منطقه ها بکر شمال ایران کجاست؟

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، می خواهیم برویم جایی که خبری از دود و ماشین و آدمیزاد نباشد. این جمله بسیاری از عاشقان منطقه ها بکر است، آنهایی که از شلوغی و سرو صدا به تنگ آمده اند و دنبال جاهایی هستند که خبری از سروصدا در آنها نیست و کمتر گردشگری را می توان در اطرافشان دید. اما علت دیگری هم باعث علاقه به منطقه ها بکر می گردد: کشف جاهایی نو و دست نخورده که پای کمتر کسی به آنها باز شده و چهره شان از طریق انسان ها دگرگون و امروزی نشده است. منطقه ها بکر زیادی در ایران وجود دارد، اما ما در اینجا می خواهیم تعدادی از منطقه ها بکر شمال ایران را معرفی کنیم، باشد که این منطقه ها را همانطور که هستند بکر نگه داریم و با ریختن زباله چهره شان را زشت نکنیم.

منطقه ها بکر شمال ایران کجاست؟

دنیا نما

یکی از بکرترین منطقه ها شمال ایران دهکده دنیا نماست. دنیا نما در استان گلستان و 70 کیلومتری کردکوی قرارگفته و جایی ست که همه چیز را باهم دارد.

پوشش گیاهی و جانوری متنوع، اقیانوسی از ابر در دل جنگل های گلستان، درختان سربه فلک کشیده، رودخانه، خانه های ییلاقی، آبشار و سقف های شیروانی و برترین هوا، تصویر ماندگار این منطقه است. به طوری که دلت نمی خواهد همه اینها تمام گردد و برگردی. فرودین تا آبان برترین زمان سفر به دنیا نماست.

جهت دسترسی: بعد از رسیدن به استان گلستان باید به سمت کردکوی بروید. از آنجا راه درازنو و بعد روستای رادکان را در پیش بگیرید. بعد به سمت روستاهای چمن ساور و حاجی آباد بروید و بعد از رسیدن به یک دوراهی، وارد جاده سمت چپ شده و از آنجا به دشت باطراوت دنیا نما خواهید رسید.

توتکابن

حدود 16 کیلومتری شمال شرقی رودبار، 2 کیلومتری مشرق رستم آباد و 12 کیلومتری مغرب کوه درفک، توتکابن واقع شده است. یک زمان در اینجا درختان توت زیادی وجود داشت، به همین علت هم حالا به آن توتکابن می گویند.

توتکابن مناسب آنهایی ست که به گشت و گذار در محله های روستایی علاقه مندند. اینجا پر از صدای طبیعت، مرغ و خروس و گاو و گوسفندهایی ست که برای چرا در دشت و دمن می پلکند و صدایشان، صدای غالب روستاست. می توانی در بالای تپه ها بنشینی و از تماشای آن همه سبزی که زیرپایت است به وجد بیایی.

جهت دسترسی: از رودبار به سمت رستم آباد حرکت کنید و تابلوی رستم آباد را که در سمت راست جاده دیدید داخل بروید تا به میدان برسید . با رفتن به راه سمت راست میدان به توتکابن می رسید.

برترین هتل های شمال ایران کدامند؟

ییلاق گرسماسر

در 40 کیلومتری جنوب غربی رامسر یکی از خوش آب و هواترین روستاها واقع شده. گرزمان سر یا گرسماسر به معنی مکانی ست در بالای بهشت. این منطقه پر از دشت های پرگل و چشمه های پرآب کوچک و بزرگ است، کوه سماموس در شرق آن و ارتفاعات جواهرده در غربش قرار گرفته اند و انگار آن همه دشت های سرسبز قصد تمامی ندارند.

گرسماسر بر طبق منابع، روستایی هزارساله است، گل گاوزبان یکی از منابع عایدی مردم اینجاست و در روستا که راه بروید عسل، چادرشب، نمد، زنبیل و جاجیم هم پیدا می گردد.

جهت دسترسی: از میدان اصلی رامسر، میدان سیمرغ یا شهید خلعتبری که به سمت هریس حرکت کنید، بعد از هفت کیلومتر به یک دو راهی می رسید که با نصب تابلویی جهت رسیدن به گرسماسر را تعیین نموده است. از آنجا تا گرسماسر 55 کیلومتر راه است و جهت از جنگل زیبا و بکر دال خانی می گذرد.

رحیم آباد

رحیم آباد هم یکی از منطقه ها سرسبز شمال است، ولی این که چیز جدیدی نیست، چون تقریبا همه شمال سبز است. نکته رحیم آباد، جاده باصفایی ست که از کلاچای می گذرد تا به آن برسد، هوا خنک است و تا چشم کار می نماید مزارع چای و پرتقال و نارنج است که می بینید و پرورش ماهی قزل آلا که یکی از منابع عایدی مردم محلی ست. رحیم آباد برخلاف جاهایی که در بالا پیشنهاد شد برای گذران نیم روز مناسب است.

جهت دسترسی: اگر از رودسر حرکت می کنید، نرسیده به کلاچای باید به سمت تابلوی روستای رحیم آباد بروید و اگر به عکس از کلاچای می خواهید به سمت رحیم آباد بروید در سمت چپتان تابلوی رحیم آباد را خواهید دید.

دریاچه لفور (سد البرز)

یکی از زیباترین دریاچه های ایران دریاچه لفور یا سد البرز است. آنطور که وقتی عکس هایش را نگاه می کنید شاید باورتان نگردد اینجا ایران است. دریاچه لفور در بین جنگل های سوادکوه واقع شده و یکی ازقشنگ ترین جاهایی است که هرکس قبل از مرگ می تواند ببیند. یکی از بکرترین ها که وجود هفت آبشار بر قشنگی هایش افزوده و گاهی همانطور که در کنارش نشسته اید اسب ها از کنارتان رد می شوند و عیشان را تکمیل می نمایند. جاده کنار این دریاچه را که بالا بروید به آلاشت میرسید، منطقه ای پر از ابر و دشتهای سبز که خودتان باید بروید و زیبایی اش را از نزدیک ببینید.

جهت دسترسی: بعد از فیروزکوه و پل سفید، باید خود را به شیرگاه برسانید. جهت جنگل از جاده سد البرز می گذرد. از سد البرز تا جنگل و دریاچه لفور دو ساعت راه است.

جنگل نیرنگ

در 5 کیلومتری نوشهر و در نزدیکی جاده نیرنگ روستای کشکسرا، یکی از منطقه ها بکر شمال ایران، واقع شده. به این منطقه پارک جنگلی خانیکان می گویند، هرچند که بر طبق گفته بعضی از مردم محلی به خاطر وجود درختانی از همه رنگ و چهارفصل بودن درختان آن، به نیرنگ معروف شده. اینجا منطقه ای آرام و بکر است که آب تنی در رودخانه کُرکُرود میتوان لذت سفر به آن را دوچندان کند.

جاذبه های گردشگری نوشهر

جنگل بندپی

وقتی از نوشهر به سمت نور می روید؛ چهار پنج کیلومتری که می گذرید کنار نجارده به جنگل بندپی می رسید. جاده خاکی کوبیده شده ای که تا ارتفاعات می رود و پر از درختان جنگلی سر به فلک کشیده است.

دیگر منطقه ها بکر شمال ایران کجاست؟

آبشار لونک در جاده سیاهکل به دیلمان. برای رسیدن به این آبشار: از تهران اتوبان کرج را در پیش بگیرید و تا نزدیک رشت به راهتان ادامه بدهید. جهت را به سمت سیاهکل تغییر بدهید. وارد راه رشت به دیلمان بشوید و 21 کیلومتر جلو بروید. آبشار و جنگل لونک سمت راست جاده اصلی قرار گرفته اند.

روستای سنگچال در نزدیکی آمل. برای رسیدن به سنگچال: برای رفتن به سنگچال، از جاده هراز باید بروید. باید رودهن، آبعلی و گزنک را پشت سر بگذارید. 25 کیلومتر مانده به آمل از سمت شرق که دست راست جاده می گردد، خروجی سنگچال را می بینید. جهت باصفایی است که با پل روی رودخانه هراز آغاز می گردد. جهت تا رسیدن به سنگچال آسفالت است و موبایل آنتن می دهد. جاده فرعی 18 کیلومتر است.

صومعه سرا در 12 کیلومتری فومن. برای رسیدن به صومعه سرا: برای اینکه از رشت به این شهر برسیم باید 37 کیلومتر، یعنی حدود 40 دقیقه سوار ماشین باشیم. برای رسیدن به اینجا از رشت باید وارد جاده رشت-آستارا شویم و بعد از گذشتن از بازارجمعه به مقصد برسیم.

جنگل دالخانی در 30 کیلومتری جنوب شرقی رامسر. برای رسیدن به دالخانی: از رامسر که جاده تنکابن را در پیش بگیرید، بعد از حدود 7کیلومتر، به سه راهی جنت رودبار می رسید. به سمت جنت رودبار حرکت کنید. 23 کیلومتر که برانید، به جنگل دالخانی می رسید. تمام طول راه آسفالت است.

دریاچه فراخین در در 5 کیلومتری شمال روستای چلندر از توابع نوشهر. برای رسیدن به این دریاچه: این منطقه در حقیقت در دل جنگل های بالادست نوشهر یعنی در جنوب این شهر قرار گرفته است. از نوشهر که به سمت کوه های البرز بروید، بعد از حدود 20 کیلومتر، در جاده ای جنگلی به دریاچه می رسید.

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 22 دی 1400 بروزرسانی: 22 دی 1400 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1839

به "منطقه ها بکر شمال ایران کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منطقه ها بکر شمال ایران کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید