جایی که باید فرزندتان را بی حساب تحسین کنید

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، اگر نوپایی در خانه دارید که می خواهید مسواک زدن را به او یاد بدهید از کاربرد عباراتِ تحسین کننده دریغ نکنید. هیچ ایرادی ندارد که آن ها را با بارانی از عباراتِ تشویق کننده سیراب کنید. اما به خاطر داشته باشید اگر خودتان برای آن ها مسواک می زنید، این عبارات هیچ اثری نخواهند داشت.

جایی که باید فرزندتان را بی حساب تحسین کنید

وقتی نوبت به تحسین بچه ها می رسد، والدین باید بدانند که مرز بسیار باریکی بین تعریف مضر و سالم وجود دارد.

به گزارش خبرنگاران ، جولیا لئونارد، استادیار روان شناسی در دانشگاه ییل، می گوید: برای آنکه ذهنیت رشد را در بچه ها نهادینه کنیم باید به جای تحسین هایی که شخص-محور هستند و برای مثال شاملِ عباراتی نظیرِ آفرین، تو هنرمندی! می شوند؛ تحسین های فرایند-محور ابراز کنیم که برای مثال شاملِ عباراتی نظیرِ آفرین که تلاشت را می کنی! یا می بینم که چقدر برای این کار زحمت می کشی و تلاش می کنی! می گردد.

او می گوید: تحقیقات نشان می دهند که تعریف هایی که ماهیتِ شخص-محور دارند، می توانند نتیجه معکوس بدهند، زیرا پیغام اشتباهی را به کودک ارسال می نمایند و به او می گویند که صاحب توانایی های ذاتی است، این ممکن است باعث گردد که انعطاف پذیری کودک کاهش پیدا کند و برای رشد بیش تر دست به کار های تازه و حتی خرابکاری هایی که منجر به رشد می شوند، نزند.

لئونارد شرح می دهد، اما وقتی نوبت به موضوعاتی مثل رعایت بهداشت دهان و دندان می رسد، تعاریفِ شخص-محور و استفاده از عباراتی مثلِ آفرین یا کارت عالی بود! نتیجه بسیار بهتری در مقایسه با کاربردِ دستورالعمل های خسته نماینده می دهد. برطبق مطالعه ای که لئونارد و تیم تحقیقاتی اش انجام داده اند در مواقعی که کودکِ شما با موفقیت دندان هایش را مسواک می زند، برترین عباراتی که می توانید بهره ببرید همان آفرین و نظیر آن است.

لئورنارد می گوید: تحقیق ما نشان می دهد که تحسین کردنِ کودک یکی از ویژگی های مثبتِ فرزندپروری است که می تواند باعثِ نهادینه شدنِ عادت های سالم در بچه ها گردد.

آن ها 81 کودکِ سه ساله را که تازه مسواک زدن را یاد گرفته بودند مطالعه کردند. از والدین این بچه ها درخواست شد که به مدت 16 شب از مسواک زدنِ بچه ها شان فیلم بگیرند. فیلم گرفتن باید به این ترتیب انجام می شد که والدین از لحظه دادنِ مسواک به دستِ بچه ها شان دکمه ضبط را فشار می دادند و بعد از پس گرفتنِ مسواک دکمه قطع کردنِ ضبط را فشار می دادند.

این به محققان امکان می داد تا تمامی عباراتِ تحسین نماینده ای را که احتمالاً والدین در قبالِ بچه ها شان استفاده می کردند ثبت نمایند. والدین عباراتِ متفاوتی را در قبالِ بچه ها شان استفاده نموده بودند که شاملِ آفرین، کارت عالی بود و البته توصیه ها و دستورالعمل هایی نظیرِ پشتِ دندان هایت را هم مسواک کن! و هنوز تمام نشده، خوب دندان هاتو تمیز کن! می شدند.

محققان می گویند بعضی از والدین از روش های خلاقانه تری برای ترغیب بچه ها شان به مسواک زدن استفاده می کردند و برای مثال در حینِ مسواک زدن آواز می خواندند یا در نقشِ شخصیت هایی ظاهر می شدند تا بچه ها را تشویق نمایند.

از والدین خواسته شد که بعد از هر ویدیو، به حسِ کودک (از به شدت بد تا به شدت خوب) امتیاز بدهند و سطح استرسِ خودشان را در هر شب تعیین نمایند. این امتیاز ها در یک طیف از 0 (خیلی سبک و راحت) تا 10 (می خواستم همه دندان هایش را بکنم) قرار می گرفت.

نتایج چه بود؟ مقدار موفقیتِ بچه ها در مسواک زدنِ دندان ها ربطِ مستقیمی با تحسین های والدین داشت. این مطالعه دریافت آن شب هایی که والدین به جای استفاده از عباراتِ تعلیمی و دستوری، از عباراتِ تحسین نماینده مثل آفرین، استفاده نموده بودند، بچه ها مدت طولانی تری مسواک زده بودند.

نویسنده این مطالعه، آلیسون مک کی، استادیار روان شناسی در دانشگاه پنسیلوانیا، گفت: کار تحقیقاتی ما نخستین تحقیق در نوع خود است که نشان می دهد نوساناتی که والدین در تحسین ها و تعریف های خودشان ابراز می نمایند ربطِ مستقیمی با نوساناتی دارد که بچه ها در تلاش شان بروز می دهند.

لئونارد تأکید می نماید که این تحقیق رابطه علی و معلولی را نشان نمی دهد و فقط یک رابطه همبستگی است. او می گوید: ما نمی دانیم که دقیقاً کدام عبارتِ تحسین نماینده باعث شده است که کودک مدتِ طولانی تری مسواک بزند. فقط می دانیم که این عبارات با طولانی تر شدنِ مسواک زدنِ بچه ها مرتبط بوده است.

محققان می گویند تحقیقات بیش تری احتیاج است تا تعیین گردد که آیا یافته های این پژوهش در خصوص سایر وظایف و کار هایی که به تلاشِ کودک احتیاج دارد، قابل تعمیم است، یا خیر.

تاآن زمان یک توصیه برای والدین آن است که اگر نوپایی در خانه دارید که می خواهید مسواک زدن را به او یاد بدهید از کاربرد عباراتِ تحسین نماینده دریغ نکنید. هیچ ایرادی ندارد که آن ها را با بارانی از عباراتِ تشویق نماینده سیراب کنید. اما به خاطر داشته باشید اگر خودتان برای آن ها مسواک می زنید، این عبارات هیچ اثری نخواهند داشت.

منبع: CNN

ترجمه: سایت خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 25 آذر 1401 بروزرسانی: 25 آذر 1401 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 2093

به "جایی که باید فرزندتان را بی حساب تحسین کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جایی که باید فرزندتان را بی حساب تحسین کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید