انقلاب در تولید باتری و رایانه با اختراع نانو نوارهای گرافنی

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا به نقل از نیواطلس، گرافن از انعطاف زیادی برخوردار است و می تواند اشکال کاملاً متفاوتی به خود بگیرد. تولید نانو نوارهای منعطف با استفاده از تک اتم های گرافن، ذخیره انرژی و تولید ابزار الکترونیکی و رایانه ای را متحول خواهد کرد.

انقلاب در تولید باتری و رایانه با اختراع نانو نوارهای گرافنی

پژوهشگران برای اولین بار توانسته اند نانو نوارهای گرافنی را به طور مستقیم بر روی سطح نیمه هادی ها نصب کنند و از آنها در سیستم های الکترونیکی استفاده کنند. نانو نوارهای گرافنی در مقایسه با ورقه های اتم های کربن که به شکل کندوی زنبور عسل کنار یکدیگر قرار می گیرند، در یک خط مستقیم در کنار هم مرتب می شوند و تولید آنها کم هزینه تر و عملکردشان بهتر است.

نانونوارهای گرافنی جایگزینی ارزان برای ترانزیستورهای سیلیکونی هستند که سرعت بیشتر و مصرف برق کمتری نیز دارند. همچنین از آنها می توان به جای الکترود در باتری ها برای شارژ سریع و 5 دقیقه ای محصولات برقی استفاده کرد. لذا این دستاورد تازه نحوه تولید باتری و محصولات رایانه ای را دگرگون می کند.

مهم ترین چالش برای تولید نانو نوارهای گرافنی، شکنندگی شدید اتم های گرافن است که محققان برای حل این مشکل اکسید تیتانیوم که ماده ای نیمه هادی است را به سطوح سیلیکونی افزوده اند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1014

به "انقلاب در تولید باتری و رایانه با اختراع نانو نوارهای گرافنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انقلاب در تولید باتری و رایانه با اختراع نانو نوارهای گرافنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید