اختلافات ریاض و ابوظبی در جنوب یمن در آستانه تبدیل به درگیری شدید

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، جنوب یمن با گذشت چندین ماه از خاتمه درگیری های نیابتی میان ریاض و ابوظبی بار دیگر آبستن درگیری های شدید شده است.

اختلافات ریاض و ابوظبی در جنوب یمن در آستانه تبدیل به درگیری شدید

به گزارش گروه بین الملل پایگاه اینترنتی مأوا، منابع آگاه در جنوب یمن در سیزدهم اسفند خبر دادند که نیروهای ارتش سعودی در حال حرکت به سمت بندر الزیت در شهر عدن بودند تا به مسأله توقیف یک کشتی سوختی توسط نیروهای وابسته به امارات رسیدگی نمایند اما شبه نظامیان کمربند امنیتی متحد امارات، جلوی آن ها گرفته و آنها را مجبور به عقب نشینی کردند.

این رخداد شروع علنی تر شدن دور جدید اختلافات میان عناصر همسو با امارات با دولت منصور هادی متحد عربستان سعودی در جنوب یمن است تا حوادث سلسله وار، استان عدن و ابین را در حالت آماده باش از سوی دو طرف قرار دهد.

به نوشته وبگاه اخبار الیمن، شعله بحران جدید پس از آن برافروخته شد که دولت سعودی مانع بازگشت سران گروه المجلس الانتقالی الجنوبی (شورای انتقالی، متحد امارات) به عدن شد و آنها را که از اردن قصد بازگشت به این شهر را داشتند مجبور کرد به سمت ابوظبی پرواز نمایند؛ پس از آن ریاض نیروهای وابسته به دولت هادی را برای در اختیار دریافت امنیت فرودگاه این شهر و خارج ساختن آن از دست نیروهای همسو با امارات، به حرکت در آورد که با ممانعت شدید شبه نظامیان شورای انتقالی روبرو شد.

همزمان با این رخدادها، اوضاع امنیتی در عدن نیز بتدریج از کنترل خارج می شد تا اینکه همزمان با تهدید های نیروهای مورد حمایت امارات عربی متحده علیه نیروهای مورد حمایت سعودی، بعضی منابع روز گذشته (شنبه) در گفت و گو با وبگاه الخبر الیمنی از آمادگی دولت مستعفی یمن برای حمله به شهر عدن واقع در جنوب غرب یمن، خبر دادند.

این منابع گفتند: نیروهایی از شبوه (استانی در شرق عدن) به صورت کاروان و گروهی به منطقه آمده اند و دولت قانونی [دولت مستعفی منصور هادی] برنامه ای برای تکمیل سیطره خود بر مناطق لورد، المحفد و الوضیع واقع در استان ابین به عنوان مرحله اولیه سیطره بر شهر زنجبار طراحی نموده اند تا سیطره بر عدن را مستحکم نمایند.

وبگاه عدن تایم نیز تصاویری از حرکت تیپ پنجم نیروهای وابسته به دولت هادی به سمت استان عدن و ابین منتشر کرد و نوشت که این کاروان نظامی انواع سلاح ها را با خود به همراه دارد.

این وبسایت دلیل بحران اخیر را عدم پایبندی دولت سعودی و رژیم منصور هادی به توافق ریاض (امضاء شده در 14 آبان ماه) دانست. توافقی که در آن یک مهلت دو ماهه برای اجرای بندهای آن مقرر شده بود اما اکنون بیش از سه ماه از سرانجام این مهلت گذشته و اختلافات نیز افزایش یافته است.

حرکت عناصر وابسته به دولت منصور هادی به سوی استان ابین

حملات رسانه های اماراتی علیه ریاض

وبگاه الصحافة الیمنیة نوشت که رسانه های اماراتی تبلیغات گسترده ای علیه همپیمان خود در یمن شروع نموده و همزمان با کوشش دولت سعودی برای در اختیار دریافت مناطق تحت نفوذ شورای انتقالی جنوب، حملات خود را افزایش داده اند.

در این راستا روزنامه العرب امارات، روز شنبه با اشاره به ممانعت دولت سعودی از بازگشت رهبران شورای انتقالی جنوب به عدن، نوشت که ریاض صلاحیت نظارت بر توافق امضاء شده در 14 آبان ماه را ندارد و از دایره انصاف و بی طرفی خارج شده است که این موضع موجب شده است تا توافق ریاض در آستانه شکست قرار گیرد.

این روزنامه سپس دولت سعودی و منصور هادی را به انقلاب مردم جنوب یمن علیه آن ها تهدید کرد.

نور المطیری نویسنده روزنامه البیان امارات نیز در صفحه توئیتر خود نوشت که نیروهای شورای انتقالی جنوب هرگز سلاح های سنگین خود را در عدن بر خلاف مناطق یافع و الضالع که در توافق ریاض بدان اشاره شده، تحویل نخواهند داد او نوشت که در صورت چنین اتفاقی آن ها بی دفاع خواهند شد.

او در ادامه از ریاض خواست تا بخش سیاسی توافق را اجرایی کند و دست از تحویل سلاح های سنگین از شورای انتقالی جنوب جهت ممانعت از بسط نفوذ اخوان المسلمین بردارد.

در واکنش به این تحولات، ضیف الله الشامی، وزیر اطلاع رسانی و سخنگوی دولت نجات ملی یمن (مستقر در صنعاء) گفت که این حوادث نتیجه درگیری بر سر منافع و غنایم است و هیچ هدف ملی برای یمن ندارند.

او به خبرگزاری یمن گفت که شبه نظامیان در جنوب یمن مزدورانی هستند که ائتلاف سعودی از آن ها استفاده می نماید و امروز به ابزار و پیاده نظام این ائتلاف تبدیل شده اند.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 14 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 796

به "اختلافات ریاض و ابوظبی در جنوب یمن در آستانه تبدیل به درگیری شدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختلافات ریاض و ابوظبی در جنوب یمن در آستانه تبدیل به درگیری شدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید