سناریوهای پیش رو در بازار مسکن سال 99

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، فعالان بازار مسکن هر نوع پرش قیمت مسکن را مشروط به ثبات بازارهای موازی دور از ذهن می دانند.

سناریوهای پیش رو در بازار مسکن سال 99

جهت دریافت خدمات پتینه کاری ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا به نقل از ایسنا، واسطه های ملکی، رکود تورمی و خرید و فروش از نوع سرمایه گذاری را دو سناریوی پیش روی بازار مسکن در سال آینده عنوان می نمایند. پس از افزایش بیش از 100 درصدی ماهانه تعداد معاملات در تهران که از دو عامل تغییر قیمت بنزین و خرید و فروش های پیش از عید نشأت گرفت بعضی مالکان بین یک تا دو میلیون تومان در هر مترمربع قیمت های پیشنهادی را بالا بردند، اما مشاوران املاک می گویند معاملات هنوز در سطح قیمت های قبل انجام می گردد. چشم انداز پرش قیمتی نیز مشروط به ثبات قیمت در بازارهای موازی از جمله ارز، طلا و بورس بعید است.

میانگین قیمت مسکن در شهر تهران با ثبت یک رکورد در دی ماه سال 1398 به 13 میلیون و 810 هزار تومان در هر مترمربع رسید که 40 درصد نسبت به سال قبل و 2.1 درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافت. البته رشد قیمت در ماه قبل 8.5 درصد بود که به نوعی کنترل شد.

سه سناریوی رکود تورمی، انجام معاملات از نوع سفته بازانه و رونق غیرتورمی برای بازار مسکن در سال آینده تصویر می گردد. اگر فعالان این بخش بخواهند اتفاق سوم برای این بازار بیفتد باید از دست کاری قیمت ها پرهیز نمایند، چرا که تجربه نشان داده هر زمان نرخ های پیشنهادی بالا رفته بازار به سرعت با افت شدید معاملات روبرو شده است.

کارشناسان نهایت افزایش قیمت مسکن در سال آینده را معادل نرخ تورم عمومی می دانند این بازار در سال 1398 همین شرایط را سپری کرد. پس از آنکه در سال 1398 شاهد پرش های قیمتی و افزایش بیش از 90 درصد قیمت ها در بازار مسکن بودیم، رشد قیمت در سال 1398 به حدود 40 درصد رسید و برای سال آینده نیز بین 20 تا 40 درصد تصور می گردد.

رشد حدود 40 درصد در بازار مسکن در شرایطی رخ داده که دستمزدها حدود 15 درصد بالا رفته است. در این شرایط فاصله توان متقاضیان واقعی با افرادی که دارای مسکن هستند روز به روز عمیق تر می گردد لذا می توان پیش بینی کرد معاملات از نوع مصرفی در سال 1399 کاهش خواهد یافت.

در حال حاضر حدود 77 درصد معاملات مسکن و نوع سرمایه گذاری و فقط 23 درصد از نوع مصرفی است که البته بخش شایان توجهی از افراد این گروه نیز اقدام به تبدیل به احسن واحدهای خود می نمایند.

به گزارش ایسنا، در دی ماه 1398 مطابق اعلام بانک مرکزی، متوسط قیمت مسکن در شهر تهران 13 میلیون و 810 هزار تومان در هر متر مربع بود که نسبت به ماه قبل 2.1 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 40.9 درصد افزایش نشان می دهد. در این ماه هم چنین تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به 10 هزار و 700 واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 12 و 59 درصد افزایش داشت.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 12 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 650

به "سناریوهای پیش رو در بازار مسکن سال 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سناریوهای پیش رو در بازار مسکن سال 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید