5 ویروسِ خطرناک تر از کرونا

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، به عنوان مثال، آنفلوآنزای اسپانیایی در سال 1918 حدود 500 میلیون نفر را در جهان آلوده کرد و دستکم 50 میلیون نفر در سراسر جهان دراثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند.

5 ویروسِ خطرناک تر از کرونا

اخبار نگران کننده کروناویروس جدید که رسما با نام کووید-19 شناخته می شود، چند ماه است در سراسر جهان شنیده می شود. تا به امروز بیش از 20 میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا شده اند و بیش از 734 هزار نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند.

کروناویروس جدید بسیار کشنده است، اما باید بدانید که این ویروس احتمالا به اندازه ویروس های دیگر که برخی افراد جهان به آن پیشتر آلوده شده اند خطرناک نیست. به عنوان مثال، آنفلوآنزای اسپانیایی در سال 1918 حدود 500 میلیون نفر را در جهان آلوده کرد و دستکم 50 میلیون نفر در سراسر جهان دراثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند.

طی این خبر قصد داریم با بررسی انواع متغیر ها از جمله نحوه انتقال، مکانیسم های دفاعی بدن میزبان و میزان عفونی بودن ویروس ها بگوییم که چه ویروس هایی وجود دارند که از کووید-19 خطرناک تر هستند.

هپاتیت

براساس آمار سال 2015، هپاتیت ویروسی باعث مرگ سالانه 1.34 میلیون نفر در سراسر جهان شد. در حالی که مرگ و میر ناشی از سایر بیماری های عفونی کاهش یافته است، براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، مرگ و میر ناشی از هپاتیت ویروسی از سال 2000 حدود 22 درصد افزایش یافته است.

اگرچه پنج نوع هپاتیت از جمله هپاتیت آ، دی، ای، بی و هپاتیت سی وجود دارد، اما هپاتیت بی و سی مسئول 96 از درصد از مرگ و میر ناشی از هپاتیت هستند. بیشتر این مرگ و میر ها ناشی از بیماری مزمن کبد و سرطان اولیه کبد است. تقریباً 325 میلیون نفر یا 4.4 درصد از جمعیت جهان مبتلا به هپاتیت ویروسی هستند و هر ساله 1.75 میلیون مورد جدید ابتلا به هپاتیت سی گزارش می شود.

با وجود واکسن هپاتیت بی و دارو های ضد ویروسی موثر برای هپاتیت سی، تعداد کمی از افراد مبتلا به هپاتیت ویروسی به دلیل دسترسی محدود به این درمان ها بیماری شان دیر تشخیص داده می شود و بنابر گزارش سازمان جهانی بهداشت تنها 9 درصد از مبتلایان به هپاتیت بی و 20 درصد از مبتلایان به هپاتیت سی به این دارو ها و درمان ها دسترسی پیدا می کنند و در نتیجه، درمان فقط به بخش کمی از افراد آلوده می رسد.

مرس

کووید-19 تنها کروناویروسی نیست که این روز ها در بیشتر کشور های جهان شیوع پیدا کرده است چرا که نشانگان تنفسی خاورمیانه (MERS) توسط یک کروناویروس نادر، اما کشنده ایجاد شد و در کشور عربستان سعودی شیوع پیدا کرد.

این ویروس نخستین بار در سال 2012 شناسایی شد و 2 هزار و 499 نفر به آن مبتلا شدند و 861 نفر نیز در اثر ابتلا به آن جان خود را از دست دادند. همانند مبتلایان به کووید-19، افراد مبتلا به نشانگان تنفسی خاورمیانه یا مرس علائم تب، سرفه و تنگی نفس داشتند. برخلاف کووید-19، منشا نشانگان تنفسی خاورمیانه یا مرس شتر بود.

در حال حاضر هیچ واکسن یا درمان خاصی برای نشانگان تنفسی خاورمیانه یا مرس در دسترس نیست، اما برخی در حال توسعه آن هستند.

ابولا

بیماری ویروسی ابولا (Ebola virus disease) یا تب خونریزی دهندهٔ ابولا (Ebola hemorrhagic fever) نوعی بیماری انسانی است که از ویروس ابولا ناشی می شود. نام ویروس این بیماری از یکی از رودخانه های کشور زئیر که امروزه جمهوری دموکراتیک کنگو نام دارد، گرفته شده است.

این بیماری برای اولین بار در کشور کنگو دیده شد. براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت از زمان اعلام شیوع این بیماری در اوت سال 2018، 2 هزار و 249 نفر در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند و 3 هزار و 432 نفر نیز به آن مبتلا شده اند.

هیچ درمانی برای توقف و از بین بردن این ویروس توسعه داده نشده است، اما تعدادی از روش های درمانی خون، ایمونولوژیک و دارویی در حال توسعه هستند. نشان داده شده است که واکسن های تجربی به کنترل شیوع شیوع ابولا در گینه و جمهوری دموکراتیک کنگو کمک می کنند.

اچ آی وی/ایدز

در خاتمه سال 2018، تقریباً 37.9 میلیون نفر در سرتاسر جهان مبتلا به اچ آی وی بودند. در همان سال، 770 هزار نفر بر اثر ابتلا به این بیماری درگذشتند و 1.7 میلیون نفر نیز به تازگی به این ویروس آلوده شده اند.

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت از زمانیکه این ویروس برای اولین بار کشف شد، بیش از 32 میلیون نفر در سراسر جهان بر اثر ابتلا به آن جان خود را از دست داده اند. این سازمان اظهار داشت: اگرچه این مسئله همچنان به عنوان یک مسئله مهم بهداشت جهانی مطرح است، اما اچ آی وی تبدیل به یک بیماری مزمن قابل مدیریت شده است و افراد مبتلا به این بیماری می توانند زندگی طولانی و سالمی داشته باشند.

به عنوان مثال، 62 درصد از بزرگسالان و 54 درصد از بچه ها مبتلا به اچ آی وی در کشور های با درآمد متوسط در حال حاضر تحت درمان ضد ویروسی قرار گرفته اند که به درمان اصلی ویروس تبدیل شده است. اخیرا بین سال های 2000 تا 2018 میزان ابتلا به این بیماری 37 درصد کاهش یافته است و نرخ مرگ ناشی از این بیماری نیز تا 45 درصد کاهش یافته است و تخمین زده می شود 13.6 میلیون نفر در اثر درمان ضد ویروسی نجات یافته باشند.

به گفته سازمان بهداشت جهانی این دستاورد نتیجه تلاش های فراوان برنامه های ملی اچ آی وی و شرکت های پزشکی بین المللی است.

آنفلوآنزا

در حالی که کووید-19 باعث ترس و نگرانی زیادی شده است، ویروس گسترده تر و کشنده تری به نام آنفلوآنزا وجود دارد. براساس آخرین تخمین، در سراسر جهان، سالانه حدود سه تا پنج میلیون نفر به آنفلوآنزا مبتلا می شوند و در موارد جدی سالانه 290 هزار تا 650 هزار نفر نیز در اثر ابتلا به آن جان خود را از دست می دهند.

براساس جدیدترین گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در ایالات متحده حداقل 22 میلیون نفر در فصل 2019-2020 به آنفلوانزا مبتلا شده اند و 12 هزار نفر نیز بر اثر ابتلا فوت کرده اند که 78 نفر از آن ها کودک بوده اند. در حالی که هیچ درمان و واکسن قطعی برای کووید-19 مانند آنفلوانزا وجود ندارد می بایست افراد بسیار احتیاط کنند.

اگر به آنفولانزای فصلی توجه شود، کمتر کسی احتمال دارد به دلیل ابتلا به این بیماری جان خود را از دست دهد. استیون شزهپانک (Steven Szczepanek) ایمونولوژیست دانشگاه کنتیکت (University of Connecticut) ایالات متحده آمریکا گفت: به راستی کدام ویروس یک تهدید برای ما محسوب می شود؟ آنفلوآنزا ویروسی است که همه ما با آن آشنا هستیم، اما چندان ترسی از آن ندارند.

چرا کووید-19 از ابولا کشنده تر است؟

وقتی شخصی به ویروس ابولا بیمار می شود، خیلی سریع بستری می شود چرا که معمولا دچار استفراغ و اسهال می شود و تنها راه نجات رفتن به بیمارستان و بستری شدن و تحت درمان قرار دریافت است. افرادی که بیشتر در معرض خطر ابتلا به ابولا هستند، کسانی هستند که چه در خانه و چه در بیمارستان مراقب بیماران هستند.

علاوه بر این، ویروس ابولا تا زمانی که قربانی علائمی نداشته باشد گسترش نمی یابد. این امر تعیین می کند که چه کسی به ابولا مبتلا شده و چه کسی مبتلا نشده و به همین دلیل عملیات قرنظینه افراد بسیار ساده تر از کووید-19 صورت میگیرد.

اما در کووید-19 موضوع فرق دارد چرا که برخی افراد به این بیماری مبتلا هستند، اما خود این موضوع را نمی دانند و بدون علائم یا قبل از بروز علائم می توانند این بیماری را گسترش دهند. چنین افرادی تا زمانی که علائم شدید و جدی در آن ها ظاهر نشود بستری نخواهند شد و با شرکت در مراسم و سواحل می توانند ویروس را گسترش دهند بدون اینکه حتی بدانند که به آن آلوده هستند.

هرچه شدت این بیماری در بدن فرد شدیدتر باشد و فرد نکات بهداشتی را نیز رعایت نکند و تعاملات اجتماعی وی در جامعه بیشتر باشد، احتمال انتقال این ویروس به دیگران گسترش می یابد. به همین دلیل است که دولت ها قوانینی مانند قرنطینه و رعایت فاصله اجتماعی و استفاده اجباری از ماسک را وضع کرده اند چراکه افراد بسکمک وجود دارند که ناقل هستند، اما خود از آن بی خبرند و می توانند با بی احتیاطی این ویروس را به دیگران انتقال دهند و با نگاه به همین موضوع ساده می توان به راحتی دریافت که چرا میزان مرگ و میر این بیماری بیش از موارد مبتلا به ابولا است.

منبع: فرادید
انتشار: 12 مهر 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1077

به "5 ویروسِ خطرناک تر از کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 ویروسِ خطرناک تر از کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید