قول وزارت اقتصاد برای حل مشکل ارز 2نرخی، پول بلوکه شده در چین نداریم

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، رییس اتاق مشترک ایران و چین با اعلام اینکه پول بلوکه شده در چین نداریم، گفت : وزارت اقتصاد قول داد، مشکل دو نرخی بودن ارز را برای سرمایه گذاران چینی حل نماید.

قول وزارت اقتصاد برای حل مشکل ارز 2نرخی، پول بلوکه شده در چین نداریم

با تور پاییز چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید و از دیوار چین در پکن عبور کنید و به نمایشگاه گوانجو رفته و در خیابانهای شانگهای قدم بزنید.

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، اسدلله عسگراولادی رئیس اتاق ایران و چین گفت: در سال 2000 میلادی دو کشور ایران و چین تصمیم گرفته اند اتاق مشترک بارزگانی میان دو کشور تاسیس نمایند که در آن موقع تنها 200 عضو داشت اما در حال حاضر بیش از 6 هزار نفر عضو این اتاق بازرگانی هستند، این موضوع موجب ناراحتی دول غربی شد که برای ما اهمیتی نداشت.

وی توضیح داد: چین در دوران تحریم بهترین شریک تجاری ما بود به طوری که حجم مبادلات دو کشور در طول تحریمها رقمی معادل 52 میلیارد دلار بود اگرچه این رقم در سالهای اخیر قدری افت داشته و به عدد 38 میلیارد رسیده که امیدواریم با رشد 25 درصدی در هر سال مجددا به رقم 52 میلیارد دلار دست یابیم.

عسگراولادی اضافه نمود: در حال حاضر چین به جهان نگاهی از منظر ابرقدرت دارد و برای تامین 58 درصد انرژی مورد احتیاجش به جهانل کشوری است که از امنیت لازم به ویژه از بعد آزادی سیاسی بهره مند باشد، در این شرایط ایران بهترین گزینه است زیرا ایران از منابع سرشار نفت و گاز بهره مند است و دیگر احتیاج نیست که چین برای تامین انرژی مورد احتیاجش به سراغ آفریقا و آمریکای لاتین برود.

او در ادامه با تعریفی از جاده ابریشم گفت: جاده ابریشم واقعی میان ایران، چین و رم بوده است که با گذشت زمان این جهت در بین 48 کشور قرار گرفته است، در حال حاضر جاده ابریشم شورایی دارد که من ریاست آن را برعهده دارم؛ هدف این است که این کمربندی اهداف سیاسی، مالی و فرهنگی این کشورها را تامین کند تا دیگر احتیاجی نباشد برای تامین کالای مورد احتیاج به کشورهای خارج از این محدوده احتیاجمند شویم.

عسکراولادی گفت: ما به دنبال روابط پایدار 20 تا 30 ساله با کشور چین هستیم، ما به دنبال پول یا کالاهای مصرفی چینی نیستیم، ما می خواهیم فناوری را از چین وارد کنیم و می خواهیم سرمایه گذار چینی به ایران بیاید، کارخانه بزند و ما هم در کشور چین کارخانه بزنیم، به این ترتیب سرمایه های دو کشور در مقابل توفانهای سیاسی آسیب ناپذیر می شوند.

رئیس اتاق ایران و چین با رد ادعای پولهای بلوکه شده ایران در چین یادآور شد: ما نفتی را به چین فروختیم 70 درصدش را به صورت ارز دریافت کردیم و 30 درصد مابقی را باید جنس می خریدیم که هنوز نخریده ایم، هر زمان که لازم باشد می توانیم این 30 درصد باقی مانده را خرید کنیم، بنابراین پول ما در این کشور محفوظ است.

عسگراولادی در ادامه گفت: از جمله اسناد همکاری که میان دو کشور چین و ایران امضا شده است، دو بحث گردشگری و دانشگاهی است.

وی در ادامه توضیح داد: همه کوشش ما این است که مواد اولیه و ماشین آلات را از چین وارد کنیم، ما به دنبال واردات کالاهای مصرفی و بی کیفیت در چین نیستیم بلکه سعی داریم به زودی جلوی ورود کالاهای قاچاق را به کشور ببندیم.

عسگر اولادی بزرگترین مشکل جذب سرمایه چینی ها به ایران را دو نرخی بودن ارز دانست و گفت: وزارت امور مالی و دارایی قول داده است که این مشکل را حل خواهد نمود تا سرمایه گذاران چینی با همان نرخی که پول می آورند، بتوانند با همان نرخ سرمایه خود را خارج نمایند.

صفری سفیر پیشین ایران در چین هم با اشاره به مبادلات میلیاردی چینی ها گفت: چین سالانه 4 هزار و 500 میلیارد دلار مبادله تجاری دارد در نتیجه بهتر است جهت این مبادلات امن باشد و اگرچه گزینه دریایی در دسترس این کشور است اما جهت خشکی امنیت بیشتری دارد.

او ادامه داد: ایران کشوری است با 15 همسایه ، بنابراین فتح ایران به معنای فتح 15 کشور منطقه است، آمریکا برای تضعیف صادرات چین به دنبال تقویت پول چینی است تا صادرات شان را تضعیف کند اما ارتباط با ایران این نقشه آمریکا را خنثی کرد.

این سفیر اسبق توضیح داد: ما سال هاست که مبادلات فرهنگی با کشور چین داریم که هر سه سال یکبار در حال تمدید است، از طرف دیگر کشور چین، ایران را به عنوان کشور هدف خود برای مقاصد گردشگری انتخاب نموده است، در مجموع 250 میلیون چینی در این کشور از قدرت خرید بالایی برخوردار هستند که این موضوع یک فرصت ویژه برای ایران است.

منبع: تسنیم
انتشار: 27 بهمن 1398 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 610

به "قول وزارت اقتصاد برای حل مشکل ارز 2نرخی، پول بلوکه شده در چین نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قول وزارت اقتصاد برای حل مشکل ارز 2نرخی، پول بلوکه شده در چین نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید