سد تاریک کجاست؟

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، این سد دارای نیروگاه 3 طبقه بوده که دبی آن به حدود 19 متر مکعب بر ثانیه می رسد. این سد نوعی سد انحرافی بوده که از طریق یک رشته تونل آب بر، با طول 17 کیلومتر انتقال سی متر مکعب آب در هر ثانیه برای زمین های شالیزار دشت فومنات گیلان را انجام می دهد.برای ساخت نیروگاه سد تاریک در حدود 14 میلیارد تومان هزینه شده است، این نیروگاه به حدود 5700 خانواده منطقه برق رسانی میکند.

سد تاریک کجاست؟

این سد در دهه چهل ساخته شده و در همان دوران پیش بینی شده بود که میتوان از آب خروجی این سد برای فراوری برق استفاده نمود تا اینکه در سال 1388 طرح استفاده از آب خروجی این سد برای فراوری برق به صورت رسمی شروع شد.

نیروگاه سد تاریک دارای دو واحد یک و نیم مگاواتی می باشد که در این نیروگاه برای نخستین بار از توربین کاپلان افقی استفاده شده است که نوعی توربین عکس العملی می باشد.

سد تاریک کجاست؟

سد تاریک یکی از سد های متعلق به استان گیلان می باشد. این سد در راستا رودخانه سپید رود در سال 1347 ساخته شده و در حد فاصل امامزاده هاشم و رستم آباد قرار گرفته است.

پارک جنگلی سد تاریک

یکی از زیباترین چشم اندازها برای گردشگران منظره زیبای به وجود آمده در مرز میان زمین های مرطوب و نیمه خشک استان گیلان می باشد. پارک جنگلی کندلات یا پارک جنگلی سد تاریک یکی از این منظره های زیبا می باشد که در حاشیه جنوبی رودخانه سفید رود، غرب امام زاده هاشم قرار در نزدیکی سد تاریک قرار گرفته است. یکی از زیباترین جلوه های این پارک رنگین کمانی از رنگ های سبز تیره تا قرمز و زرد و ارغوانی در فصل پاییز می باشد. کفپوش سرسبز جنگل به علت پوشش گیاهی در تمامی فصول از دیگر ویژگی های این جنگل می باشد. از جانوران موجود در این اقلیم می توان به گورکن، شغال، لاک پشت جنگلی، سینه سرخ، دارکوب اشاره نمود.

تفریحات سد تاریک

از تفریحات سد تاریک برای بازدید کنندگان میتوان به لذت ماهیگیری در این سد اشاره نمود، همانطور که اشاره نمودیم این سد در راستا رودخانه سپید رود قرار گرفته است که می توانید لذت ماهیگیری در این مکان را تجربه نمایید. با توجه به موقعیت این سد و مجاورت با مکان زیارتی امامزاده هاشم و جنگل سد تاریک گردشگران می توانند سفری سیاحتی زیارتی را در کنار هم تجربه کنند.

راستاهای دسترسی به سد تاریک

علاقه مندان به بازدید از سد تاریک بعد از سفر به استان گیلان باید به سمت رستم آباد حرکت کنند، بعد از رسیدن به رستم آباد راستا حرکت خود را به سمت امامزاده هاشم ادامه داده و با توجه به تابلو های راهنما راستا خود را به سمت سد تاریک پیش ببرند.

منبع: گردشبان
انتشار: 26 اسفند 1399 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1408

به "سد تاریک کجاست؟" امتیاز دهید

3 کاربر به "سد تاریک کجاست؟" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سد تاریک کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید