اولین سفر بلند بوئینگ 777 ایکس

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، بوئینگ 777 ایکس که دوربردترین هواپیمای جهان است اولین سفر بلند خود را انجام داد.

اولین سفر بلند بوئینگ 777 ایکس

خبرنگاران - شرکت بوئینگ چند سالی است که در حال توسعه پیشرفته ترین هواپیمای غیرنظامی جهان است. البته معرفی و پرواز بوئینگ 777 ایکس به دلیل کرونا و همچنین بحران سقوط و ایمنی بوئینگ 737 مکس بیش از یکسال با تاخیر روبرو شد. اما بالاخره این هواپیما توانست اولین پرواز دوربرد خود را بین سیاتل و دوبی بدون هیچ توقفی انجام دهد.

بر اساس گزارش دویچه وله این سفر حدود 15ساعت طول کشید. بوئینگ گفته است در این سفر طولانی به دقت همه چیز تحت کنترل و آزمایش بوده است.

این هواپیما در اولین سفر خود به امارات رفته است چراکه شرکت امارات ایر بزرگترین خریدار این مدل هواپیما در جهان است. این شرکت بیش از 126 فروند بوئینگ 777 ایکس سفارش داده است.

اولین تحویل این هواپیما در سال 2023 انجام خواهد شد و تا آن زمان این غول هوایی تست های مختلفی را پشت سر خواهد گذاشت. پس از حادثه سقوط 737 مکس و بحران بی آبرویی بوئینگ، این شرکت نمی خواهد شاهد تکرار این اتفاق برای 777 ایکس باشد.

قوی ترین موتور جهان

قوی ترین موتور جهان که ساخت شرکت جنرال الکتریک است در بوئینگ 777 ایکس مورد بهره برداری قرارگرفت. گذشته از موتور قدرتمند بال ها و بدنه هواپیما هم بسیار خلاقانه و کاربردی طراحی شده اند.

موتور 777 ایکس، قوی ترین موتور هواپیماهای تجاری در جهان و از نوع GE9X است . این موتور گذشته از قدرت بالا مصرف سوخت پایین تری نسبت به رقبا دارد.

مصرف سوخت موتور نوع GE9X تا 10 درصد کمتر از رقبا گزارش شده است. این موتور توربو فن قیمتی در حدود 40 میلیون دلار دارد. در واقع یعنی ارزش این موتور بیشتر از بسیاری از هواپیماهای کوچک 100 نفره است.

در موتور هواپیماهای توربو فن و جت اندازه تراست بسیار مهم است و این شاخص در موتور 777 ایکس 470 کیلونیوتن گزارش شده است. تراست نیروی واکنشی است که جسم را در جهت مخالف به حرکت درمی آورد. اندازه این نیرو در یک موتور 777 ایکس سه برابر موتور هواپیماهای تک راهرو است. حتی اندازه این موتور هم از یک هواپیمای باریک پیکر بیشتر است. قطر این موتور در حدود سه متر یعنی به اندازه قطر بوئینگ 737 است.

بال های 777 ایکس در حدود 72 متر طول دارند و طراحان این بال را به شکلی طراحی کرده اند که امکان جمع شدن حدود هفت متر از بال وجود داشته باشد. این امکان که قبلا در هواپیماهای نظامی استفاده می شد اجازه می دهد هواپیما در فضای کوچکتری امکان پارک شدن داشته باشد.

با یک بار سوخت گیری، 777 ایکس می تواند 17 هزار کیلومتر پرواز کند و در این پرواز بدون سوخت گیری حدود 400 مسافر را حمل می کند.

طول این غول هوانوردی 76 متر است. به دلیل مصرف کم و دو موتوره بودن، شرکت بوئینگ فکر می کند این هواپیما می تواند عاملی برای نجاتش پس از بحران کرونا باشد.

منبع: بیت ران
انتشار: 28 آذر 1400 بروزرسانی: 28 آذر 1400 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1811

به "اولین سفر بلند بوئینگ 777 ایکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین سفر بلند بوئینگ 777 ایکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید