زمین سبز هدیه گوگل به مردم دنیا

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، در راستای کوشش کشورها برای کاهش گازهای گلخانه ای و تحقق اهداف درازمدت به منظور حذف کربن از شهرها در 2دهه آینده، گوگل بتازگی از جدیدترین ابزار خود رونمایی نموده است که گفته می گردد این کار را بسیار ساده تر می نماید و خدمتی بزرگ به محیط زیست خواهد بود.این ابزار رایگان که همه شهرهای دنیا می توانند آن را دراختیار داشته باشند، هم گازهای گلخانه ای را اندازه گیری می نماید و هم برای کاهش میزان متصاعد شدن این گازها برنامه ریزی می نماید تا به این ترتیب شاهد کندتر شدن روند گرمایش کره زمین باشیم.

زمین سبز هدیه گوگل به مردم دنیا

خبر خوش در اجلاس کپنهاگ

تغییرات آب و هوایی، گرمایش کره زمین و گازهای گلخانه ای واژه هایی آشنا برای کسانی است که دغدغه حفاظت از کره زمین را دارند و این بار نیز گوگل با ارائه ابزار آنلاین با نام Environmental Insights Explorer (EIE)در جهت زمین سبز گام برداشته است. بسیاری معتقدند این ابزار رایگان که با همکاری مؤسسه انرژی GCoM طراحی شده است، می تواند بسیار پیروز عمل کند چراکه از اطلاعات گوگل مپ و سایر پروژه های ابتکاری این غول دنیای فناوری بهره خواهد گرفت تا میزان کربن و گازهای گلخانه ای شهرهای بزرگ که امروز دغدغه بسیاری از فعالان محیط زیست است را به حداقل ممکن برسد.

رونمایی از ابزار جدید گوگل در اجلاس شهرداران دنیا (C40 World Mayors Summit) که بتازگی در کپنهاگ، پایتخت رنگارنگ دانمارک برپا بود، انجام شد. هدف این اجلاس، افزایش آگاهی از منابع اطلاعاتی و روش هایی بود که بتوانند نقشی جدی برای تأمین آینده ای بدون کربن ایفا نمایند. در این اجلاس عنوان شد که تاکنون بیش از هزار شهر دنیا، متعهد به کوشش برای مقابله با تغییرات آب و هوایی در یک دهه آینده شده اند ولی مطمئناً بدون داشتن اطلاعات و دیتای درست و دقیق، شاید برای رهبران این نهضت ها بسیار سخت باشد که متوجه شوند کار را باید از کجا شروع نمایند.

شاید پاسخ قاطع به شرکت نمایندگان در این اجلاس، همین ابزار جدید گوگل باشد چرا که این ابزار می تواند دیتا و اطلاعات حاصل از گوگل مپ را آنالیز کند و میزان انتشار گازهای گلخانه ای را از ساختمان های شهر، سیستم حمل و نقل و... به تفکیک تخمین بزند.

این ابزار نوین گوگل همچنین می تواند پتانسیل شهرهای مختلف را برای فراوری انرژی های نوین و تجدیدپذیر مورد آنالیز دقیق و موشکافانه قرار دهد تا این دیتا و اطلاعات منجر به اتخاذ سیاست های جدید، ارائه راهکارهای کارآمد و همچنین اندازه گیری پیشرفت ها در زمینه مقابله با گرمایش کره زمین و گرمایش کره زمین گردد.

فاز اجرایی ابزار گوگل در 5شهر

ابزار EIE گوگل پس از رونمایی، در چند شهر اروپا ازجمله دوبلین پایتخت ایرلند، بیرمنگام، منچستر و دو شهر دیگر بریتانیا وارد فاز اجرایی شد. این ابزار اکنون در دسترس شهروندان این شهرها واقع شده است و آنها می توانند با استفاده از مرورگرها، اطلاعاتی درباره میزان گازهای گلخانه ای منتشر شده در شهرشان به دست بیاورند.

به عنوان مثال یک جست و جوی ساده برای دوبلین نشان می دهد که گوگل با استفاده از ابزار رایگان و فناورانه خود، تخمین زده است میزان گازهای گلخانه ای و دی اکسید کربن منتشر شده از ساختمان ها و همچنین سیستم حمل و نقل شهری به ترتیب سالانه 2.13میلیون تن و 1.31میلیون تن است. همچنین ابزار EIE به شما یاری می نماید تا در جست وجوهایتان دریابید که شهر دوبلین آنقدر پتانسیل بالایی برای نصب سقف های خورشیدی و فراوری انرژی تجدید پذیر دارد که می تواند سالانه 206هزار تن دی اکسید کربن را از سطح شهر حذف کند.

لازم به ذکر است که فازآزمایشی (بتا) ابزار گوگل EIE، سال گذشته در 5شهر دنیا در امریکا، کانادا، استرالیا و آرژانتین به صورت پایلوت انجام شد. ربه کا مور دبیر گوگل ارت(Google Earth) دراین باره گفت: در فاز آزمایشی، مسئولان شهری این 5شهر ابزار گوگل را مود آزمایش قرار داده و از اطلاعات آنالیز شده آن، برای برنامه های ترانزیت هوشمند و روش هایی کم آلاینده و پاک برای سفر استفاده نموده و نتیجه خوبی هم گرفته اند.

همچنین گوگل اعلام نموده که شهرداران می توانند به وسیله فرم آنلاین، شهرخود را کاندیدای دریافت این ابزار رایگان گوگل نمایند یعنی ازطریق وب سایت گوگل به لیست شهرهای درخواست دهنده بپیوندند.

عملکرد ابزار EIE

اما ابزار گوگل چگونه کار می نماید؟ جیمی کادن یکی از افراد پیشتاز در حوزه شهر هوشمند در شورای شهر دوبلین در این زمینه گفت: ایجاد جریان اطلاعات دینامیک بیشتر، کلیدی تأثیرگذار در اتخاذ سیاست هایی برای مقابله با تغییرات آب و هوایی کره زمین خواهد بود.

وی ادامه داد: ابزار EIE با استفاده از گوگل مپ می تواند اندازه و سایز ساختمان های شهری را شناسایی کند و همچنین تشخیص دهد که این، یک خانه معمولی یا دفتر کار است و درنهایت میزان مصرف انرژی آن را تخمین بزند. همچنین EIE می تواند با نگاهی به ترافیک شهری، مدل های سفر درون شهری و با توجه به خودروها و نوع سوخت مصرفی آنها، اطلاعاتی در زمینه میزان انتشار گازهای گلخانه ای در بخش حمل و نقل پیدا و راهکارهایی ارائه دهد. محققان، بخشی از این راهکارها را ایجاد لاین های بیشتر برای دوچرخه سواری یا ایجاد پنل های خورشیدی بر سقف و پشت بام خانه ها برای فراوری انرژی های نوین می دانند.این ابزار گوگل همچنین می تواند تصاویر ماهواره ای را آنالیز کند تا دریابد سقف کدامیک از ساختمان های شهر مناسب فراوری انرژی خورشیدی است و همچنین محل های هدررفت انرژی را تعیین کند.

وی اضافه نمود: این ابزار گوگل تنها برای ارزیابی نتایج لحظه ای آلاینده های محیط زیست نیست و این کمپانی اعتقاد دارد که با یاری آن، می تواند برنامه ای درازمدت داشته باشد چرا که قابلیت پیش بینی وضعیت کلی آب و هوا تا 20سال آینده را دارد. درواقع این ابزار می تواند میزان بارش و دمای هوا را با دقت بالا و برای دو دهه آینده پیش بینی کند و حتی روزی مژده شهری با میزان کربن صفر را به شهروندان بدهد. همچنین باید گفت که قرار است در آینده در شهرهای دیگر اروپا هم این ابزار پرکار گوگل مورد استفاده قرار بگیرد.ازسوی دیگر این ابزار وقتی اهمیت بیشتری می یابد که بتوانیم اطلاعات و دیتای به دست آمده سالانه را با یکدیگر مقایسه کنیم.

گوگل استریت در کپنهاگ

گوگل همچنین بیان کرد که در قالب طرح Project Air View، دستیابی به اطلاعات کیفیت هوا از کپنهاگ را شروع نموده تا با یاری این پروژه و استفاده از ابزارهایی تعیین، بتوان کیفیت هوا را در سطح خیابان های شهر مورد ارزیابی قرار داد. این پروژه سال گذشته شروع شد و اطلاعاتی که حالا در دسترس عموم واقع شده است درابتدا تنها میان دانشمندان و محققان و اعضای شورای شهر کپنهاگ به اشتراک گذاشته می شد.

اما شیوه کار به چه صورت است؟گوگل درواقع برای اجرای این طرح، شبکه خودروهای گوگل استریتGoogle Street View))خود را به کار گرفته تا کیفیت هوا، وضعیت آلودگی شهرها و میزان انتشار گازهای گلخانه ای را در خیابان های شهرها مورد ارزیابی قرار دهد و آنها را اندازه گیری کند. این اطلاعات و دیتاها به وسیله نصب سنسورهای سیار روی خودروهای گوگل استریت و همچنین سنسورهای ثابت روی پشت بام ساختمان ها و تیرهای چراغ برق جمع آوری می گردد. سپس این داده ها به وسیله ابزار EIE مورد آنالیز و تحلیل قرار گرفته و به اشتراک گذاشته می گردد.

البته این نخستین بار نیست که یک کمپانی بزرگ فناوری به حوزه حفاظت از زمین وارد شده و پیش از این نیز غول های تکنولوژی دنیا برنامه هایی ویژه داشتند. به عنوان مثال مایکروسافت قرار است تا سال 2020، 60درصد از انرژی مورد احتیاج دیتاسنترهایش تجدیدپذیر باشد. البته اپل تاکنون پیشتاز بوده و در امسال بیان کرد 100درصد دیتاسنترهایش در سراسر دنیا از انرژی پاک بهره می گیرند. کمپانی HP نیز به دنبال صفر شدن میزان کربن فراوریی این شرکت است. آمازون نیز در قالب طرح و پروژه یک سرزمین سبز(One Green Planet) در زمینه مقابله با تغییرات آب و هوایی فعالیت دارد.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 7 آذر 1398 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 416

به "زمین سبز هدیه گوگل به مردم دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمین سبز هدیه گوگل به مردم دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید