لایحه تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا تصویب شد

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با جزییات لایحه موافقت نامه تشکیل منطقه آزاد تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو موافقت کردند.

لایحه تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا تصویب شد

به گزارش خبرنگاران، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی نوبت صبح امروز دوشنبه جزییات لایحه موافقت نامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه مالی اوراسیا و کشورهای عضو را بررسی کرده و در نهایت به جزییات آن رای دادند.

براساس ماده واحده این لایحه موافقت نامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه مالی اوراسیا و کشورهای عضو به شرح پیوست تصویب و به دولت اجازه مبادله اسناد آن داده می شود.

در تبصره 1 این لایحه آمده است: رعایت اصل 77 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در مورد هرگونه اصلاح موافقت نامه الزامی است.

براساس تبصره 2 این لایحه رعایت اصل 1039 قانون جمهوری اسلامی ایران در مورد هرگونه ارجاع به داوری و صلح دعوی موضوع فصل 8 موافقت نامه الزامی است.

در تبصره 3 این لایحه آمده است: وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است گزارش سالانه عملکرد این موافقت نامه را با هدف توسعه بازارهای صادراتی و جلوگیری از بروز زیان به تولید کنندگان داخلی به کمیسیون های مالی، صنایع و کشاورزی مجلس شورای اسلامی ارائه نماید.

براساس تبصره 4 این لایحه در اجرای مفاد این موافقت نامه و نیز فهرست کالایی پیوست موافقت نامه مذکور رعایت کلیه اسناد و قوانین بالادستی از جمله بندهای دوم، ششم، هفتم، دهم، یازدهم، پانزدهم و هجدهم سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و مواد 31 و 46 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه مالی اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و ماده 60 قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور الزامی است.

براساس تبصره 5 این لایحه اجازه ادامه اعطای نرخ های تعرفه ترجیحی موضوع این موافقت نامه و نیز فهرست کالایی پیوست موافقت نامه مذکور پس از گذشت پنج سال منوط به ارائه گزارش از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت و اخذ مجوز از طرف مجلس شورای اسلامی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 مرداد 1398 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 156

به "لایحه تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا تصویب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لایحه تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا تصویب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید