راستا حدفاصل آرامگاه کوروش تا کاروانسرای مظفری ساماندهی می گردد

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، میراث آریا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده و گزارشات منتشر شده، راستا حدفاصل آرامگاه کوروش تا کاروانسرای مظفری ساماندهی می گردد.

راستا حدفاصل آرامگاه کوروش تا کاروانسرای مظفری ساماندهی می گردد

افشین ابراهیمی اظهار کرد: راهنمایی باقاعده بازدیدکنندگان در اماکن تاریخی، خاصه محوطه هایی نظیر پاسارگاد که دارای وسعت زیاد و تعداد پرشمار مراجعه کننده هستند، همیشه از دغدغه های اصلی متولیان حفاظت بوده است.

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد ادامه داد: برخورداری از زیرساخت مناسب، این امکان را فراهم می سازد تا جهانگرد بدون سردرگمی و اتلاف وقت، بازدیدی امن و مفید را تجربه کند و آثار نیز در معرض آسیب های احتمالی کمتری قرار گیرند.

او بیان نمود: در مجموعه میراث جهانی پاسارگاد هرچند راستاهای دسترسی شرایط قابل قبولی را نشان می دهند اما همچنان میتوان شرایط بهتری را برای مجموعه رقم زد که راستا سنگفرش ایجادشده از ورودی مجموعه تا آرامگاه کوروش در سال 1398 با ویژگی های ممتاز بصری و کارکردی خود که آن را به محوری فاخر بدل نموده است، رضایت هر بازدیدکننده ای را برمی انگیزد.

ابراهیمی با بیان اینکه پلکان تازه تأسیس تل تخت، امکان رضایتمندی جهانگردان را بر فراز صفه و بام پاسارگاد فراهم نموده، اضافه نمود: در خصوص برج سنگی، کاخ ها، آبراهه ها و دیگر تأسیسات نیز شرایط دسترسی تا حدود زیادی مساعد و مطلوب است که البته نباید به این سطح قناعت کرد و در این بین راستا آسفالته حدفاصل آرامگاه کوروش تا تل تخت هر چند از دهه های گذشته تا به امروز محور اصلی ارتباطی مجموعه بوده و گره از بار ترافیکی محوطه گگردده است، اما به شکل گزیرناپذیری به اصلاح و ساماندهی احتیاج دارد که این مهم پیشتر نیز در شورای فنی و شورای راهبردی پایگاه مطرح و ضرورت آن به تایید رسیده است.

او ادامه داد: در اواخر سال 1399 با اختصاص اعتبار استانی برای تقویت زیرساخت های جهانگردی پاسارگاد، این فرصت فراهم آمد تا در نخستین گام، پروژه ساماندهی و مناسب سازی راستا بازدید حدفاصل آرامگاه کوروش تا بنای کاروانسرا اجرایی گردد، در این مرحله نسبت به احداث راستای به پهنای تقریبی 2.5 متر از ورودی صفه آرامگاه تا ورودی کاروانسرا و از آنجا تا راستا آسفالته فعلی با استفاده از کف پوش های بتنی اقدام خواهد شد.

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد اضافه نمود: با نهایی شدن مطالعات طرح و تکمیل نقشه های عملیاتی، مقرر است این پروژه تا پیش از فرارسیدن نوروز به بهره برداری برسد و مراحل بعدی پروژه بهسازی راستا اصلی ارتباطی مجموعه، بسته به تخصیص اعتبار از حوالی کاروانسرا تا تل تخت را در بر خواهد گرفت.

او ادامه داد: این پروژه شامل دو قسمت است که لبه گذاری و اصلاح شرایط کنونی راه آسفالتی و پیاده روسازی به پهنای تقریبی سه متر با استفاده از کف پوش های بتنی در حاشیه راستا آسفالتی برای تردد امن و آسوده افرادی که به هر علت تمایلی به استفاده از ماشین های برقی ندارند با انجام این پروژه، طولانی ترین محور ارتباطی مجموعه (به طول تقریبی 2200 متر) که جنوب و شمال محوطه را به یکدیگر متصل می سازد، به شکل زیبنده ای سامان خواهد گرفت.

منبع: همگردی
انتشار: 13 بهمن 1400 بروزرسانی: 13 بهمن 1400 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1863

به "راستا حدفاصل آرامگاه کوروش تا کاروانسرای مظفری ساماندهی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راستا حدفاصل آرامگاه کوروش تا کاروانسرای مظفری ساماندهی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید