ورود تور های گردشگری به جنگل های مازندران ممنوع شد، فصل مستی مرال ها

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، خبرنگاران : ورود تور های گردشگری و طبیعت گردی در ایام گاوبانگی (فصل مستی مرال ها) در جنگل های مازندران ممنوع است.

ورود تور های گردشگری به جنگل های مازندران ممنوع شد، فصل مستی مرال ها

اداره روابط عمومی و امور رسانه حفاظت محیط زیست مازندران در اطلاعیه ای اعلام نمود: به اطلاع دوستداران حیات وحش و راهنمایان تور های طبیعت گردی و گردشگری می رساند: با توجه به حساسیت فصل مستی مرال و به منظور جلوگیری از هرگونه اختلال زیستی در این ایام، اعزام هرگونه تور گردشگری به زیستگاه ها و محدوده های جنگلی زیست مرال، ممنوع است.

در ضمنً افراد علاقه مند و گروه های بومی محلی در صورت درخواست برای مشارکت در حفاظت و همکاری، باید نسبت به ارائه تقاضای کتبی به اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران اقدام نمایند.

مرال، نماد گونه جانوری استان مازندران

مرال یا گوزن قرمز که در گویش مازندرانی به آن گاو کوهی (اشکار گو) نیز گفته می گردد، نماد گونه جانوری استان مازندران و بزرگترین پستاندار علفخوار از گونه های با شکوه جنگل های پهن برگ هیرکانی شمال است.

مرال از گونه های حمایت شده ای است که در جنگل های شمال از شمال غرب تا ارسباران و از شمال شرق تا بخش های از خراسان شمالی پراکنش دارد و منطقه ها جنگلی هزارجریب بهشهر و نکا، پناهگاه حیات وحش دودانگه، چهاردانگه و کیاسر ساری و محدوده امن منطقه حفاظت شده البرز مرکزی از مهم ترین زیستگاه های مرال در استان مازندران هستند که ماموران محیط زیست در فصل گاوبانکی با برپایی 30 چادر و استقرار محیط بانان در این چادر ها از ارتفاعات رامسر در غرب تا گلوگاه شرق استان را تحت پوشش و حفاظت دارند.

فصل گاوبانگی و رقابت گوزن های نر ، جهت از میدان به در کردن سایر گوزن ها و در اختیار گرفتن قلمرو و بقای نسل بزرگترین گوزن ایران شروع شده که راه حل های مدیریتی مناسب جهت حفظ و حفاظت از این گونه با ارزش لازم است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 28 شهریور 1401 بروزرسانی: 28 شهریور 1401 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 2057

به "ورود تور های گردشگری به جنگل های مازندران ممنوع شد، فصل مستی مرال ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود تور های گردشگری به جنگل های مازندران ممنوع شد، فصل مستی مرال ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید