گزارش، دومین سفر رئیس جمهور قرقیزستان به عربستان سعودی در سال 2019

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، دومین سفر رئیس جمهور قرقیزستان در سال 2019 به عربستان سعودی برای افتتاح مجموعه جدید سفارت این کشور در ریاض در حالی صورت می گیرد که در این سال وزیر امور خارجه و نخست وزیر این کشور نیز سفرهایی به عربستان سعودی داشته اند.

گزارش، دومین سفر رئیس جمهور قرقیزستان به عربستان سعودی در سال 2019

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا ارزان قیمت هستید با ما همراه شوید

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روز گذشته دانیار صدیق اف، رئیس دپارتمان سیاست خارجی دفتر رئیس جمهور قرقیزستان به رسانه ها گفت که سورانبای جین بیک اف، رئیس جمهوری این کشور در بازه 15 الی 17 دسامبر یک سفر رسمی دو روزه به عربستان سعودی خواهد داشت. به گفته وی این سفر بنا بر دعوت رسمی ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی به وقوع پیوسته است. این دومین سفر جین بیک اف در سال 2019 به عربستان سعودی است.

ملاقات با پادشاه و ولیعهد سعودی

از جمله برنامه های اعلام شده در جریان سفر جین بیک اف به عربستان سعودی می توان به ملاقات و گفت و گو با چهره های مطرح سیاسی این کشور از جمله پادشاه سعودی، محمد بن سلمان، ولیعهد و وزیر دفاع سعودی، و عبدالله بن محمد الشیخ، رئیس مجلس شورای عربستان اشاره نمود.

بر اساس اعلام وزارت امور خارجه قرقیزستان، بحث و گفتگو پیرامون همکاری های دوجانبه در حوزه های سیاسی، مالی و تجاری، و فرهنگی و انسانی، در این ملاقاتها صورت می گیرد.

همچنین عنوان شده در نتیجه این سفر شماری از اسناد در حوزه های مختلف مالی و سرمایه گذاری، فرهنگی و انسانی، ورزش، آموزش و حوزه های علمی و نیز حوزه بیمه اجتماعی و بازنشستگی به امضا خواهد رسید.

جین بیک اف همچنین قرار است ملاقاتی را نیزبا احمد بن عقیل الخطیب، رئیس هیات مدیره کمیسیون توریسم و میراث ملی عربستان سعودی، و نیز بندر حجار، رئیس بانک توسعه اسلامی به منظور بحث پیرامون همکاری های مالی، تجاری و سرمایه گذاری داشته باشد.

رئیس جمهور قرقیزستان در کنار پادشاه سعودی در جریان نشست چهاردهم سازمان کنفرانس اسلامی در مکه

افتتاح مجموعه جدید سفارت قرقیزستان در ریاض

در جریان سفر جین بیک اف به عربستان سعودی، یکی از برنامه های پیش بینی شده برای وی، افتتاح مجموعه جدید سفارت قرقیزستان در ریاض و ملاقات با قرقیزهای حاضر در عربستان سعودی است.

قرارداد ساخت مجموعه سفارت قرقیزستان در ماه مارس سال 2017 و با حضور ارلان عبدالدایف، وزیر امور خارجه وقت این کشور و فهیر الشواف، مدیرعامل شرکت ساختمانی سعودی الباونی، به امضا رسیده بود. بخش مهمی از بودجه ساخت این مجموعه ساختمانی برای سفارت قرقیزستان از محل یاری های دریافتی از دولت عربستان سعودی تامین شده است. از این رو، قرارداد مذکور به صورت سه جانبه و میان سفارت قرقیزستان در عربستان سعودی، شرکت دولتی خدمات دیپلماتیک وزارت امور خارجه قرقیزستان، و شرکت عربستانی مذکور به امضا رسید.

در ماه آگوست سال 2019 نیز مدیر اجرایی این شرکت ساختمانی عربستانی در بیشکک با رئیس جمهور قرقیزستان ملاقات نموده و پیرامون پروژه های مشترک گفت و گو نمود.

لازم به ذکر است، روابط دیپلماتیک میان قرقیزستان و عربستان سعودی در نخستین ماه های پس از فروپاشی شوروی، در تاریخ 19 اکتبر 1992 شروع شده است. در اکتبر سال 2011 بود که سفارت عربستان سعودی در شهر بیشکک، پایتخت قرقیزستان تاسیس شد و احمد الحمود نخستین سفیر عربستان در قرقیزستان معین شد.

سفرهای اخیر مقامات قرقیز به عربستان سعودی

این سفر جین بیک اف به ریاض در حالی صورت می گیرد که طی یک سال اخیر شاهد چندین سفر دیگر از مقامات عالی رتبه قرقیز به عربستان سعودی بوده ایم.

در فوریه 2019، چنگیز آیداربیک اف، وزیر امور خارجه قرقیزستان نخستین سفر رسمی اش به عنوان وزیر امور خارجه را به عربستان ترتیب می دهد. آیداربیک اف در این سفر با ابراهیم بن عبدالعزیز العصاف، همتای سعودی خود ملاقات نموده و به ویژه سفر مقامات عالی رتبه دو کشور ملاقات و گفت و گو می نماید. امضای یک تفاهم نامه برای برگزاری نشست های مشترک مشورت سیاسی میان وزارتخانه های امور خارجه دو کشور نیز در این ملاقات صورت می گیرد. آیداربیک اف در این ملاقات همچنین با رئیس مجلس شورای عربستان نیز ملاقات می نماید. در این ملاقات نیز وزیر امور خارجه قرقیزستان دعوتنامه رئیس مجلس این کشور را برای سفر رسمی به بیشکک، به رئیس مجلس شورای سعودی تحویل می دهد. ملاقات با عبدالطیف بن رشید الزیانی، دبیرکل اتحادیه عرب آخرین ملاقات آیداربیک اف در این سفر بود.

حضور نخست وزیر قرقیزستان در کنار ولیعهد سعودی در اختتامیه فستیوال شتر

یک ماه بعد، در مارس 2019 نیز دومین سفر مقامات عالی رتبه قرقیز به عربستان سعودی توسط محمدکالی ابوالقاضی اف، نخست وزیر این کشور صورت می گیرد. در این سفر وی در ریاض با ملک سلمان، پادشاه سعودی ملاقات و گفت و گو می نماید. در این ملاقات دو طرف بر توسعه مناسبات سیاسی و مالی تاکید می نمایند. ابوالقاضی اف در این سفر همچنین با مقامات دیگر سعودی نظیر محمد بن سلمان، ولیعهد و وزیر دفاع این کشور، و وزرای محیط زیست و آب و کشاورزی نیز ملاقات و گفت و گو می نماید. شرکت در اختتامیه فستیوال شترها در ریاض آخرین برنامه نخست وزیر قرقیزستان در عربستان سعودی بود.

در همین حال، دو ماه بعد، در آخرین روز ماه مه و در جریان برگزاری چهاردهمین اجلاس سازمان همکاری اسلامی به میزبانی شهر مکه، رئیس جمهور قرقیزستان به عربستان سعودی سفر می نماید. دعوتنامه شرکت در این نشست، دو هفته قبل تر توسط سفیر عربستان سعودی به جین بیک اف تحویل داده شده بود.

در نهایت در نوامبر 2019، حدودا یک ماه پیش نیز وزیر امور خارجه قرقیزستان، چنگیز آیداربیک اف مجددا سفر دیگری را به در عربستان سعودی ترتیب می دهد. شرکت در مراسم پنجاهمین سالگرد تاسیس سازمان کنفرانس اسلامی در شهر جده، علت اصلی سفر آیداربیک اف بود. وی در این ملاقات با دبیرکل سازمان همکاری اسلامی و شماری از مقامات عربستان سعودی ملاقات و گفت و گو می نماید.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 544

به "گزارش، دومین سفر رئیس جمهور قرقیزستان به عربستان سعودی در سال 2019" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، دومین سفر رئیس جمهور قرقیزستان به عربستان سعودی در سال 2019"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید