سود سهام همه شرکت&zwnjها به صورت الکترونیکی پرداخت خواهد شد

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، معاون شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: به دلیل پراکندگی سهامداران در مناطق مختلف کشور، سامانه ای برای توزیع سود شرکت ها به صورت الکترونیکی فراهم شد تا نیازی به حضور فیزیکی سهامداران به دفاتر شرکت ها نباشد.

سود سهام همه شرکت&zwnjها به صورت الکترونیکی پرداخت خواهد شد

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا به نقل از خبرگزاری صداوسیما ، علیرضا ماهیار در مصاحبهیی دررابطه با رونمایی از سامانه مجامع الکترونیک و سامانه پرداخت سود سهام گفت: سامانه توزیع سود یکی از مطالبات سهامداران از شرکت سپرده گذاری مرکزی بود تا بتوانند سود خود را بدون مراجعه حضوری دریافت کنند.

وی افزود: از ابتدای سال گذشته بحث سامانه پرداخت سود سهام به صورت ازمایشی انجام شد و اکنون از این سامانه رونمایی شد.

معاون شرکت سپرده گذاری مرکزی افزود: ناشر بعد از برگزاری مجمع، میزان سودی را که به سهامدار تعلق می گیرد مشخص و به شرکت سپرده گذاری ارسال می کند سپس شرکت سپرده گذاری مرکزی بصورت اتوماتیک سود را به حساب سجامی سهامدار واریزمی کند و به سهامدار اطلاع رسانی می شود.

وی با بیان اینکه با توجه به شرایط کنونی بیش از 18 میلیون مراجعه حضوری برای دریافت سود سهام حذف شده است ادامه داد: از ابتدای سال تا به امروز 18.5 میلیون سهامدار سود خود را از این طریق دریافت کردند و بطور متوسط برخی از سهامداران بیش از 7 بار سود سهام خود را اینگونه دریافت کرده اند.

او ادامه داد: سازمان بورس اوراق بهادار در حال بررسی الزام شرکت برای پرداخت سود سهام به صورت الکترونیک است.

وی افزود: تا به امروز 82 شرکت و تا خاتمه سال بیش از 100 شرکت سود را اینگونه پرداخت کرده اند.

معاون شرکت سپرده گذاری مرکزی درباره سامانه برگزاری مجامع الکترونیک گفت: در 3 سال اخیر مسائل حقوقی و عملیاتی برگزاری مجامع الکترونیک شرکت ها بررسی و درنهایت از این سامانه رونمایی شد.

سهامداران می توانند بعد از احراز هویت، لیست مجامع عمومی شرکت ها را که به صورت الکترونیک و انلاین برگزار می شود ملاحظه و در مجامع شرکت کنند.

وی ادامه داد: در این سامانه سهامدار می توانند با طرح سوال و هم اندیشی در این مجامع حضور داشته باشد و در نهایت رای دهند.

او افزود: در گذشته به دلیل اینکه سهامداران باید به صورت فیزیکی در مجامع شرکت می کردند حضور ان ها در مجمع کمتر از 5 درصد بود، اما اکنون سهامدار می تواند بدون محدودیت در مجامع شرکت و مصاحبه کنند.

ماهیار خاطرنشان کرد: تا به امروز به صورت پایلوت مجمع 3 شرکت انلاین برگزار شده و 17 شرکت دیگر نیز درخواست برگزاری مجامع به صورت انلاین داده اند.

معاون شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: از هفته اینده مجمع 5 شرکت سرمایه گذاری استانی برگزار می شود و به دلیل اینکه این شرکت ها سهامداران میلیونی دارند نمی توانند مجامع خود را به صورت حضوری انجام دهند و نیازمند برگزاری مجامع به صورت انلاین هستند.

وی افزود: افراد برای حضور در مجامع شرکت ها می توانند به درگاه یکپارچه ذی نفعان و درگاه مجامع الکترونیک مراجعه کنند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 دی 1399 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1272

به "سود سهام همه شرکت&zwnjها به صورت الکترونیکی پرداخت خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سود سهام همه شرکت&zwnjها به صورت الکترونیکی پرداخت خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید