آغ بولاق یعنی چشمه سفید

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، ماجراجویی در سفر علاوه بر روحیه ای جسور و شجاع، به تجربه و تجهیزات هم احتیاج دارد. سفر به دل زمین و درون غارهای شگفت انگیز هم یک ماجراجویی پر هیجان است که احتیاج به راهنما و تجربه و تجهیزات دارد. یکی از غارهایی که می تواند مکان خوبی برای ماجراجویی البته همراه با تجربه و تجهیزات باشد، غاری است در نزدیکی بستان آباد آذربایجان شرقی، به نام آغ بولاق. این غار از نوع غارهای آهکی چکنده یا استالاکتیکی است. به سنگ هایی که بعد از تشکیل فضای غار بر اثر چکیدن آب ایجاد می شوند غارسنگ می گویند که دارای دو نوع چکنده (استالاکتیت) و چکیده (استالاگمیت) هستند.

آغ بولاق یعنی چشمه سفید

آغ بولاق در گویش محلی و زبان ترکی به معنای چشمه سفید رنگ است، جالب است بدانید در منطقه بستان آباد و هشترود، آب معدنی منطقه ای که غار آغ بولاق در آن واقع شده است، شهرت فراوانی دارد.

در اطراف غار آغ بولاق که در نزدیکی روستای آغ بولاق واقع شده است، آثار و نشانه هایی از دوره اشکانی هم کشف شده که نشان می دهد این منطقه علاوه بر طبیعت بسیار زیبا تاریخی کهن هم دارد، البته کاوش های باستان شناسی جدی در این منطقه انجام نشده، اما مطالعات باستان شناسان روی سفالینه های کشف شده در این منطقه نشان داده که این آثار از دوره اشکانی به جا مانده است. کوهنوردان زیادی در طول سال به ویژه فصل بهار برای پیمایش این غار به بستان آباد و هشترود می آیند، هر چند کسی سفر به انتهای این غار را تجربه نکرده، اما تا حدودی تصاویر منتشر شده از درون این غار و همچنین باز شدن دهانه آن برای تردد و تهویه هوای داخل آن، باعث شناخته شدن این جاذبه طبیعی شده، اما در گذشته که این غار برای مردم منطقه ناشناخته بود و کسی هنوز جسارت ورود به آن را پیدا نکرده بود، مثل هر امر ناشناخته دیگر، پای افسانه ها به اذهان مردم باز شد، افسانه ای در گذشته در خصوص آغ بولاق وجود داشت و مردم برای هم نقل می کردند که این غار به قدری عجیب است که روزی یک گاو به داخل آن رفته و بعد از هفت سال با هفت گوساله از غار بیرون آمده است.

حالا راستا منتهی به غار از روستای آغ بولاق جهت سهولت دسترسی به غار سنگ چین شده و پارکینگی برای کوهنوردان ساخته شده است، حالا افسانه ها رنگ باخته اند و غار آغ بولاق را مردم محلی به عنوان یک جاذبه گردشگری می شناسند نه یک مکان عجیب و رمز آلود.

منبع: همگردی
انتشار: 29 شهریور 1398 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 217

به "آغ بولاق یعنی چشمه سفید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغ بولاق یعنی چشمه سفید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید