جهت قهرمانی دختران شطرنجباز ایران درآسیا با مچ گیری از مغول ها

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، به گزارش خبرنگاران، مسابقات شطرنج قهرمانی زیر 14 سال آسیا اولین رویدادی بود که شطرنج بازان ایران در سال 1400 در آن شرکت کردند. این رقابت ها طی روزهای 7 تا 9 فروردین ماه به صورت آنلاین برگزار گردید.

جهت قهرمانی دختران شطرنجباز ایران درآسیا با مچ گیری از مغول ها

12 کشور آسیایی از جمله ایران با بیش از یک تیم در این رویداد شرکت داشتند طوری که در مجموع 24 تیم در بخش دختران و 32 تیم در بخش مردان برگزارکننده رقابت های زیر 14 سال آسیا شدند.

شطرنج ایران با دو تیم A و B در هر یک از بخش دختران و پسران مسابقات شرکت داشت. تیم های A ایران پس از 9 دور رقابت با حریفانشان پیروز شدند به عنوان نایب قهرمانی بخش پسران و دختران دست یابند. این نایب قهرمانی در بخش پسران به واسطه 6 برد، 2 تساوی و یک باخت به دست آمد و در بخش دختران هم 7 برد، یک باخت و یک تساوی منجر به نایب قهرمانی شد.

البته که پس از گذشت 10 روز عنوان نایب قهرمانی دختران به قهرمانی ارتقا یافت. اینجا به جایی به خاطر تقلب مغول ها بود که البته در همان اوایل مسابقات مچ شان توسط ایرانی ها گرفته شد اما اثبات آن به برگزارکنندگان و ناظران مسابقات به بعد از مسابقات کشیده شد.

امیررضا پور رمضانعلی مدیر تیم های ملی شطرنج در مصاحبه با خبرنگاران در خصوص موضوعی که به زعم ایران تقلب بود و اعتراض نمایندگان کشورمان را به همراه داشت و راستا اعلام و پیگیری آن تا حاصل شدن نتیجه موردنظر شرح داد.

وی با تاکید بر اینکه تقلب مقابل ایران در دور سوم مسابقات قهرمانی آنلاین آسیا و توسط تیم مغولستان رخ داد، گفت: شطرنج باز مغولستانی مقابل عسل ابراهیمی مرتکب تقلب شد. ابراهیمی قهرمان زیر 12 سال شطرنج کشورمان است اما عملکرد او در این ملاقات غیرقابل پیش بینی بود که خوشبختانه خیلی زود و از همان اوایل بازی این دور متوجه آن شدیم. وقتی موضوع را دقیق زیر نظر گرفتیم به تقلب حریف پی بردیم.

مدیر تیم های ملی شطرنج ادامه داد: عملکرد شطرنج باز مغولستانی بالاتر از آنچه بود که انتظارش را داشتیم چون از یک نرم افزار کامپیوتری (انجین) استفاده می کرد که بهترین و نتیجه بخش ترین حرکت را به او نشان می داد و در واقع او با یاری این نرم افزار دست به انتخاب و جا به جایی مهره ها می زد. این مسئله برای ما خیلی زود عیان شد، آن را به هیات برگزاری و کمیته داوران مسابقات اطلاع دادیم اما متاسفانه اعتراض ایران مورد رسیدگی قرار نگرفت.

پور رمضانعلی با یادآوری اینکه تیم بانوان ایران در دور سوم مسابقات زیر 14 سال شطرنج قهرمانی آسیا با نتیجه 2.5 به 1.5 مقابل مغولستان متحمل شکست شد، تاکید نمود: با سماجت اعتراض خود نسبت به تقلب بازیکن مغولستانی که روی نتیجه نهایی تاثیر زیادی گذاشته بود را پیگیری کردیم. البته در طول مسابقات، برگزارکنندگان بازی ها زیر بار پذیرش این واقعیت نرفتند و به همین دلیل ایران با در نظر دریافت این باخت دوم شد. بعد از اتمام مسابقات پیگیری های خود را ادامه دادیم و پیروز شدیم با ارائه مستندات لازم و دقیق کمیته برگزارکنندگان مسابقات و کمیته داوران را توجیه کنیم که بازیکن مغولستانی مرتکب تخلف شده است.

وی تاکید نمود: اینگونه شد که نتیجه ملاقات ایران و مغولستان در دور سوم رقابت های قهرمانی زیر 14 سال دختران آسیا 2.5 بر 1.5 به سود ایران تغییر کرد. با تغییر این نتیجه ایران قهرمان مسابقات معرفی گردید.

مدیر تیم های ملی شطرنج همچنین در خصوص تصمیمات تنبیهی که از طرف کنفدراسیون شطرنج آسیا و برگزارکنندگان مسابقات زیر 14 سال آسیا برای بازیکن متخلف مغولستان در نظر گرفته شده، اعلام نمود: تمام امتیازات و بردهایی که توسط این بازیکن متخلف در رقابت با نمایندگان ایران و دیگر کشورها به دست آمده بود از او گرفته شد و به نفع حریفانش تغییر کرد. در کل هم نام این بازیکن از جدول مسابقات حذف شد. به طور حتم برای او جریمه و محرومیت یک ساله هم در نظر گرفته می گردد.

پوررمضانعلی گفت: در مسابقات جهانی و در صورت بروز چنین تخلفی، کل تیمی که بازیکن آن مرتکب خلاف شده است از جدول مسابقات کنار گذاشته می گردد اما برای این رقابت ها به حذف خودِ بازیکن متخلف اکتفا شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1400 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1495

به "جهت قهرمانی دختران شطرنجباز ایران درآسیا با مچ گیری از مغول ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهت قهرمانی دختران شطرنجباز ایران درآسیا با مچ گیری از مغول ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید