اگر هنگام سیل در ماشین گیر بیفتیم چه کنیم؟

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، با رعایت نکاتی قبل از سیلاب یا درحین و بعد از وقوع سیل می توانیم جان خود و اطرافیان مان را از خطر حفظ کنیم.

اگر هنگام سیل در ماشین گیر بیفتیم چه کنیم؟

به گزارش گروه حوادث پایگاه اینترنتی مأوا، اگرچه به هیچ عنوان نباید در جاده ها و راستا های سیلابی رانندگی کنید، اما سیل می تواند کاملا ناگهانی و حتی در مواقعی بدون هشدار قبلی واقع شود.

با این وجود چندین راه وجود دارد که استفاده از آن ها می تواند در مواقعی که داخل خودرو خود درست در میان سیل گیر افتاده اید و آب در حال بالا آمدن است به شما کمک کند تا از شرایط بحرانی خارج بشوید.

کار هایی که باید انجام بدهید…

آرامش خود را حفظ کنید؛ شما باید عاقلانه و در عین حال سریع تصمیم بگیرید.

چراغ های جلوی اتومبیل خود را روشن کنید؛ فلاشر یا چراغ خطر را هم روشن کنید. در اینصورت نیرو های امدادی خیلی راحت تر متوجه شما می شوند و به کمکتان می آیند.

کمربند ایمنی را باز کنید.

قفل در ها را باز کنید.

کاپشن، ژاکت، پالتو و به طور کلی لباس های رویی را در بیاورید.

پنجره ها را خیلی آرام پایین بدهید، بیشتر پنجره های الکتریکی باید براحتی پایین بیایند مگر اینکه خودرو شما کاملا زیر آب رفته باشد.

اگر پیروز شدید پنجره های خودرو را باز کنید به بالاترین ارتفاع ممکن بروید و با شماره های امدادی 112 و یا 125 تماس بگیرید و درخواست کمک کنید.

اگر پنجره ها باز نشدند شما باید سراغ در های اتومبیل بروید. فقط از یک در اتومبیل برای خارج شدن استفاده کنید.

در عین حال ممکن است تا زمانی که فشار از بیرون و داخل خودرو به دلیل آب گرفتگی برابر نشده باشد نتوانید در اتومبیل را باز کنید.

این بدان معناست که شما باید کمی صبر کنید تا آب وارد خودرو شده و تا جایی بالا بیاید که فشار از بیرون و داخل برابر شود تا بتوانید در را باز کنید؛ بنابراین آرامش خود را حفظ کنید. گاهی آب باید تا نزدیکی گردن بالا بیاید تا این فشار برابر شود. پس دستپاچه نشوید.

به محض اینکه پیروز شدید در را باز کنید خودتان را به نقطه امنی برسانید (این نقطه امن حتی می تواند سقف اتومبیل شما باشد؛ البته اگر اتومبیل در حال زیر آب رفتن باشد هرگز نباید روی سقف آن بایستید) و با 112 یا 125 تماس بگیرید.

کار هایی که نباید انجام بدهید…

لطفا عصبی نشوید.

انرژی خود را صرف باز کردن در اتومبیل نکنید، چون تا زمانی که فشار از بیرون و درون برابر نشده باشد در خودرو باز نمی شود. بدون اینکه دستپاچه شوید صبر کنید تا این فشار به سطح برابری برسد.

تلاش نکنید دارایی های خود را هم نجات بدهید! فقط به خودتان و همراهانتان فکر کنید.

برای خارج شدن از خودرو شیشه ها را نشکنید. اگر فشار از بیرون و درون به سطح برابری نرسد شیشه ترکیده و قطعات آن به داخل ماشین روی شما و دیگر سرنشینان پاشیده می شود.

زمانی که از خودرو خارج شدید کنار آن نمانید؛ به سطحی مرتفع بروید.

بعد از خروج، اگر خودرو شما در حال غرق شدن است روی سقف آن نایستید، چون امکان دارد همراه خودرو زیر آب بروید یا در صورت چپ شدن ناگهانی اش سقوط کنید و صدمه ببنید.

حتی اگر احساس کردید سطح آب رو به پایین می رود باز هم به داخل خودرو برنگردید؛ سطح آب ممکن است بدون هیچ هشداری دوباره بالا بیاید. اجازه بدهید نیرو های امدادی خودرو شما را به محل امنی منتقل کنند.

منبع: پدال

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 27 آذر 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1232

به "اگر هنگام سیل در ماشین گیر بیفتیم چه کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر هنگام سیل در ماشین گیر بیفتیم چه کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید