آیا از خون می ترسید؟ شاید هِموفوبیا دارید

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، همه ما ممکن است در شرایطی از تماشا خون احساس ناراحتی کنیم اما این حس را نباید با فوبیا اشتباه گرفت. هموفوبیا یک ترس شدید از تماشا خون یا انجام آزمایش یا تماشا تصاویر خون آلود است. این ترس می تواند تأثیر جدی بر زندگی فرد بگذارد، خصوصاً اگر تصمیم گرفته باشد به خاطر این ترس، هیچ گاه به انجام اقدامات پزشکی تن ندهد.

آیا از خون می ترسید؟ شاید هِموفوبیا دارید

نشانه های خون هراسی چیست؟

اگرچه گفته می گردد، انواع فوبیا علائم جسمی و عاطفی نسبتا مشابهی را در افراد ایجاد می نمایند اما اگر در پی نشانه های جسمی ناشی از این فوبیا هستید، می توان به این موارد اشاره نمود:

- مشکل تنفس

- ضربان شدید قلب

- تنگی یا درد در قفسه سینه

- لرزش

- سرگیجه

- احساس تهوع

- گرگرفتگی و تعریق

نشانه های احساسی خون هراسی هم شامل این موارد است:

- احساس اضطراب یا وحشت شدید

- احتیاج شدید به فرار از خون و محیطی که در آن خون وجود دارد

- جدا شدن از خود یا احساس غیر واقعی داشتن

- از دست دادن کنترل

- احساس ناتوانی نسبت به ترس

- احساس مرگ

بچه ها مبتلا به هموفوبیا هم این ترس را به این شکل تجربه می نمایند:

- احساس خلسه

- چسبنده شدن

- گریه کردن

- پنهان شدن

عوامل خطر چیست؟

فوبیا اغلب از کودکی آغاز می گردد. این هراس در بچه های زیر 7 سال معمولاً حول چیزهایی مانند ترس از تاریکی، غریبه ها، صداهای بلند یا هیولاها می چرخد و در سنین 7 تا 16 سالگی، آسیب های جسمی و روحی شدیدتری را با خود همراه می آورد. خون هراسی هم یکی از همین ترس هاست که به طور میانه، در مردان در سن 9.3 سالگی و در زنان 7.5 سالگی بروز می نماید. اما چه عواملی در بروز این ترس دخیل هستند؟

ژنتیک: بعضی از افراد نسبت به دیگران بیشتر دچار فوبیا می شوند. ممکن است یک پیوند ژنتیکی عامل ایجاد این ترس در این افراد گردد.

والد یا مراقب مضطرب: فردی که با الگوی ترس آشنا گردد، ممکن است یاد بگیرد که از چیزی بترسد. به اسم مثال، اگر کودک ببیند مادرش از خون می ترسد، ممکن است او هم با تماشا خون دچار هراس گردد.

والد یا مراقب بیش از حد محافظ: بعضی افراد دچار اضطراب تعمیم یافته تری می شوند. این ممکن است ناشی از قرار گرفتن در محیطی باشد که والدین بیش از حد از آنها محافظت می کنید.

ضربه: حوادث استرس زا یا آسیب زا ممکن است منجر به هراس گردد.

اگر مشکوک هستید، چه کنید؟

اگر مشکوک به خون هراسی هستید، با پزشک خود مشورت کنید. در این جلسه مشاوره قرار نیست آزمایش یا سوزنی به شما زده گردد و شما فقط درمورد علائم و مدت زمانی که آنها را تجربه نموده اید با پزشک خود صحبت می کنید. یاری گرفتن هر چه سریع تر، فرایند درمان را برای شما آسان تر می نماید.

اگرچه مطمئناً یک عامل ژنتیکی این هراس را در شما و همه افراد مبتلا به آن، ایجاد نموده است اما قرار گرفتن در جهت بهبود و مقابله با این هراس عذاب آور، نه تنها شما را به فرایند عادی زندگی برمی گرداند، بلکه این روبه رویی با ترس، می تواند از ابتلای فرزاندان شما به خون هراسی تا حدی جلوگیری کند.

در این زمینه بخوانید:

5 راه کلیدی تا بیشتر و بهتر عمر کنیم

اگر زود رنج هستید این 8 کار را انجام دهید

گزینه های مداوا چیست؟

اگرچه بعضی از هراس ها ممکن است تاثیر زیادی در زندگی ما نداشته باشند و نادیده گرفتن آنها، زندگی ما را مختل نکن اما بعضی از این هراس ها با روزمره ما در ارتباط هستند و نمی گردد از آنها گذشت. ترس از خون اگر حملات هراس یا اضطراب شدید یا ناتوان نماینده ای را به همراه داشته باشد و به قیمت اجتناب از هرگونه درمان و اقدامات پزشکی باشد، یک خطر جدی است باید مداوا گردد.

پزشک متخصص بسته به نوع و شدت هراس، ممکن است روش های مختلفی را پیشنهاد دهد. درمان به وسیله مواجهه یکی از آنهاست. در این روش درمانی، شما در معرض ترس خود قرار می گیرید، روشی که ممکن است به شکل باورنکردنی در یک جلسه نتیجه بخش باشد. درمان شناختی، مدیتیشن، یوگا و البته دارو می تواند از دیگر روش های درمانی پیشنهادی باشد.

منبع: health line

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 22 مهر 1400 بروزرسانی: 22 مهر 1400 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1738

به "آیا از خون می ترسید؟ شاید هِموفوبیا دارید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا از خون می ترسید؟ شاید هِموفوبیا دارید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید