لیگ برتر آزمایشگاه شده است، داور بخاطر سردی هوا سوت زد!

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، به گزارش خبرنگاران، محمود شجاعی مربی تیم فوتبال تراکتور تبریز درباره اعتراضات به داوری در لیگ برتر گفت: این اعتراضات تنها شامل تیم تراکتور و بنده نمی گردد و در هفته گذشته خودتان مشاهده کردید که پیروز قربانی چگونه به نحوه داوری ها تاختند و سایر مربیان نیز از داوری ها گله مند بودند.

لیگ برتر آزمایشگاه شده است، داور بخاطر سردی هوا سوت زد!

وی ادامه داد: اصلاً بابت باخت روز شنبه به آلومینیوم گلایه ای ندارم زیرا به زعم آمار و ارقام تیم برتر میدان بودیم و اگر حتی یک سوم موقعیت هایمان تبدیل به گل می شد با اختلاف دو گل آلومینیوم را شکست می دادیم.

شجاعی توضیح داد: داوران هم همانند سایر انسان ها جایزالخطا هستند ولی گاهی اوقات اشتباهاتی را رقم می زنند که شبهه برانگیز است و تعیین است که قصدی در آن وجود دارد. اگر شما به عنوان رسانه و یا یک هوادار فوتبال کمی با فوتبال و قوانین آن آشنا باشید می دانید وقتی دروازه بان توپ را بر می دارد و مجدداً آن را به روی زمین می اندازد اگر مجدد توپ را با دست لمس کند این خطای آشکار است و باید خطا در محوطه هجده قدم گرفته گردد در حالی که این اتفاق در بازی با آلومینیوم افتاد و داور بازی بدون توجه به قوانین از اعلام خطا چشم پوشی کرد که تعجب همه، حتی ناظر مسابقه را برانگیخت.

مربی تیم فوتبال تراکتور ادامه داد: در آن صحنه داور چهارم متوجه اشتباه شد و من به ناظر بازی تاکید نمودم اگر قوانین تغییر پیدا نموده است به ما هم اطلاع دهید که ناظر مسابقه گفت داور اشتباه نموده است و باید خطای غیر مستقیم در محوطه جریمه به نفع تراکتور گرفته می شد که این اتفاق نیفتاد.

مربی تراکتور در پاسخ به اینکه داورانی که در لیگ برتر استفاده می شوند در حد و اندازه های لیگ برتر هستند یا خیر عنوان نمود: بالای بیست سال در فوتبال هستم و حتی زمانی که لیگ آزادگان بود تقریباً 10-12 داور بودند که نسبت به بقیه شایستگی بیشتری داشتند و نه تنها در لیگ برتر بلکه در لیگ دسته یک هم قضاوت بازی های حساس به آنها سپرده می شد ولی متاسفانه لیگ برتر سال جاری آزمایشگاهی برای داوران شد که داوران بی تجربه را از لیگ های دسته یک و دو بیاورند و در لیگ برتر آزمایش نمایند.

داورانی که سرجمع پنج مرتبه در لیگ برتر قضاوت ننموده اند را در بازی های حساس و برای تیم های عظیم مثل تراکتور انتخاب می نمایند، اگر بگوییم این چینش داوری به دلیل انتخابات فدراسیون فوتبال است باید برویم کمیته انضباطی جوابگو باشیم اگر هم می گویند دلیل آن جوانگرایی است که ما چنین چیزی ندیده ایم و داوران 41 ساله برای اولین بار در لیگ برتر قضاوت می نمایند که همچین چیزی را نقض می نماید.

محمود شجاعی در ادامه در مورد اضافه شدن دو یاری داور پشت دروازه برای بهتر شدن کیفیت داوری ها اضافه نمود: یک روز این داوران پشت دروازه را بر می دارند و اعلام می نمایند هزینه اضافی روی دوش کمیته داوران می گذارد و مجدد نمی دانم از کجا یکدفعه پول تزریق می گردد که از این داوران پشت دروازه استفاده می نمایند، همانطور که داور چهارم هیچ یاریی به کیفیت داوری نمی نماید داوران پشت دروازه نیز یاریی به بالا رفتن کیفیت داوری ها نمی نمایند.

در صحنه منجر به پنالتی که در بازی با آلومینیوم رخ داد واقعاً اعلام ضربه پنالتی خنده دار است، این صحنه را برای سه داور که در لالیگا و کالچیو سوت می زنند فرستادیم و هر سه معتقد بودند چون دروازه بان ابتدا توپ را لمس نموده است و در ادامه به بازیکن برخورد نموده است به هیچ عنوان پنالتی نیست و تصمیم داور اشتباه بوده است.

برادر مسعود شجاعی در مورد اینکه باشگاه تراکتور اعتراض مکتوب به فدراسیون فوتبال داشته است یا خیر گفت: باشگاه نامه ای را تنظیم نموده است که امروز به فدراسیون فوتبال ارسال می نمایند ولی کجای جهان با اعتراض و نامه نگاری نتیجه بازی تغییر می نماید و بخاطر اشتباه داور نتیجه را برمی گردانند.

شجاعی در ادامه اضافه نمود: من خواهشی که از کمیته داوران دارم این است که وقتی به شهر سردسیری مثل تبریز قرار است داوری فرستاده گردد یا از داوری که به آب و هوای سرد آشنایی دارد استفاده گردد یا اینکه لباس مناسب و ضخیم در اختیار داور قرار دهند که مجبور نباشد به علت سرد بودن هوا سریع بازی را به اتمام برساند و این از آن اشتباهات عمدی در داوری است! این از دو حال خارج نیست و داور باید چهارم دبستان را گذرانده باشه و ساعت را بلد باشد که بتواند وقت اضافه را به درستی محاسبه کند و یا اینکه با لجبازی می خواهند علیه تراکتور داوری نمایند.

مربی تراکتور درمورد اینکه پیش از بازی با پرسپولیس مطرح کردن مسائل داوری این شائبه را به وجود می آورد که باشگاه تراکتور با این کار قصد تحت تاثیر قراردادن داور بازی را دارد ادامه داد: اصلاً چنین چیزی نیست، من قصد داشتم هفته های قبل پیرامون داوری هایی که بر علیه باشگاه تراکتور گرفته می گردد صحبت کنم و اگر هفته قبل صحبت می کردم گفته می شد چون بازی را بردند در مورد داوری صحبت می نمایند اگر الان حرف بزنم گفته می گردد چون به آلومینیوم باختند تقصیرها را گردن داور می اندازند.

شجاعی یادآور شد: یکی از برنامه های تلویزیونی رسانه ملی بیست دقیقه از وقت برنامه را به یکی از مربیان لیگ برتر که خیلی هم محترم هستند اختصاص می دهد و داوری های سه و چهار سال پیش آن مربی را گلچین می نماید و در معرض نمایش قرار می دهد در حالی که نباید بین تیم ها تبعیض قائل شوند.

او در ادامه انتقادش از این موضوع تاکید نمود: مجری یک برنامه تلویزیونی در زمان بچگی شاید هوادار یک تیم بوده است ولی الان که در رسانه حضور دارد و اجرای یک برنامه ورزشی را بر عهده دارد نباید این سلایق و علایق بچگی خود را در برنامه دخیل کند و از یک تیم جانبداری کند البته داوران هم از این قاعده مستثنی نیستند.

مربی تراکتور گفت: در همین هفته های قبل لیگ برتر مشاهده کردیم که داور مسابقه به مربی یک تیم می گوید بفرمایید بنشینید ولی با نیمکت تراکتور با تحکم و بی احترامی برخورد می نماید در حالی که همان داور نباید علایق و سلایق رنگی خود را در داوری دخیل کند.

محمود شجاعی در انتها گفت: در انتها تاکید می کنم آدم هایی که آمده اند و در بخش خصوصی در فوتبال ایران سرمایه گذاری نموده اند باید از آنها حمایت گردد و مالکان تیم های خصوصی تراکتور، نساجی و پدیده با سرمایه گذاری خود به نوعی کار آفرینی نموده اند و شعار حمایت از فراوری ملی و کالای ایرانی را تحقق بخشیده اند، از مسئولانی که در راس فوتبال هستند خواهش می کنم کاری نکنیم که این افراد از حضور در بخش خصوصی فوتبال دلسرد شوند و عطایش را به لقایش ببخشند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1390

به "لیگ برتر آزمایشگاه شده است، داور بخاطر سردی هوا سوت زد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لیگ برتر آزمایشگاه شده است، داور بخاطر سردی هوا سوت زد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید