موگرینی در آخرین کنفرانس خود درباره برجام چه گفت؟

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، ایرنا نوشت: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه دوباره بر کوشش اروپا برای حفظ برجام تاکید نمود.

موگرینی در آخرین کنفرانس خود درباره برجام چه گفت؟

به گزارش وب سایت رسمی اتحادیه اروپا، فدریگا موگرینی روز دوشنبه در نشست سالیانه سفرای کشورهای اروپایی در بروکسل گفت: ما به دنبال نجات توافق هسته ای (برجام) هستیم.

موگرینی در آخرین کنفرانس خود اضافه نمود: ما برای حفظ توافق هسته ای در حال آنالیز روش های نوآورانه و همکاری با سازمان ملل متحد هستیم.

مشاور فدریکا موگرینی مسؤول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه از کناره گیری قریب الوقوع وی از سمتش اطلاع داد.سابرینا بلوسی در پیامی در حساب کاربری توئیتر خود نوشت: موگرینی بزودی با سمت خود به عنوان مسؤول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا خداحافظی می نماید.وی نوشت: موگرینی این موضوع را در نشست سالیانه سفرای اتحادیه اروپا بیان نموده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه نیز در گزارشی از نشست دو روزه وزیران دفاع و خارجه اتحادیه اروپا در هلسینکی فنلاند، بیان کرد که توافق هسته ای ایران و دفاع اروپایی از محورهای این نشست بود.

موگرینی در این گزارش که در وبلاگ رسمی اش منتشر شد، گفت که در نشست وزیران دفاع اتحادیه اروپا که پنجشنبه و آدینه گذشته در هلسینکی پایتخت فنلاند برگزار گردید، برای اولین بار تغییرات اقلیمی به عنوان تهدیدی علیه امنیت جمعی اروپا شناسایی شد.

به گفته موگرینی، در این نشست همچنین درباره چگونگی مقابله با فجایع طبیعی، منازعات ناشی از تغییرات اقلیمی و کاهش تاثیرات زیست محیطی سامانه های دفاعی برای اولین بار به عنوان موضوعات دفاعی بحث و گفتگو شده است.

موگرینی تاکید نمود که در نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا مسائل مربوط به غرب آسیا از جمله سوریه و خلیج فارس و راه های حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نیز آنالیز شد.

موضوع برجام و ایران در نشست چهارجانبه میان موگرینی و وزیران خارجه انگلیس، آلمان و فرانسه نیز مطرح شد. مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از خروج از نشست هلسینکی در جمع خبرنگاران، گفت: اروپا ضمن ادامه کوشش ها برای حفظ توافق جامع (هسته ای) سال 2015 قدرت های جهانی با ایران، از هر پیشرفتی در ورای برجام برای حفظ آن نیز استقبال می نماید.

موگرینی اضافه نمود: وظیفه من حفاظت از اجرای کامل توافقات موجود است؛ اما چنانچه قرار باشد اقدامات دیگری نیز بر اساس برجام و برای تکمیل آن شکل گیرد، اتحادیه اروپا از آن اقدامات استقبال می نماید.

هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان نیز روز آدینه پس از نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در فنلاند، گفت که بروکسل به کوشش های خود برای حفظ توافق هسته ای با ایران ادامه خواهد داد.ماس پس از گفت وگو با همتایان انگلیسی و فرانسوی اش در هلسینکی فنلاند، اضافه نمود: اروپا کوشش های دیپلماتیک برای حفظ توافق هسته ای برجام را افزایش خواهد داد.

دومینیک راب وزیر امور خارجه انگلیس نیز در جمع خبرنگاران، گفت: وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در نشست هلسینکی خواستار حفظ توافق هسته ای ایران و حفظ امنیت آبراهه تجاری خلیج فارس بودند.راب اضافه نمود: کشورهای اروپایی در صدد هستند که با همکاری یکدیگر، ایران را به ادامه حضور در این توافق ترغیب نمایند.

وزیر امور خارجه انگلیس تأکید کرد: توافق هسته ای تنها گزینه روی میز است که می تواند ایران را از دستیابی به سلاح هسته ای باز دارد.دیدیر ریندرز وزیر امور خارجه و معاون نخست وزیر بلژیک روز آدینه در هلسینکی خاطرنشان کرد: در کوششیم مفاد برجام را اجرا کنیم و گفت وگوی دیپلماتیک با ایران برای اتحادیه اروپا از اهمیت و اولویت خاصی برخوردار است.

ریندرز اضافه نمود: ما نگران مسائل امنیتی و آزادی کشتیرانی هستیم و می کوشیم تا مفاد برجام را اجرا کنیم. پیدا کردن راه هایی برای تضمین آزادی کشتیرانی در منطقه و در عین حال، همکاری با ایران برای اجرای صحیح توافق هسته ای اولویت ماست.

موگرینی و امضا نمایندگان اروپایی برجام (انگلیس، آلمان و فرانسه) در این نشست که به فاصله اندکی پس از نشست سران گروه 7 در فرانسه برگزار گردید، مواردی که در همین ارتباط در دیدار سران این کشورها در شهر بیاریتز مطرح شده، را پیگیری کردند.

23311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 15 مهر 1398 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 261

به "موگرینی در آخرین کنفرانس خود درباره برجام چه گفت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موگرینی در آخرین کنفرانس خود درباره برجام چه گفت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید