تاکید بر توسعه گردشگری اصفهان و منطقه قفقاز

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان گفت: بدنبال توسعه گردشگری اصفهان و منطقه قفقاز هستیم، همچنین منطقه فریدن بزرگ در غرب استان اصفهان می تواند به عنوان یکی از مهم ترین محورهای ارتباط فرهنگی اصفهان و گرجستان مطرح گردد.

تاکید بر توسعه گردشگری اصفهان و منطقه قفقاز

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان، 7 نفر از محققان و پژوهشگران آژانس ملی حفاظت از میراث فرهنگی کشور گرجستان و همچنین پژوهشگران شرق شناسی دانشگاه ایلیا از کشور گرجستان با فریدون الله کمک مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان دیدار کردند.

در این دیدار که با حضور سید علی صالح درخشان معاون سرمایه گذاری، محسن یار محمدیان معاون گردشگری و جمعی از مدیران اداره کل همراه بود، فریدون الله کمک مدیرکل میراث فرهنگی استان خطاب به این هیئت گرجی که با حضور نیکولوز ناخو تسریشویلی رایزن پیشین سفارت گرجستان در ایران همراه بود با ایراد سخنانی تاکید نمود: امیدواریم این نشست فرصتی برای تبادل تجربیات و ایجاد همکاریهای بیشتر باشد.

او همچنین اضافه نمود: قرابت و نزدیکی مردم فلات مرکزی ایران و مردم گرجستان از پیشینه طولانی برخوردار است، بگونه ایی که بخش قابل توجهی از اقوام هموطن ساکن در غرب استان اصفهان از اقوام گرجی تبار به شمار می روند و این در حالی است که بخشی از آثار تاریخی ارزشمند ما همچون پل تاریخی سی و سه پل توسط الله وردیخان از سرداران ایرانی گرجی تبار در عصر صفوی بنا شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان در ادامه سخنانش با اشاره به پیشینه تاریخی فلات مرکزی ایران ، تاکید نمود: اولین نشانه های حیات اجتماعی در فلات مرکزی ایران بر اساس کاوش های باستان شناسی به پیش از 40 هزار سال قبل می رسد، لذا استان اصفهان در طول بیش از هزاران سال، مجموعه ایی ارزشمند از میراث فرهنگی و صنایع دستی ایران را یکجا در خود گرد آورده، با این وصف خرسندیم تا با توجه به تنوع اقلیمی این استان در کنار صنایع دستی ارزشمند و میراث فرهنگی منحصر به فرد آن با کشوری همانند گرجستان که دارای قرابتهای تاریخی و فرهنگی هستیم به توسعه گردشگری بپردازیم.

الله کمک گفت: منطقه بزرگ و تاریخی قفقاز یکی از مناطقی است که در سیاستهای جدید ما در زمینه توسعه گردشگری قرار گرفته است، لذا خرسندیم تا با توجه به این قرابت فرهنگی و تاریخی، در حوزه های میراث فرهنگی و گردشگری روابط اصفهان و گرجستان توسعه یابد.

هیئت علمی و فرهنگی کشور گرجستان در طی 3 روز اقامت در استان اصفهان، ضمن دیدار با مسئولان استان از آثار تاریخی اصفهان نیز بازدید به عمل می آورند.

همچنین دو نفر از اساتید این هیئت نیز در دانشگاه اصفهان سخنرانی علمی خواهند داشت.

منبع: میراث آریا
انتشار: 28 شهریور 1398 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 214

به "تاکید بر توسعه گردشگری اصفهان و منطقه قفقاز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید بر توسعه گردشگری اصفهان و منطقه قفقاز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید