کند که یا همان نفرات قبلی اعلام می شوند و یا اینکه نیروهای بهتری را معرفی می کنند. نزدیک به 20 استان لیست اسامی را داده اند و باید آنها را بررسی و سطح بندی کنیم.

او با بیان اینکه پیگیر بازیکنان نوجوان اعزامی به کافا(مسابقات آسیای میانه) بوده است، افزود: نزدیک به 13 نفر از آن 18 نفر به لیگ برتر اضافه شدند و آمادگی نسبی دارند. علاوه بر این خود ما هم در این مدت برنامه های هوازی و بدنسازی به آنها دادیم تا در سطحی از آمادگی جسمانی بمانند. اولویت ما در حال حاضر بررسی و ارزیابی کسانی است که سال قبل ندیده ایم، یعنی قطعا دو اردوی اول انتخابی این بازیکنان است و اردوی سوم از ترکیب منتخبین لیست همراه با نفرات حاضر در لیگ برتر برگزار می شود.

سرمربی تیم ملی دختران نوجوان در مورد زمان آغاز اردوهای ملی گفت: کمیته فنی ابتدا باید کادر تیم ملی را تایید کند، من هم طی چند روز آینده برنامه اردویی و لیست نفرات هر اردو را به فدراسیون می دهم. در شرایط فعلی اولویت با تیم بزرگسالان و جوانان است چون خرداد ماه مسابقه دارند. از طرفی محدودیت هایی از نظر اسکان و زمین های تمرینی داریم و مهم تر اینکه به خاطر شیوع کرونا نمی توانیم افراد زیادی را به اردو دعوت کنیم، به همین دلیل طی دو یا سه هفته آینده اردوها را آغاز می کنیم.

او در مورد سطح پایین آموزش های فوتبالی در رده سنی نوجوانان و مسائل آماده سازی تیم ملی گفت: در المپیادی که دو سال قبل برگزار کردیم، کسانی آمده بودند که حتی استوک به پا نداشتند و با کفش معمولی بازی می کردند. خوشبختانه آن زمان نفرات زیادی کنار من بودند. با اینکه فقط دو یا سه نفر را اعزام می کردیم اما 5 مربی بدون چشم داشت کمک کردند و نفرات را انتخاب کردیم، اکنون هم این درخواست را به فدراسیون داده ام که مربیان بیشتری را کنار من قرار بدهند. کارمان سخت است، فرصت آموزش تاکتیک نداریم و باید بیشتر تکنیک را یاد بدهیم.

سرمربی تیم ملی دختران نوجوان در ادامه خاطرنشان کرد: مصاحبه آقای عزیزی خادم را شنیده ام که قرار است تمهیدات جدیدی برای فوتبال پایه زنان در نظر بگیرند. این جای خوشحالی دارد. بازیکنانی که در سال های قبل با آنها کار کردیم اکنون در ترکیب تیم جوانان قرار می گیرند و در آینده هم به تیم بزرگسالان وارد می شوند. می دانم که بزرگسالان ویترین فوتبال زنان هستند اما تلاش های بازیکنان ما بی ثمر نبوده و فکر می کنم تنها کاپ قهرمانی هم در این رده سنی به دست آمده است.

مهینی در پایان گفت: از عوامل اجرایی دوره قبل، خانم صوفی زاده، کمیته زنان و کمیته فنی که تلاش کردند تا زنان به نتیجه برسند، همچنین از کمیته فنی جدید و خانم موسوی که به من اعتماد کردند تشکر دارم. باید از تمام همکاران و استعدادیاب های سراسر کشور هم تشکر کنم چون اگر تلاش آنها نباشد، در جایگاهی نیستم که در فرصتی کوتاه معجزه کنم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 خرداد 1400 بروزرسانی: 7 خرداد 1400 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1546

به "تیم فوتبال دختران پشتوانه ندارد، فرصت آماده سازی برای قهرمانی آسیا کم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تیم فوتبال دختران پشتوانه ندارد، فرصت آماده سازی برای قهرمانی آسیا کم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید