آیا کم کردن وزن در خانمها سخت تر از آقایان است؟

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، کشمکش بین دو جنس مخالف (زن و مرد) همواره وجود داشته و این مرتبه، این کشمکش در کاهش وزن دیده می شود. آیا سخت تر بودن از دست دادن وزن برای خانمها نسبت به آقایان صحت دارد یا خیر؟ ... در این مقاله آن را روشن خواهیم ساخت.

آیا کم کردن وزن در خانمها سخت تر از آقایان است؟

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع: راسخون

کشمکش بین دو جنس مخالف (زن و مرد) همواره وجود داشته و این مرتبه، این کشمکش در کاهش وزن دیده می شود. آیا سخت تر بودن از دست دادن وزن برای خانمها نسبت به آقایان صحت دارد یا خیر؟ ... در این مقاله آن را روشن خواهیم ساخت.

اگر از دست دادن وزن به راحتی از دست دادن تلفن همراه، کلید، خُلق، و یا حتی عقلم بود، خیلی لاغر می بودم!

مدتهای طولانی به یک علت موجه به مردان رشک می بردم، و آن این بود که آنها می توانند هرچه دوست دارند بخورند و با این وجود چاق نشده و اطراف کمرشان چربی جمع نشود. آنچه را می خورند، سوزانده و همه از بین می رود. چگونه این کار را انجام می دهند؟ این عادلانه نیست. بیشتر خانمهایی که این مقاله را می خوانند می دانند که از دست دادن وزن چه دردی داشته و چقدر چربی بدن سرسخت و از بین نرفتنی می تواند باشد.

در خانمها، کوچکترین هوس به خوردن یک دسر خوشمزه، احساس گناه را برایشان به همراه خواهد داشت، در حالی که آقایان بدون آنکه خم به ابرو بیاورند می توانند همان دسر را با لذت نوش جان کنند. و می دانید که امتیاز آنها در چیست ـ اینکه می توانند این کالری ها را مثل آب خوردن بسوزانند.

آیا کم کردن وزن برای خانم ها سخت تر از آقایان است؟ و یا اینکه این تنها یک افسانه و باور غیر علمی است؟ در واقع خیر. کم کردن وزن برای خانم ها سخت تر از آقایان است. تحقیقات اجرا شده نشان می دهند که خانمها نسبت به آقایان مجبورند تلاش بیشتری برای از دست دادن وزن هم در وزش و هم رژیم غذایی انجام دهند.

با این حرف آیا مأیوس و دلسرد می شویم؟ بله کمی. این عادلانه نیست، اما چه می شود کرد ساختار بدن ما اینگونه است. اجازه دهید نگاهی به چند حقیقت بیاندازیم که این امتیاز مضاعفی که مردان در کم کردن سریعتر وزن نسبت به زنان دارند را توضیح خواهد داد.

به چه علت کم کردن وزن در زنان سخت تر از مردان است؟

علم

 محققان و دانشمندان دانشگاه میسوری مطالعه ای را بر روی مردان و زنان چاق انجام دادند. همگی این افراد را تحت یک رژیم غذایی و روال ورزشی یکسان قرار دادند. در پایان، مشاهده شد که مردان در مقایسه با زنان از این برنامه تناسب اندام مشابه، بهره و فایده بیشتری نصیبشان شد. این افراد همانند هم ورزش کرده و مانند هم غذا خوردند، با این حال، مردان نتایج بهتری را در کاهش وزن و تناسب اندام گرفتند.

 علت اصلی کاهش وزن سریعتر آقایان نسبت به خانم ها این است که آنها درصد عضله بیشتری در بدن خود دارند در حالی که بدن خانمها از چربی بیشتری تشکیل شده است. عضلات بر خلاف چربی از مقدار و سرعت سوخت و ساز بالاتری برخوردارند. بنابراین این تفاوت در ترکیب بدنی است که مردان را در خصوص کاهش وزن جلوتر از زنان قرار می دهد. زنان درصد چربی زیرپوستی بیشتری دارند در حالی که مردان از چربی احشایی بیشتری برخوردارند. چربی احشایی سریعتر از چربی زیر پوستی متابولیزه می شود.

 تفاوت در ترکیب و ساخت بدن ناشی از هورمون ها است. آقایان سطوح تستوسترون بالاتری دارند در حالی که خانمها استروژن بیشتری دارا می باشند. بنابراین، این تستوسترون در آقایان است که عضله بیشتری نسبت به چربی می دهد.

 بدن یک زن به علت هورمون زنانه استروژن، چربی بیشتری را ذخیره می سازد. این هورمون ها به بدن به شیوه ای مخابره می کنند که چربی بیشتری ذخیره سازد، به این منظور که بدن را آماده تولید مثل و زایمان سازند.

 همچنین مشاهده شده است که با پا به سن گذاشتن زنان، سطوح استروژن آنها کاهش می یابد. به علت این افت و کاهش، با مسن شدن خانمها، کم کردن وزن برای آنها سخت تر می شود. علم نشان می دهد که استروژن همچنین آنزیمی را سرکوب می سازد که منجر به تجمع چربی در شکم می شود. بنابراین هنگامی که سطح استروژن کاهش می یابد، این آنزیم فعال شده و منجر به ذخیره چربی شکمی می شود.

 اگر دقت کرده باشید، زنان در اطراف شکم، ران و باسن دارای اضافه وزن می شوند. این امر به علت محافظت از رحم و حفظ گرمای بدن به منظور تغذیه و پرورش جنین صورت می گیرد. مردان به طور کلی تنها در اطراف کمر دچار اضافه وزن می شوند.

 بخواهیم از جنبه های فیزیکی مرد و زن صحبت کنیم، بایستی بگوییم که علت دیگر بالاتر بودن متابولیسم در مردان این است که مردان در مقابل اندام ظریف و کوچک زنان، از بدن بزرگتری برخوردارند. زنان هم ظرفیت ریه کوچکتری دارند. بنابراین هنگامی که زنان ورزش می کنند، احساس می کنند به سختی و شدت مردان حرکات ورزشی انجام می دهند.

 مردان قلب و ریه های بزرگتری داشته و همچنین مقدار هموگلوبین آنها در مقایسه با زنان بیشتر است. مزیت آن چیست؟ خوب، بایستی گفت، اکسیژن مورد نیاز در طول ورزش به نواحی مختلف بدن در خون که حاوی هموگلوبین بیشتری است منتقل می شود.

 بدن یک مرد سریعتر از بدن یک زن به ورزش پاسخ و واکنش نشان می دهد. در طول ورزش، بدن یک زن وارد نوعی مرحله گرسنگی شدید خواهد شد. این امر مقدار متابولیسم را کمتر می سازد و سعی می کند تا آنجا که می تواند چربی حفظ کند.

 وزن مردان به طور قابل توجهی بیشتر از بیشتر زنان است. بنابراین از نظر ریاضی، این امر کالری های بیشتری را به جهت محافظت از بدن یک مرد برده و کالری های نسبتاً کمتری را جهت حفاظت از اندام ظریف زن نیاز دارد.

روانشناسی

 علت روانشناختی سخت بودن کاهش وزن در زنان، مغز و چگونگی واکنش آن به غذا است. در زنان، مغز هنگامی که در مقابل غذای وسوسه برانگیز قرار می گیرد، متفاوت و غیر عادی عمل می کند. مطالعات مختلفی این یافته را به اثبات رسانده اند.

 به گروهی از مردان و زنان غذاهای خوشمزه مختلفی نشان دادند، اما آنها اجازه خوردن این غذاهای خوشمزه را نداشتند. پس از چند ساعت، از تمام آنها اسکن مغزی گرفته شد. مشاهده گشت که مغز زنان هنوز هم گرسنگی را منعکس می کرد، در حالی که مغز مردان این گونه نبود. نتیجه گرفته شد که مغز زنان به طریقی به هنگام وجود غذا، خوردن را مخابره می کند. نیاز به محافظت از بارداری شاید علت این امر باشد.

 همچنین احتمال آن وجود دارد که هورمون های زنانه به آن ناحیه از مغز که گرسنگی را سرکوب و یا آغاز می کند به گونه ای متفاوت واکنش نشان می دهند. علاوه بر آن، زنان در مقایسه با مردان تغییرات هورمونی بسیاری را شاهد می باشند. آنها دستخوش نوسانات خلقی شده در نتیجه به هوس شدید به غذا برانگیخته می شوند.

 دیگر عوامل اجتماعی هم ممکن است یک زن و عادات رژیم غذایی او را تحت تأثیر قرار دهند. در اغلب موارد، زنان هنوز هم مسئول پخت و پز می باشند. آنها زمان زیادی را در آشپزخانه صرف می کنند. بنابراین شاید بخواهید این هوس شدید به خوردن، مزه کردن و لب زدن به غذا را ناشی از آن بدانید.

 همچنین بدن یک مرد حداقل در بیشتر موارد فعال تر از یک زن است. طی دوران کودکی و سال های رشد، پسران عموماً به انجام بازی های ورزشی، بالا رفتن از درخت و دنبال کردن یکدیگر مشغولند. در مقابل، دختران زمان بیشتری را در خانه می گذرانند.

با توجه به تمام عوامل و یافته های فوق، می توان گفت که در واقع کم کردن وزن برای زنان سخت تر از مردان است. به درستی گفته شده است که زن بودن قطعاً سخت است.

منبع: راسخون
انتشار: 30 مهر 1400 بروزرسانی: 30 مهر 1400 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1748

به "آیا کم کردن وزن در خانمها سخت تر از آقایان است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا کم کردن وزن در خانمها سخت تر از آقایان است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید