مناقشه در مرز تاجیکستان و قرقیزستان یک کشته و 20 زخمی بر جای گذاشت

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، در پی موج جدید درگیری در مرز تاجیکستان و قرقیزستان یک شهروند تاجیک کشته و بیش از 20 نفر زخمی شدند.

مناقشه در مرز تاجیکستان و قرقیزستان یک کشته و 20 زخمی بر جای گذاشت

به گزارش خبرنگار خبرنگاران در دوشنبه، در پی موج جدید درگیری میان شهروندان مناطق مرزی تاجیکستان و قرقیزستان یک نفر کشته و 20 تن دیگر زخمی شدند.

بنابه این گزارش، فرد کشته شده حسین حکیم اف شهروند 43 ساله روستای خواجه اعلا ناحیه اسفره استان سغد تاجیکستان می باشد که بر اثر تیراندازی که از جانب مرزبانان قرقیزستان شلیک شده جان باخته و 3 ساکن دیگر این منطقه زخمی راهی بیمارستان شدند.

در درگیری دیگری روز 13 مارس در ناحیه واروخ همجوار با آقسای - تمدیق قرقیزستان بیش از 20 نفر بر اثر پرتاب سنگ زخمی شدند.

علت این درگیری احداث جاده از سوی مقامات قرقیز در منطقه مورد بحث عنوان شده است.

تاجیک ها درخواست کرده اند که احداث این جاده تا زمان تقسیم و علامت گذاری مرز قطع شود اما طرف قرقیز چند روز پیش ساخت این جاده را دوباره آغاز کرد.

با این حال، بنابر گزارش رسانه های قرقیزی اخیرا میان سراج الدین مهر الدین و چنگیز حیدر بیک اف وزرای امور خارجه تاجیکستان و قرقیزستان تماس تلفنی برقرار شده است.

روسای نهادهای دیپلماتیک 2 کشور وضعیت در مرز میان تاجیکستان و قرقیزستان را مورد بررسی قرار داده و بر ضرورت کاهش تنش زدایی، همکاری نزدیک میان ارگان های مرتبط 2 کشور با هدف حفظ و تقویت روابط محبت آمیز میان مردم تاکید کردند.

خدمات مرزبانی کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان با انتشار بیانیه ای مدعی شده که طرف قرقیزی با نادیده دریافت توافقات دوجانبه احداث جاده در منطقه مورد بحث 2 کشور را آغاز کرده که این امر باعث ایجاد درگیری میان مردم 2 کشور شده است.

در این بیانیه آمده است: زمانی که ساکنان واروخ تاجیکستان با آغاز ساخت این جاده مخالفت کردند از طرف قرقیزها به آنان شلیک شد.

علاوه بر این مقامات انتظامی قرقیزستان راه اسفره - واروخ را مسدود و 30 نفر از ساکنان واورخ را به گروگان دریافتد.

همچنین در واروخ حدود 50 تا 60 شهروند قرقیزستان تحت رهبری ارکین جالجی اف یکی از مقامات منطقه آقسای در ناحیه باتکن قرقیزستان گرد هم آمده و به سمت ساکنان واروخ سنگ اندازی کردند که در نتیجه این حادثه 11 نفر مجروح و به بیمارستان منتقل شدند.

در این بیانیه در مورد سرنوشت گروگانها چیزی گفته نشده اما بنا به گفته ساکنان واروخ آنان را با یک شهروند قرقیزستان تعویض و آزاد کردند.

خدمات مرزبانی کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان همچنین در بیانیه خود کشته شدن حسین حکیم اف 43 ساله، زخمی شدند سعید شریف عوض زاده پلیس، رحیم ایوب اف و مقصد جان حاتم اف از شهروندان تاجیکستان را تایید کردند.

همچنین گفته می شود که ساکنان قرقیزستان یک انبار محصولات و یک آسیاب مربوط به عبدالمجید ملاجان اف ساکن منطقه چارکوه تاجیکستان را آتش زده و مالک این آسیاب نیز در حال حاضر در بیمارستان بستری است.

بر اساس بیانیه خدمات مرزبانی کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان در حال حاضر وضعیت در مرز آرام بوده و تحت کنترل مرزبانان 2 کشور واقع شده است.

هیات تاجیکی تحت ریاست معاون فرماندار استان سغد به منظور تثبیت وضعیت میان 2 کشور در محله زرفشان شهر اسفره با هیات قرقیزی مذاکرات لازم را انجام داده اند.

انتهای پیام/.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 5 تیر 1398 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 103

به "مناقشه در مرز تاجیکستان و قرقیزستان یک کشته و 20 زخمی بر جای گذاشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مناقشه در مرز تاجیکستان و قرقیزستان یک کشته و 20 زخمی بر جای گذاشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید