بچه ها، قربانی فضای مجازی

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، وقتی بچه ها و نوجوانان به دنیای اینترنت ورود می نمایند، می توان گفت تا حد زیادی از دنیای حقیقی خارج می شوند.

بچه ها، قربانی فضای مجازی

انجام ندادن وظایف فرزندی و نه گفتن به درخواست های والدین عادتی می شود که نمی توان به راحتی از سر آن ها انداخت. دنیای مجازی و آدم هایش آنقدر برای فرزندان جذابیت دارد که گاهی عزیزتر از اطرافیان نزدیک شوند.

با ظهور اینترنت و فضای مجازی، بازی های گروهی و سنتی بچه ها و نوجوانان به سرعت جای خود را به بازی های دیجیتال و اینترنتی داده است. جذابیت این فضا به قدری زیاد است که بچه ها و نوجوانان حاضر نیستند به صورت حضوری با هم سن و سال های خود وقت بگذرانند و در عوض بیشتر وقت خود را قربانی فضای مجازی می نمایند.

ظهور این پدیده الکترونیکی هرچند برای زندگی شهروندان سرعت و راحتی به ارمغان آورده، اما در عوض به دلیل وابستگی های بیش از حدی که به دنبال استفاده از این فضا برای مخاطبان به وجود آمده، سبب شده تا افراد نه تنها برای احتیاجات اساسی خود بلکه بیشتر برای وب گردی، لذت جویی، سرگرمی و گشت وگذار در شبکه های مختلف اجتماعی از امکانات آن بهره ببرند.

یکی از علل بسیار مهم اعتیاد بچه ها و نوجوانان به استفاده از اینترنت را می توان تنهایی دانست؛ حسی که با غرق کردن خود در این فضا و در شبکه های اجتماعی و ارتباط با دوستان مجازی می خواهند آن را نادیده بگیرند.

در حقیقت باید گفت اینترنت فضایی برای فرار از سختی ها و مسائل بدون چاره در زندگی حقیقی است که همین نیز سبب افزایش پرخاشگری و عصبانیت در بچه ها و نوجوانان و همچنین بروز افسردگی و اختلالات روحی در آن ها می شود.

باید توجه داشت که الگوی فرزندان در هر زمینه ای پدر و مادر آن ها می باشند، وقتی والدین خودشان بیشتر اوقات خود را در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی می گذرانند، مسلماً کودک نیز از آن ها می آموزد و نسبت به این فضا گرایش پیدا می نماید.

با توجه به اینکه سواد رسانه ای در خانواده های ایرانی پایین است و خانواده ها بیشتر وقت خود را به بی فایده گشتن در این فضا صرف می نمایند، این موضوع آثار مخرب و جبران ناپذیری را روی فرزندان و حتی روابط میان اعضای خانواده می گذارد.

یکی از اشتباهاتی که والدین در جهت تشویق فرزندان خود انجام می دهند، این است که برای آن ها به عنوان هدیه لپ تاپ، گوشی تلفن همراه و وسایل ارتباطی اینچنینی تهیه نموده و در اختیارشان قرار می دهند. رهاکردن بچه ها و نوجوانان در فضای وسیع و ناشناخته مجازی سبب می شود تا آن ها ارتباطات مجازی را جایگزین والدین و دوستان واقعی خود نمایند.

امروزه فضای مجازی بخش بزرگی از زندگی افراد را به خود اختصاص داده است، در گذشته های نه چندان دور خانواده ها با جمع شدن کنار یکدیگر به بهانه های مختلف و برگزاری محفل های خانوادگی، به فرزندان خود حس تعلق به خانواده، خانواده دوستی، همدلی و هم زبانی خویشاوندی را آموزش می دادند، اما امروزه با کمرنگ شدن دورهمی های خانوادگی و فاصله دریافت خانواده ها از یکدیگر، استفاده از فضای مجازی و وقت گذرانی در آن رواج یافته است و زنگ خطری برای خانواده ها از جهت گرفتار شدن فرزندان به دام آسیب های اجتماعی و روانی می باشد.

درخصوص پیشگیری و مقابله با تهدیدات تکنولوژی های ارتباطی جدید و پیچیده بهتر است، پیش از ورود این ابزار به جامعه و در میان افراد، فرهنگ سازی و آموزش های لازم در این خصوص به آنان ارائه شود تا با سهل انگاری و نداشتن آگاهی، گرفتار مسائل و معایب استفاده از این فناوری های نوظهور نشویم.

چه بسا خطای انسانی ما در نحوه استفاده از این ابزار ممکن است علتی برای تبدیل فواید و کاربرد مفید و مؤثر آن ها به مسائل و تهدیداتی جبران ناپذیر شود.

طبق پژوهش های اجرا شده، به طور متوسط روزانه چهار تا 9 ساعت از وقت فرزندان ما به وب گردی و اتلاف وقت در فضای مجازی می گذرد، در حالی که حضور جوانان ژاپنی در فضای مجازی تنها 15تا 45دقیقه در روز است.

اعتیاد به فضای مجازی تهدیدی برای رابطه والدین و فرزندان است و موجب ایجاد شکاف عاطفی در میان آنان می شود. می توان گفت عاقبت روابط عاطفی خانواده های ایرانی با وجود استفاده بی فایده و حداکثری از این فضا و عدم وقت گذرانی با اعضای خانواده مبهم و نامشخص خواهد بود.

باید توجه داشت فضای مجازی به عنوان جادویی در عصر حاضر یکی از وسایل و امکاناتی است که در آینده فرزندان و خانواده ها نقش اساسی و مهمی دارد و باید شیوه صحیح استفاده از آن را آموخت.

به همین خاطر برای پیشگیری و کاهش آسیب های این فضا باید اقداماتی پیشگیرانه نظیر اطلاع رسانی و آموزش های لازم به مردم به خصوص قشر دانش آموز و دانشجو و همچنین وضع و قانونگذاری در رابطه با مبارزه با جرائم اینترنتی صورت گیرد.

در سرانجام بعضی تأثیرات منفی استفاده بدون آگاهی از اینترنت و شبکه های اجتماعی گوناگون بر روابط اعضای خانواده را به قرار زیر می توان برشمرد:

1- مسائل اخلاقی و پرخاشگری

2- دوستان ناباب و رفتار های پرخطر

3- تنوع طلبی های جنسی

4- از بین رفتن حریم ها

5- کاهش تبادل نظر

6- کاهش صمیمیت و ارتباطات عاطفی

7- کاهش اعتماد و افزایش سوء تفاهم ها

8- افزایش طلاق و جدایی عاطفی

استفاده بیش از اندازه از اینترنت و فضای مجازی در محیط خانواده، اعتیاد به این فضا، ارتباط با افراد بیگانه و مجازی و کاهش ارتباطات عاطفی، میزان تبادل نظر در میان اعضای خانواده را از 15 دقیقه در روز هم کمتر نموده است.

ارتباط دریافت هر یک از اعضای خانواده با افراد بیگانه و ناشناس و حتی افرادی از جنس مخالف منجر به کاهش اعتماد در میان اعضای خانواده شده، آرامش و صمیمیت از میان رفته، افسردگی و پرخاشگری جایگزین آن می شود و در نهایت بنیان خانواده و کانون گرم آن در اثر جذابیت های این فضا آسیب جدی می بیند.

منبع: روزنامه جوان

منبع: فرادید
انتشار: 5 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1400 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1485

به "بچه ها، قربانی فضای مجازی" امتیاز دهید

1 کاربر به "بچه ها، قربانی فضای مجازی" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بچه ها، قربانی فضای مجازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید