بخار آب در خارج از منظومه شمسی کشف شد

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، به گزارش خبرنگاران به نقل از اسپیس، دانشمندان برای نخستین بار سیاره ای خارج از منظومه شمسی کشف نموده اند که در آن آب وجود دارد.

بخار آب در خارج از منظومه شمسی کشف شد

بخار آب در یک ابر زمین رصد شده که در فاصله 110 سال نوری از زمین وجود دارد. تخمین زده می گردد اندازه این سیاره 2 برابر و حجم آن 8 برابر زمین باشد. به گفته محققان انستیتو تحقیقات سیاره های خارج از منظومه شمسی در دانشگاه مونترال سیاره K2-18b همچنین اتمسفر و طیف دمای مناسبی دارد که از حیات موجودات زنده پشتیبانی می نماید.

فاصله این سیاره تا ستاره کوتوله سرخ که دور آن مدار می زند از فاصله میان زمین و خورشید کمتر است. به این ترتیب یک سال در این سیاره کوتاهتر از زمین خواهد بود. این سیاره مدار زدن دور ستاره اش را در 33 روز تکمیل می نماید حال آنکه مدار زدن زمین دور خورشید 365 روز است.

این سیاره خارج از منظومه شمسی در سال 2015رصد شد. تحلیل اطلاعات به دست آمده از این سیاره جزئیات بیشتری از آن را آشکار نموده است. به گفته محقق ارشد این پژوهش وجود بخار آب در این سیاره را نشان داد. این گروه از محققان روش تحلیل اطلاعاتی ابداع کردند تا شواهدی از ابرهای حاوی قطرات آب مایع را بیابند.

تجهیزات و فناوری فعلی فقط قادر به تایید چند عامل اولیه مانند فاصله سیارک تا زمین ، حجم آن و همچنین دمای سطح سیاره را دارند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 مهر 1398 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 277

به "بخار آب در خارج از منظومه شمسی کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بخار آب در خارج از منظومه شمسی کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید