پیش بینی جهش کرونا در روزهای آینده

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، خبرنگاران : فرایند آماری از جهش ابتلا به کرونا در روزهای اتی خبر می دهد با این حال از سرعت رشد مرگ بر اثر کرونا کاسته شده است.

پیش بینی جهش کرونا در روزهای آینده

به گزارش خبرنگاران، در روزهای آغازین تابستان بازهم فرایند ابتلای بیماری در کشور افزایشی شد. آنالیز آمارها در این ماه نشان از سه نکته مهم دارد که مهمترین آنها احتمال بالای افزایش ابتلا در ایران در روز های آینده است.

شرایط ابتلا در روزهای اخیر فرایندی صعودی را به ثبت رسانده است. این در حالی است که در هفته های پایانی بهار آمارها باوجود نوسانات متعدد انتظار فرایندی نزولی را در آمارهای کرونایی کشور شکل داده بود.

رکورد رشد ابتلا در دو هفته اخیر

در روز هفت تیر ماه تعداد مبتلایان روزانه کرونایی در ایران از سوی وزارت بهداشت و درمان 12 هزار و 351 نفر اعلام شد که نسبت به روز قبل خود تقریبا 27 درصد رشد داشته است.

در آنالیز دقیقتر آمار کرونایی میتوان ابتلا را در مجموع هفت روزه در موقعیت های مختلف مقایسه کرد. آمارها نشان می دهد مقدار ابتلای به کرونا در هفت روز گذشته برابر با 74 هزار و 472 نفر بوده که نسبت به قبل 2.57 درصد رشد داشته است . این رشد در تمام دو هفته گذشته بی سابقه بوده است.

این در حالی است که در تابستان سال گذشته، جهش و رشدهای آماری بیشتر در بخش فوتی ها ومرگ و میر ثبت شده و ابتلا تغییرات چندانی را ثبت ننموده بود.

مقایسه آمار سه متغیر مهم با موقعیت مشابه خود در سال گذشته حاوی نکات قابل توجهی است.

برای درک مقدار تغییرات در شرایط ابتلای کرونا می توان فرایند رشد در مجموع هفت روزه هر متغیر را با همین فرایند در سال گذشته خود مقایسه نموده و فرایند این رشد را برای آنالیز شرایط شیوع تحلیل کرد.

در همین رابطه از ابتدای خرداد تا کنون رشد ابتلا هر گز پایین تر از 170 درصد نبوده است. فرایند رشد سالانه ابتلا نشان می دهد در ابتدای سومین ماه بهاری در کشور رشد ابتلای کشوری در ایران فرایندی نزولی داشته و تا 19 خرداد تا مرز 177 درصد پایین آمد. پس از آن دوباره این رشد افزایش پیدا نموده و در نهایت در روز هفتم تیر ماه به 323 درصد رسیده است.

به عبارت دیگر مقایسه ابتلا نشان می دهد هرچند در روزهای ابتدایی خرداد شدت شیوع نسبت به سال گذشته در حال کاهش بوده اما دوباره از روز بیستم خرداد همه گیری این بیماری افزایش پیدا نموده و فاصله مقدار ابتلا در روزهای اخیر نسبت به سال قبل در حال بیشتر شدن است.

این در حالی است که مقایسه مقدار مرگ و میر و بستری با سال گذشته نشان دهنده آن است که اکنون رشد سالانه این دو شاخص نزدیک به صفر رسیده است.

مقایسه بستری ها در قاب سالانه

تعداد بستری ها در هفت روز ابتدای تیر ماه برابر با 8 هزار و 807 نفر رقم خورد. این متغیر در مقایسه با روز قبل خود 6.6 درصد افزایش پیدا کرد.

اما در ارزیابی رشد سالانه بستریهای هفت روزه مشاهده می گردد شدت این شاخص از ابتدای خرداد تا کنون در حال کمتر شدن بوده است. به اسم مثال در ابتدای خرداد مقدار رشد بستری در بازه 365 روز معادل با 330 درصد بوده اما به مرور با کاهش و ثبات بستریهای روزانه در ایران این متغیر به صفر درصد تنزل پیدا نموده است.

به عبارت دیگر شدت بستری در کشور تغییر چندانی با آنچه در سال گذشته داشته است ننموده و اکنون برابر با همان موقع به ثبت رسیده است. آمار فوتی ها هم گویای همین فرایند آماری است.

کاهش رشد سالانه مرگ ومیر کرونا

در هفت روز ابتدایی تابستان مجموعا در ایران 857 نفر جان خود رابر سر ابتلا به بیماری کرونا از دست داده اند. مقایسه این رقم با روز گذشته نشاندهنده رشد 1.2 درصدی متغیر سیاه کرونایی است.

اما در مورد متغیر مرگ و میر آمارها نشان می دهد مقدار مرگ و میر درابتدای خرداد در مقایسه با دوره مشابه در سال گذشته با رشد 342 درصد روبرو بوده است. اما از ابتدای خرداد فرایند رشد مرگ و میر بر اثر کرونا در مقیاس سالانه جهت نزولی داشته و در آخر در روز 7 تیر ماه به صفر درصد کاهش پیدا کرد. یعنی تعداد فوتی ها در دوره مورد آنالیز تغییر نسبت به تعداد فوتی ها در دوره مشابه سال گذشته نداشته و مقدار فوتی در همان حد سال گذشته بوده است.

این کاهش در آمار ها نشان از دو اتفاق مهم دارد

نخست این که در سال گذشته در بخش مرگ و میر در ابتدای تابستان جهشی شکل گرفت که اکنون باوجود ثبت کاهشی اندک در متغیرها بازهم در همان سطح از سیاهی آماری قرار گرفته ایم. این اتفاق در مقدار بستری های روزانه هم به ثبت رسیده است.

این در حالی است که موقعیت ابتلا نشان از فاصله حد اقل 170 درصدی شیوع کرونا با سال قبل دارد. ضمن آنکه رشد ابتلا هم در حال افزایش است. به عبارت دیگر در میان شاخص های کرونایی کشور در 40 روز گذشته، ابتلا از رشد بیشتری برخوردار بوده است.

نکته دوم در تحلیل آماری این شاخص ها آن است کاهش رشد ابتلا نشاندهنده موفقیت بیشتر کادر درمان در کنترل بیماری نسبت به سال 99 بوده اما به علت جهش های بوجودآمده در ماهیت ویروس سرکشی این بیماری و قدرت شیوع آن اکنون قوی تر از نیروی درمان دارد پیشتاری می نماید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 23 تیر 1400 بروزرسانی: 23 تیر 1400 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1618

به "پیش بینی جهش کرونا در روزهای آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی جهش کرونا در روزهای آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید