یاری 10 سنتی وزارت نفت به شهرداری در ازای هر سفر درون شهری با مترو

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، شهردار تهران با اشاره به امضای قرارداد همکاری تعدادی از کلانشهرها از جمله تهران با وزارت نفت برای توسعه حمل و نقل ریلی درون شهری، گفت: با عنایت به این قرارداد به ازای هر سفر درون شهری با مترو، وزارت نفت حدود 10 سنت به ما یاری خواهد نمود و می توانیم از هم اکنون روی یاری های وزات نفت حساب کنیم.

یاری 10 سنتی وزارت نفت به شهرداری در ازای هر سفر درون شهری با مترو

به گزارش خبرنگاران، سید محمدعلی افشانی در مراسم انعقاد قرارداد طرح توسعه حمل ونقل ریلی درون شهری در تهران و هشت کلانشهر که با حضور بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت و محسن هاشمی رفسنجانی، رئیس شورای اسلامی شهر تهران برگزار گردید، گفت: خوشبختانه بهینه سازی مصرف سوخت امروز اهمیت خود را نشان داده است و همگان بر اهمیت هوای پاک و توجه به حمل ونقل عمومی تاکید دارند.

وی با بیان اینکه از 12 سال گذشته تاکنون واژه جدیدی در دنیا مطرح شده است که بر زیست پذیری شهرها تاکید دارد و با دو شاخص هوای پاک و حمل ونقل عمومی شناخته می گردد، ادامه داد: امروز تمام کلانشهرها به ویژه تهران برای ارتقای این دو شاخص کوشش بسیار می نمایند؛ چرا که بهبود این شاخص ها بر سطح رضایت مندی مردم و رفاه آنها تاثیر مستقیم و بسزایی دارد.

شهردار تهران با اشاره قرارداد اخیر گفت: کاری که امروز توسط وزارت نفت انجام شد، یاری شایانی به حمل ونقل عمومی خواهد نمود. تهران نسبت به سایر شهرها از حیث آلودگی و حمل و نقل عمومی وضعیت نامناسب تری دارد. سال گذشته پایتخت 22 روز به دلیل آلودگی هوا تعطیل بود و اگر شرایط اضطراری حاکم نبود، باید روزهای بیشتری تعطیل می شد.

افشانی توضیح داد: آلودگی هوا در تهران در بسیاری از روزها بسیار بیشتر از شرایط استاندارد است و همین امر ضرورت توجه به حمل و نقل عمومی به ویژه توسعه قطار شهری را نشان می دهد.

وی در ادامه از افتتاح کامل خطوط 6 و 7 متروی تهران به طول 54 کیلومتر در سال آینده اطلاع داد و گفت: پیش از این قرارداد نیز کوشش هایی برای خرید واگن مترو داشتیم که از جمله آن ها قراردادی است که زمانی که در معاونت وزارت کشور حضور داشتم، آن را امضا کردم؛ اگرچه به دلیل تغییر چندباره این معاونت قرارداد مذکور معطل ماند. با این وجود، امیدوارم قرارداد هر چه زودتر مراحل نهایی خود را طی کند تا بتوانیم واگن های مورد نظر را خریداری و وارد کشور کنیم.

شهردار تهران تأکید کرد: از نکات مهم این قرارداد که در وزارت کشور امضا شد، این بود که 54 درصد فرایند ساخت واگن ها داخلی بود و راه را برای ساخت 100 درصدی واگن ها باز می کرد. همچنین 70 واگن دیگر را خریداری کردیم که در گمرک بندرعباس است و طی ماه های آینده ترخیص خواهند شد.

افشانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: با توجه به این نکات و با عنایت به قراردادی که با وزارت نفت امضا می کنیم، به ازای هر سفر درون شهری با مترو، وزارت نفت حدود 10 سنت به ما یاری خواهد نمود و می توانیم از هم اکنون روی یاری های وزات نفت حساب کنیم.

وی با اشاره به آلودگی هوای تهران گفت: با توجه به این که در آستانه ورود به ماه های سرد سال قرار داریم و آلودگی هوا در این ایام بیشتر می گردد، از مردم خواهش می کنم یاری نمایند تا طرح های شهرداری برای پیشگیری از آلودگی هوا اجرا گردد. به عنوان مثال طرح لزوم اخذ معاینه فنی برای خودروهایی که در تهران تردد می نمایند را ارائه داده ایم که متاسفانه برخی در مقابل آن مقاومت و تحصن می نمایند.

افشانی اعلام کرد: سوخت در کشور ما تقریباً مجانی است و طرح های معاینه فنی برای کاهش مصرف سوخت مورد استقبال قرار نمی گیرد. برای مقابله با آلودگی هوا اجبار معاینه فنی را از خودروهایی که در محدوده طرح ترافیک تردد می کردند، به کل شهر تسری دادیم اما به دلیل مقاومت ها مجبور شدیم دو هفته به خودروها مهلت دهیم.

شهردار تهران ادامه داد: امیدواریم در این بازه زمانی خودروهایی که در تهران تردد می نمایند، معاینه فنی خود را بگیرند و تمام کوشش ما برای جلوگیری از آلودگی هوایی که در آن تنفس می کنیم، به ثمر بنشیند. تنفس هوای سالم حق همه مردم است و با توجه به این که هوای تهران در ماه های آینده به شکل نگران نماینده ای آلوده خواهد شد، اجرای این تمهیدات بسیار لازم است. نباید فراموش کنیم که معاینه فنی به نفع همه مردم است.

در سرانجام این مراسم، تفاهم نامه همکاری میان شهرداری تهران، اصفهان، اهواز، شیراز، تبریز، کرمانشاه، مشهد، کرج و قم با شرکت بهینه سازی مصرف سوخت امضا شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 اسفند 1397 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 10

به "یاری 10 سنتی وزارت نفت به شهرداری در ازای هر سفر درون شهری با مترو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یاری 10 سنتی وزارت نفت به شهرداری در ازای هر سفر درون شهری با مترو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید