تابلوی مبادله ویلم دکونینگ دومین تابلوی گران قیمت دنیا است

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، ایسنا/ براساس آخرین خبر و گزارش های منتشر شده، تابلوی مبادله ویلم دکونینگ دومین تابلوی گران قیمت دنیا است.

تابلوی مبادله ویلم دکونینگ دومین تابلوی گران قیمت دنیا است

این نقاشی که در سبک اکسپرسیونیسم انتزاعی ترسیم شده، به سبب مبلغ زیادی که بابت خریدش پرداخت شد، جنجال زیادی را به پا نموده بود.

Interchange در سال 2015 به مبلغ 300 میلیون دلار به فروش رسیده است. موسس شرکت سیتادل (Citadel LLC) که یک شرکت آمریکایی است، این تابلو را خرید.

تابلوی Interchange اکنون بعد از سالواتور موندی اثر لئوناردو داوینچی، گرانترین نقاشی جهان است و معامله آن یکی از بزرگترین معامله های هنری در جهان محسوب می گردد.

مکتب اکسپرسیونیسم انتزاعی بعد از جنگ جهانی دوم در آمریکا پدید آمد. در ابتدا تعداد کمی از گالری ها حاضر بودند که نقاشی های این سبک تازه را به نمایش بگذارند، زیرا معتقد بودند این اشکال نقاشی نیستند؛ اما در دهه 50 از قرن گذشته میلادی، اکسپرسیونیسم انتزاعی به گرایش هنری غالب تبدیل شد و نخستین جنبش هنری بود که برخلاف دیگر جنبش های هنری که از اروپا سرچشمه می گرفتند، از آمریکا سرچشمه می گرفت.

فلسفه پیروان این مکتب هنری این بود که آزادی، الهام بخش حقیقی هنری است و بوم نقاشی باید فضایی باشد تا هنرمند آزادانه افکارش را بر روی آن ترسیم کند؛ بدون اینکه به چهارچوب خاصی پایبند باشد یا ناچار باشد تصاویر آشنایی ترسیم کند.

بجز تابلوی ویلم دکونینگ (1997 ـ 1904)، تابلوهای دیگر این سبک نیز در فهرست گران ترین نقاشی های جهان قرار گرفته اند؛ برای مثال تابلوی شماره 17 آ اثر جکسون پولاک، نقاش آمریکایی در جایگاه سوم گران ترین نقاشی های جهان قرار گرفته است.

به گفته بعضی از منتقدان، اکسپرسیونیسم انتزاعی پیش درآمدی برای بسیاری از تغییرات و اتفاقات فرهنگی در آمریکا بود. در دهه 50 و 60 قرن گذشته، زنان برای کار از خانه خارج شدند و تظاهرات گسترده ای برای حقوق مدنی و جنگ ویتنام صورت گرفت. این تغییرات در شهرهای بزرگ و کوچک تأثیر گذاشت و از آمریکا به اروپا هم منتقل شد.

هنرمندان اکسپرسیونیسم انتزاعی شیوه فراوری و ارائه هنر را تغییر دادند همانطور که فرهنگ جهانی هم در دهه 50 و 60 میلادی برای همواره تغییر کرد.

منبع: همگردی
انتشار: 10 آبان 1401 بروزرسانی: 10 آبان 1401 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 2078

به "تابلوی مبادله ویلم دکونینگ دومین تابلوی گران قیمت دنیا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تابلوی مبادله ویلم دکونینگ دومین تابلوی گران قیمت دنیا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید