جزئیات طرح معیشتی 60 میلیون نفری مجلس یازدهم

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، تهران (پانا) - رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت طرح معیشتی برای یک بازه زمانی 6 ماهه و برای دو گروه 20 و 40 میلیون نفری تدوین شده است.

جزئیات طرح معیشتی 60 میلیون نفری مجلس یازدهم

به گزارش روابط عمومی مجلس، حمیدرضا حاجی بابایی رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به درخواست نمایندگان برای آنالیز خارج از نوبت طرح حمایت معیشتی در صحن علنی مجلس گفت: با توجه به شرایط کنونی اقتصاد و گرانی های مکرر که مردم برای تامین حداقل های معیشتی دچار مشکل شده اند، باید در یک مدت زمان 6 ماهه بتوان به وسیله کارت های الکترونیکی، کالاهای اساسی را در اختیار مردم قرار داد.

نماینده مردم همدان در مجلس توضیح داد: طرح تامین کالاهای اساسی پیش از این با تصویب قید یک فوریت در صحن علنی به کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس برای آنالیز بیشتر ارسال شد که ما حدود 20 جلسه با حضور کارشناسان دولتی و مرکز پژوهش های مجلس این طرح را مورد بحث و آنالیز قرار دادیم.

وی ادامه داد: جامعه هدف در این طرح براساس بند 131 تبصره 14 با عنوان طرح معیشت 60 میلیون نفر در نظر گرفته و مقرر شد، مبالغ تعیینی در چند نوبت و تا خاتمه سال به وسیله کارت های الکترونیکی برای تامین کالاهای اساسی به این افراد داده گردد.

تقسیم جامعه هدف 60 میلیونی به دو گروه

حاجی بابایی اظهار کرد: بعد از آنالیز درباره طرح تامین کالاهای اساسی در کمیسیون برنامه و بودجه، ابتدا معیار تعیین مبلغ واریزی و بودجه مورد احتیاج، قیمت سبد کالای سال 95 در نظر و مورد ارزیابی نهاده شد که بعد از آنالیز ها تعیین شد، اگر بخواهیم سبد کالا را به صورت کاملا رایگان در اختیار مردم قرار دهیم به بودجه بسیاری احتیاج داریم.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: براساس نرخ سبد کالای سال 95 برای هر نفر در ماه 120 هزار تومان باید تخصیص داد که این مبلغ برای یک خانوار 5 نفره 600 هزار تومان می گردد و در طول 6 ماه باید برای یک خانوار پنج نفره 3 میلیون و 600 هزار تومان در نظر گرفت تا بتوانند کالاهای اساسی خود مانند گوشت قرمز، سفید، روغن، برنج و ... را خریداری نمایند.

وی با بیان اینکه براین اساس جامعه هدف 60 میلیونی برای واریز وجه در طرح معیشت به دو گروه حدود 21 میلیونی و 40 میلیونی تقسیم شد، گفت: جامعه هدف 21 میلیونی شامل افراد تحت سرپرستی کمیته امداد و بهزیستی می گردد که حدود 7 میلیون نفر از این افراد تحت سرپرستی هیچ ارگانی نبوده و درآمدی ندارند.

کالاهای اساسی گروه اول رایگان است

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس تاکید نمود: مقرر شد، سبد کالای این 21 میلیون نفر به صورت رایگان داده گردد و براین اساس برای هر نفر 120 هزار تومان در کارت الکترونیکی سرپرست خانوار به منظور دریافت کالاهای اساسی واریز خواهد شد.

حاجی بابایی اظهار کرد: شناسایی این افراد براساس اطلاعات در اختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام خواهد شد.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: برای 40 میلیون نفر مابقی این سبد کالا با 50 درصد اعتبار پرداخت می گردد و این اشخاص باید 50 درصد بقیه مبلغ را خودشان پرداخت نمایند.

تکلیف وزارت صمت برای تامین کالاهای اساسی با کیفیت و ارزان

وی با تاکید براینکه مجموعه اعتبار مورد احتیاج برای اجرای طرح معیشتی در کشور 30 هزار میلیارد تومان برای 6مدت ماه در نظر گرفته شد، اعلام کرد: این اعتبار از محل بند (و) تبصره 2 و تبصره 14 پیش بینی شده تا دولت بتواند با اولویت طرح معیشتی را در طول شش ماه آینده اجرایی کند.

نماینده مردم همدان در مجلس تاکید نمود: همچنین وزارت صمت در این طرح مکلف شده، کالاهای اساسی را با کیفیت و قیمت مناسب در اختیار مردم قرار دهد.

حاجی بابایی با اشاره به اینکه دیروز درخواست در اولویت قرار دادن طرح معیشتی مطابق با تبصره 1 ماده 104 آیین نامه داخلی به هیئت رئیسه مجلس ارائه شد، گفت: با موافقت 200 نفر از نمایندگان با این موضوع قرار شد، این هفته طرح معیشتی در دستور کار مجلس قرار بگیرد تا بعد از آنالیز و تصویب به شورای نگهبان ارسال گردد.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ضمن امیدواری برای اجرای هرچه سریعتر این طرح توسط دولت و مسئولان اظهار کرد: این طرح در موقعیت حساس کنونی می تواند یاری موثری برای تامین کالاهای اقشار احتیاجمند باشد، اما در صورت ادامه شرایط کنونی این طرح در سال آینده هم اجرایی خواهد زیرا اکنون برای تا خاتمه سال در نظر گرفته شده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 12 آبان 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1139

به "جزئیات طرح معیشتی 60 میلیون نفری مجلس یازدهم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات طرح معیشتی 60 میلیون نفری مجلس یازدهم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید