چطور از بیماران کرونایی در خانه نگهداری کنیم؟

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، تعداد زیادی از بیماران کرونایی این روزها با بهبود نسبی حالشان مرخص می شوند تا دوران نقاهت را در خانه بگذرانند اما همین دوران هم بایدها و نبایدهایی دارد که می بایست رعایت شوند.

چطور از بیماران کرونایی در خانه نگهداری کنیم؟

جهت دریافت خدمات در ضد سرقت با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، تعداد قابل توجهی از مراجعان به بیمارستان های استان سمنان بابت کرونا به بستری منجر نمی شوند و فرد حتی اگر هم به این بیماری مبتلا شده باشد با استراحت در منزل و به راحتی از عهده این بیماری برمی آید کرونا تنها در مواردی خاص نیازمند بستری در بیمارستان است.

از سوی دیگر بیمارستان ها عموماً مملو از بیمار هستند برای مثال بیمارستان امام حسین (ع) شاهرود در حال اجرا تمهیداتی است تا بتواند ظرفیت بیماران کرونایی خود را افزایش دهد. بازدید میدانی از بیمارستان حاکی از آن است که تمام بخش ها و حتی سی سی یوها نیز مملو از بیماران کرونایی هستند.

فرایند رسیدگی به یک بیمار کرونایی

مراحل پذیرش یک بیمار کرونایی به این شکل است که ابتدا فرد با آمبولانس به اورژانس انتقال داده شده سپس در تریاژ معاینه و ویزیت می گردد، سپس پذیرش شده و در اورژانس علائم عمومی وی تست می شوند و برحسب این داده ها فرد رتبه بندی و گروه بندی می گردد اگر تشخیص وخامت حال باشد به بخش بیماران حاد منتقل و پس از سی تی اسکن و تشخیص اولیه کرونا راهی سی سی یو و یا بخش بیماران کرونایی شده تا درمانش شروع گردد.

اما هستند کسانی هم که بعد از تست از آن ها و نشان دادن حال عمومی مناسب به توصیه پزشکان به خانه بازگشته تا در منزل استراحت نمایند همچنین بیماران بهبودیافته نیز مرخص می شوند تا هم در منزل ادامه درمانشان را طی نمایند و هم جا برای پذیرش بیماران احتمالی دیگر در بیمارستان باشد.

بیمار با آموزش مرخص می گردد

ذبیحی یکی از پرستاران بیمارستان امام حسین (ع) بابیان این که بیماران پس از بهبودی مرخص می شوند تا دوران نقاهت را در خانه بگذرانند، می گوید: اولاً بیمار تا زمانی که بهبود پیدا نکرده مرخص نمی گردد ثانیاً این بیماران نیازمند تقویت بنیه جسمی و حتی روحیه هستند درنتیجه در خانه به راحتی می توانند دوران نقاهت را با رعایت نکات بهداشتی بگذرانند.

نادمی، سرپرستار یکی از بخش های بستری کرونا در بیمارستان امام حسین (ع) شاهرود نیز می گوید: بیمارانی که بهبود پیدا می نمایند مرخص می شوند اما پیش از آن در اتاقی که انتهای بخش تعبیه شده حضور پیدا می نمایند یکی از همکاران ما تمام موارد را درباره بیماری، راه های انتقال، بهداشت فردی، استفاده از داروها، قرنطینه و … را به بیماران آموزش می دهد درنتیجه باید گفت تا زمانی که از این موارد اطمینان حاصل نگردد کسی ترخیص نخواهد شد.

همان طور که رضا چمن، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بیان کرد کرونا در 80 درصد موارد بیماری کرونا مسئله ای برای انسان های پدید نمی آورد حتی ممکن است فردی دچار این بیماری گردد اما خودش حتی نفهمد و پس از چند روز استراحت بهبود یابد، این بیماری در 14 درصد علائم خود را بروز می نماید در چهار درصد فرد را بستری و بیمارستانی می نماید و در دو درصد امکان مرگ بیمار وجود دارد درنتیجه تعداد زیادی از بیماران کرونایی بهبود پیداکرده و مرخص می شوند و این طبیعی است.

روحیه بیماران کرونایی

از سوی دیگر باید گفت بیماران کرونایی عموماً ازلحاظ روحیه چندان شرایط جالبی ندارند و خانه می تواند تحول عظیمی را به یک باره در روحیه آن ها که بعضاً یک هفته در بیمارستان آن هم بدون دیدار بوده اند، ایجاد کند.

فرشته کریمیان، روانشناس می گوید: قرنطینه بیمارستان با قرنطینه منزل تفاوت دارد آزادی عملی که انسان ازلحاظ جسمی و روحی در خانه دارد با بیمارستان متفاوت است درنتیجه امروز به نظر می رسد مشکل روحی یکی از مهم ترین مسائل بیماران کرونایی باشد.

کریمیان بابیان این که ترخیص بیماران کرونایی ازلحاظ پزشکی در تخصص بنده نیست اما ازلحاظ روان شناسی به طرز بسیار زیادی می تواند مؤثر باشد، ابراز کرد: بعضی از این افراد خود را مقصر آلودگی تعدادی از پایگاه اینترنتی مأواان و خانواده خود می دانند از طرف دیگر خود را سرزنش می نمایند که چرا مراقب نبوده اند از سوی دیگر اخبار تلخ فضای مجازی و … سبب می گردد تا شرایط نامساعدی برای بیماران رخ دهد که حتی در سیستم ایمنی بدنشان تأثیر منفی بگذارد.

راه های انتشار و انتقال را بدانیم

الزامات مرخص کردن مبتلایان به کرونا چیست؟ آیا این تصمیم درست است؟ دراین باره نسترن علیزاده، کارشناس می گوید: بیمار مبتلا به کرونا حتی بعد از ترخیص هم ناقل است اما اگر رعایت تمام نکات صورت گیرد می تواند خطری برای دیگران نداشته باشد همان طور که امروز ممکن است فرد مبتلا کنار ما به فروشگاه بیاید و ما اصلاً ندانیم.

علیزاده بابیان این که اگر راه انتقال کرونا را بدانیم به نظر می رسد خیلی از مسائل در ارتباط با خانه ماندن بیماران حل می گردد، بیان می نماید: کرونا زمانی منتقل می گردد که ذرات آب دهان یا بینی فرد مبتلا وارد چشم، گوش، بینی و دهان فرد دیگری گردد در نتیجه اگر شما فاصله توصی شده بیش از یک متر و نیم و نکات ایمنی را رعایت کنید کرونا نمی گیری.د اگر قرار باشد همه به راحتی کرونا بگیرند که امروز یک پزشک و پرستار سالم نمی ماند.

وی می افزاید: در ارتباط با ترخیص بیماران نیز کافی است همین کار را با جلوگیری از انتشار بزاق دهان و مخاط دهانی و بینی بیمار کرد، کافی است بیمار در خانه ماسک بزند و ترجیحاً در یک اتاق جدا بخوابد. ظرف آبخوری و غذاخوری جداگانه ای داشته باشد که مدام ضدعفونی و با وایتکس و آب شستشو گردد. افراد به دیدارش نیایند و تنها یک یا دو عضو خانواده برای کارها به بیمار یاری نمایند. این گونه می توان بیمار را 20 روز هم در خانه نگه داشت و اتفاق خاصی هم نمی افتد.

باید دانست که بیماران کرونایی از لحاظ روحی شرایط خوبی ندارند درنتیجه سرزنش کردن آن ها امری نکوهیده است. بیماران معمولاً از این می ترسند که دیگر اعضای خانواده مانند فرزندانشان را درگیر نمایند پس باید مراقب بود چراکه روحیه ای شنماینده دارند و مردم فکر ننمایند که هر بیمار را دیدند باید از اطرافش متواری شوند چراکه این رفتارها تصاویر ناخوشایندی را در ذهن کرونایی ها برجای می گذارد.

منبع: مهر

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 28 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 691

به "چطور از بیماران کرونایی در خانه نگهداری کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور از بیماران کرونایی در خانه نگهداری کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید