کاوش تپه آناقیز چورس چایپاره شروع شد

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، خبرنگاران/آذربایجان غربی گروهی متشکل از باستان شناسان چند کشور اروپایی کاوش در تپه آناقیز چورس را شروع کردند.

کاوش تپه آناقیز چورس چایپاره شروع شد

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، هیات متشکل از کشورهای اتریش، آلمان و ایتالیا و به سرپرستی دانشگاه اینسبورگ و در پی مذاکرات سال گذشته در این روستا ساکن شده اند و به مدت دو هفته مطالعات اولیه و اسکن های ژئو مغناطیس را انجام خواهند داد.

فرماندار چایپاره در ملاقات با این هیات که چند نفر باستان شناس ایرانی آنها را همراهی می کردند، با اشاره به تاریخچه ای از کاوشهای باستان شناسی در این منطقه گفت: همه این کاوش ها در قلعه اورارتویی بسطام و قبل از انقلاب انجام پذیرفته و این هیأت اولین کاوشگران بعد از انقلاب هستند که در استان آذربایجان غربی کارهای باستان شناسی را انجام می دهند.

اصغری با بیان اینکه باستان شناسی نوعی انسان شناسی است چون گذشته و پیشینه انسان ها را آنالیز می نماید، اضافه نمود: این کاوش ها و توسعه صنعت گردشگری از اولویت های دولت تدبیر و امید است.

وی با بیان اینکه اورارتوها با پادشاهی روسای دوم 750 سال قبل از میلاد در قلعه بسطام مستقر بوده و بر بخش وسیعی از آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و بخشی از کشور ترکیه حکمرانی می کردند، گفت: یافته های باستان شناسی از تاریخ 6000 ساله این منطقه خبر می دهد.

درویش زاده سرپرست گروه باستان شناسی نیز در این ملاقات گفت: دانشگاه اینسبورگ مطالعات زیادی در زمینه تمدن اورارتویی داشته است و قبل از ایران در کشورهای آذربایجان و گرجستان مطالعات وسیعی داشته اند و اکنون نیز در ارمنستان مشغول کاوش هستند.

وی اضافه نمود: این فعالیت ها با بازدید اولیه در تابستان سال قبل و درپی انجام تفاهم نامه سفیر اتریش در ایران و پژوهشگاه باستان شناسی ایران شروع شده است و به مدت چهار سال و در فصول کاری مختلف انجام خواهد شد.

عکس تزئینی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 595

به "کاوش تپه آناقیز چورس چایپاره شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاوش تپه آناقیز چورس چایپاره شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید