جنگ تجاری آمریکا و چین؛ چالش های پیش روی تولیدکنندگان گوشی های چینی

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، مرحله بعدی جنگ تجاری آمریکا و چین نزدیک است. دولت آمریکا به تازگی اقدام علیه اپلیکیشن ها و تولیدکنندگان چینی به اصطلاح غیر قابل اعتماد را تأیید نموده است. دولت ترامپ البته در این زمینه برنامه های دقیق خود را تشریح ننموده است. اصطلاح غیر قابل اعتماد یک عبارت بسیار کلی است اما در هر صورت این یک هشدار برای تمام تولیدکنندگان گوشی های چینی محسوب می گردد.

جنگ تجاری آمریکا و چین؛ چالش های پیش روی تولیدکنندگان گوشی های چینی

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

اعمال تحریم های آمریکا علیه هواوی در اواسط سال 2019 سروصدای زیادی ایجاد کرد. هواوی ناگهان خود را در فهرست سیاه وزارت بازرگانی آمریکا یافت و این یعنی امکان همکاری با شرکت های آمریکایی را از دست داد. این احتمال وجود دارد که مجموعه مشابهی از تحریم ها برای دیگر فراورینمایندگان گوشی های چینی در نظر گرفته گردد و آن ها باید برای رویارویی با همان چالش ها یا حتی چالش های سخت تر آماده شوند.

جنگ تجاری آمریکا و چین؛ بد برای هواوی، خیلی بدتر برای دیگران

یکی از مهم ترین شرکت هایی که به دلیل این تحریم ها به ناچار همکاری خود را با هواوی قطع کرد، گوگل بود. از دست دادن سرویس های نرم افزاری گوگل بدون شک ضربه عظیمی برای این برند چینی بوده است. تمام گوشی ها و تبلت های جدید هواوی بدون اپلیکیشن ها و سرویس های مهم گوگل مانند پلی استور عرضه شده اند. صندلی این شرکت در بازار دنیای همچنان قدرتمند باقی مانده اما فروش خانگی آن در چین که گوگل اهمیت زیادی ندارد، تا حد زیادی در این حفظ صندلی تأثیرگذار بوده است.

اگر ایالات متحده تصمیم بگیرد که تمام برندهای چینی قابل اعتماد نیستند، همین سرنوشت می تواند در انتظار همه فراورینمایندگان گوشی های چینی باشد. از وان پلاس و TCL گرفته تا اوپو و شیائومی می توانند قربانی سیاست های دونالد ترامپ شوند.

یک راه برای کاهش تأثیر تحریم احتمالی سرویس های گوگل می تواند این باشد که این شرکت ها بسیار زودتر از حد معمول برای دریافت مجوز گوگل اقدام نمایند. این یک راه چاره بلندمدت برای شکست تحریم نیست اما حداقل این شرکت ها در صورت تحریم شدن تا آینده معین می توانند گوشی های خود را همراه با سرویس های گوگل روانه بازار نمایند.

یک راه چاره دیگر که چندان مطلوب نیست، عرضه گوشی های دارای مجوز تحت عناوین جدید است. هواوی در این زمینه ید طولایی دارد و چندین گوشی خود را بار دیگر با نام های جدید عرضه نموده است. در هر صورت این گزینه بیشتر شبیه نقاشی مجدد یک خانه است تا نوسازی آن و فقط برای مدت محدودی می توان از این راه چاره استفاده کرد.

چالش های فزاینده

با این حال، تحریم فراورینمایندگان گوشی های چینی ورای از دست دادن سرویس های گوگل خواهد بود. تشدید جنگ تجاری آمریکا و چین بسیاری از این شرکت ها را برای دسترسی به قطعات سخت افزاری حیاتی دچار مشکل می نماید.

پیامدهای جنگ تجاری آمریکا و چین مثلا می تواند شرکت های مهمی مانند اوپو، وان پلاس و شیائومی را از لحاظ دسترسی به تراشه های مورد نظر خود با مسائل زیادی روبرو کند. هیچ کدام از این برندها، برخلاف هواوی، تراشه های اختصاصی خود را فراوری نمی نمایند و به همین خاطر عمدتا از تراشه های کوالکام یا مدیاتک استفاده می نمایند. اوپو مدتی قبل گفت که مشغول توسعه تراشه های اختصاصی است اما در این زمینه مطمئنا سال ها از دیگر رقبای خود عقب تر است.

بیایید فرض کنیم که با یک معجزه شرکت هایی مانند اوپو و شیائومی بتوانند یک تراشه های قدرتمند را طراحی و فراوری نمایند؛ اما این شرکت ها برای فراوری چنین تراشه ای همچنان به یک شرکت ثالث احتیاج دارند. در حقیقت هواوی در حال حاضر در چنین موقعیتی گرفتار شده است. شرکت تایوانی TSMC مهم ترین فراورینماینده تراشه در دنیا محسوب می گردد و به دلیل تحریم های جدید آمریکا دیگر نمی تواند با هواوی همکاری داشته باشد. به همین خاطر گوشی های هواوی میت 40 آخرین گوشی های دارای تراشه کایرین هستند.

اگر دولت آمریکا چنین اقدامات مشابهی را مقیاسی وسیع تر اجرا کند، بسیاری از فراورینمایندگان چینی مجبور می شوند از تراشه های ضعیف تر فاقد تکنولوژی آمریکایی استفاده نمایند. آیا می توانید پرچم دار جدید وان پلاس را بدون داشتن جدیدترین تراشه اسنپ دراگون تصویر کنید؟ در حال حاضر چنین سناریویی کاملا امکان پذیر است.

بهترین راه چاره کوتاه مدت برای مقابله با این شرایط این است که این شرکت ها هرچه زودتر حجم عظیمی از تراشه ها را انبار نمایند که در بهترین حالت چنین کاری فقط یک راه چاره موقتی محسوب می گردد.

طبق گزارش های منتشر شده، در سه ماهه دوم 2020 که هواوی پیروز شد از سامسونگ به عنوان عظیم ترین فراورینماینده موبایل در دنیا پیشی بگیرد، حدود 70 درصد گوشی های هواوی در بازار چین به فروخته شده است. هواوی به لطف تسلط بر بازار چین، منابع گسترده و سرمایه گذاری مداوم در سرویس های نرم افزاری، از لحاظ دوام نسبت به تحریم های آمریکا در مقایسه با دیگر شرکت های چینی در بهترین موقعیت قرار گرفته است.

شرکت هایی مانند ریلمی و شیائومی به طور گسترده در هند سرمایه گذاری نموده اند و در این میان وان پلاس یکی از معدود شرکت های چینی است که گوشی های این شرکت در بازار آمریکا فروش قابل توجهی دارند. موقعیت این شرکت ها بدون دسترسی به بهترین تراشه ها و سرویس های گوگل در معرض خطر جدی قرار می گیرند.

اتحاد در برابر فشارهای آمریکا

یک راه چاره می تواند این باشد که برندهای چینی در برابر اقدامات آمریکا متحد شوند. شاید همکاری شرکت های رقیب عجیب به نظر برسد اما قبلا نمونه هایی از این نوع همکاری را دیده ایم.

مدتی قبل خبری منتشر شد که طبق آن شیائومی، اوپو، ویوو و هواوی مشغول ایجاد یک پلتفرم برای مقابله با گوگل پلی استور هستند. چنین اقدامی به معنای یکپارچه شدن اپ استور تمام گوشی های این شرکت ها نیست اما قطعا اقدامی ارزشمند محسوب می گردد. در هر صورت از آنجایی که شرکت های چینی همیشه در خطر تحریم های آمریکا به سر می برند، با چنین اقداماتی می توانند در بازارهای دنیای احتیاج خود را به سرویس های گوگل کاهش دهند.

در رابطه با همکاری شرکت های چینی می توان به نمونه های مختلفی اشاره نمود که نشان می دهند این شرکت های چینی برای حل مسائل و چالش های مختلف می توانند با یکدیگر متحد شوند. تحریم گسترده فراورینمایندگان چینی این شرکت ها احتمالا باعث می گردد این شرکت ها بیش از پیش به همکاری با یکدیگر روی بیاورند.

آیا برندهای چینی یک گام فراتر می فرایند و یک سیستم عامل جایگزین برای اندروید ایجاد می نمایند یا به هواوی برای توسعه سیستم عامل هارمونی یاری می رسانند؟ سیستم عامل اختصاصی هواوی برای گوشی های هوشمند هنوز آماده نیست اما بدون شک هواوی امیدوار است که دیگر برندهای چینی به بهره گیری از آن روی بیاورند تا با این کار مشروعیت آن بیشتر گردد و دسترسی به این سیستم عامل افزایش پیدا کند.

در رابطه با سیاست های دونالد ترامپ با قطعیت زیادی نمی توان صحبت کرد ولی با توجه به شواهد فعلی، هیچ نشانه ای از آرام شدن جنگ تجاری آمریکا و چین دیده نمی گردد. به همین خاطر اگر فراورینمایندگان چینی می خواهند از طوفان پیش روی خود جان سالم به در ببرند، نباید هیچ گزینه ای را از روی میز بردارند.

  • آیا هواوی بدون داشتن تراشه های اختصاصی کایرین می تواند دوام بیاورد؟

منبع: Android Authority

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 8 مهر 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1069

به "جنگ تجاری آمریکا و چین؛ چالش های پیش روی تولیدکنندگان گوشی های چینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگ تجاری آمریکا و چین؛ چالش های پیش روی تولیدکنندگان گوشی های چینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید