همسویی دولت و شهرداری به نفع بازار مسکن

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، بیشتر کارشناسان مسکن و اقتصاددانان اذعان می دارند که یکی از راه های برون رفت از شرایط رکود و تداوم رونق بازار مسکن، تقویت هدفمند و اصولی تقاضای مسکن در گروه های میانی جامعه است. چرا که در این صورت، بازار مسکن می تواند بدون دچار شدن به التهاب تورمی، روال صحیح خود را طی نموده و در نهایت منجر به رونق سایر بخش های اقتصاد کشور گردد.

همسویی دولت و شهرداری به نفع بازار مسکن

جهت دریافت خدمات قیمت آلاچیق با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش مجله ی دلتا این نکته ای است که علی چگنی، مدیر کل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی نیز در گفت و گوی خود با ماهنامه تجارت فردا بر آن تصریح می نماید.

با توجه به این که در ماه گذشته تعداد معاملات مسکن از رقم 16 هزار واحد مسکونی فراتر رفت، شاید این شاخص را بتوان به منزله عبور بازار مسکن از رکود 36 ماهه اش دانست.

با فرض صحت این دیدگاه، این کارشناس مسکن در گفت وگوی خود تصریح می نماید که شروع رونق از سمت و سوی تقاضای مسکن رقم خواهد خورد؛ چون در این صورت فراوری نماینده با امید بیشتری به فراوری خواهد پرداخت و رونق تداوم خواهد یافت.

از نظر این کارشناس بازار مسکن دو فاکتور عمده در تحلیل بازار مسکن مهم است که اولی به مسائل درونی بازار؛ مانند قیمت زمین، هزینه تمام شده، احتیاج خانواده ها و نظایر آن باز می گردد و مساله دوم به تاثیر سایر بازارها بر بازار مسکن مربوط می گردد که برای مثال در شاخص های سرشماری و آمار کلان کشور باید جست و جو کرد.

با این فرض که فعلا بازار مسکن وارد دوران رونق خود شده است، علی چگنی دو شرط اساسی برای تداوم رونق این بازار ذکر می نماید: شرط اول اقتصاد کلان و شاخص های آن از جمله نرخ تورم است و شرط دوم، نرخ سود بانکی و تقاضای واقعی موجود در بازار برای مسکن است.

از این نظر به گفته وی تقاضای بالقوه ای درحال شکل گیری است؛ چرا که اکنون 220 هزار نفر در صندوق های سرمایه گذاری بانک ها سرمایه گذاری نموده اند؛ یعنی سالی 110 هزار نفر می توانند وام بگیرند و قطعا به دنبال خرید مسکن خواهند بود.

از نظر این مدیر حوزه مسکن، ساختار تقاضا، ساختار جمعیت و ساختار خانواده به شکلی است که بازار سفته بازی و سوداگری در حوزه مسکن کاهش یافته است و عمدتا خریداران و فروشندگان واقعی در این بازار فعالیت می نمایند.

علی چگنی پیش بینی می نماید که در نیمه دوم سال جاری شاهد رونقی نسبی در بازار مسکن باشیم که می تواند شامل معاملات در همین سطوح و حتی کمی بالاتر باشد.

وی در بخش پایانی این گفت و گو حضور محمد علی نجفی در شهرداری تهران را که باعث همسویی بیشتر دولت و شهرداری است، به فال نیک گرفته و این مساله را یکی از فاکتورهای اصلی تداوم رونق بازار مسکن می داند.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 4 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 771

به "همسویی دولت و شهرداری به نفع بازار مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همسویی دولت و شهرداری به نفع بازار مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید